Steinerfaija kiittää ja poistuu lopullisesti

Olen aikaisemmin ollut tällä palstalla aktiivinen, nimellä Steinerfaija. Kun nuorempi lapseni meni lukioon, jäi tämä palsta minulta vähemmälle seuraamiselle ja hukkasin vielä Steinerfaija-tilin salasanankin. Nyt tuo nuorimmainen kirjoitti ylippilaaksi ja ajattelin, että esittäydyn ja samalla poistun lopullisesti. Tämä teksti on muokattu Facebookin Uskontokuntiin kuulumattomat vanhemmat -ryhmästä.

Olen itse ns. "telaketjuateisti", vapaa-ajattelija ja aktiivinen uskonnottomien lasten oikeuksien puolesta toimija (mm Kantelupukki-palvelussa), jolla on nyt kaksi steinerkoulun käynyttä aikuista lasta (toinen kävi lukion muualla), olen saanut tällä palstalla esitettyihin ja vastaaviin kommentteihin vastailla aika paljon ja oikoa ennakkoluuloja lähes aina, kun olen maininnut olevani vapaa-ajattelija, ateisti ja steinervanhempi.

Minun lapseni olivat ensimmäisestä luokasta lähtien Tampereen Rudolf Steiner -koulussa. Tiedän, että on olemassa myös sellaisia kouluja, joissa opetuksen taso ei ole välttämättä kovin hyvä. Nämä ovat pääsääntöisesti pienempiä kouluja, joissa vahvaluonteinen opettaja voi pilata muuten hyvän opetuksen omilla taikauskoillaan, mutta sama koskee yhtälailla myös kunnallisia peruskouluja.

Kunnallisissa peruskouluissa on lisäksi paljon steinerkouluja enemmän ongelmia pakollisten kirkkokäyntien ja muun uskontoon sitouttamiseen pyrkivän toiminnan kanssa, kirkkokäyntejä, uskonnollisia aamunavauksia ja seurakuntien värväystilaisuuksia ei steinerkouluissa parhaimmillaan ole lainkaan. Toki poikkeuksiakin on, mutta esimerkiksi Tampereella ET on hyvin yleinen valinta ja suhteettoman suuri määrä steinerkoululaisista käy prometheusleirin, rippileirin sijaan.

Steiner oli oman aikansa tuote, hengentieteilijä ja mystikko, joka syntyi 1861 aika erilaisessa maailmassa kuin missä me nykyään elämme. Hänen aktiiviaikanaan "oikeat tiedemiehet" kehittelivät vielä hukeita teorioita henkimaailman ja reaalimaailman välisistä suhteista ja Steiner oli yksi näistä ja vaikka tänä päivänä hänen teoriansa tuntuvat täydeltä huuhaalta, mitä ne tietysti nykytiedon valossa ovatkin, ei hänen ympärillään steinerkouluissa ole mitään henkilökulttia, vaan Steineria kunnioitetaan pedagogiikan kehittäjänä ja alkuunpanijana. Arkkitehtinä hän oli erityisen kiinnostunut muodoista ja hänen pedagogiikkansa perustui, paitsi hänen itse kehittämälleen antropsofiselle ihmiskäsitykselle, myös pedagogian kehittäjän, Johann Friedrich Herbartin työlle.

Steiner oli kuitenkin sitä mieltä, että lapsille ei pidä opettaa mitään uskontoa totena, antroposofia tai mikään hengentiede ole soveliasta opetettavaksi lapsille, vaan heitä on kasvatettava ymmärtämään maailmaa konkreettisesti ja eri ainekokonaisuuksia yhdistelemällä niin, että pystytään näkemään yhteyksiä vaikkapa musiikin ja matematiikan tai muotojen ja fysiikan välillä. Steinerpedagogiikka on kehittynyt huimasti sen sadan vuoden aikana, jota se on ollut olemassa (2019 on juhlavuosi) ja esimerkiksi peruskoulu on ottanut siitä paljon vaikutteita mm. elämyksellisen oppimisen, luokkahuoneesta poistumisen ja ainerajojen rikkomisen muodossa.

Modernin steinerkoulun perusteet loi mm. Stefan Leber kirjassaan "Kouluyhteisön rakentaminen" ja Suomessa erityisesti Jarno Paalasmaa on tehnyt loistavaa työtä steinerpedagogiikan tuomisessa 2000-luvulle (välillä itkien ja potkien ;-)

Ne opettajat, jotka pyrkivät vaikuttamaan lapsiin uskontoon sitouttavalla tavalla, toimivat vastoin Steinerin omia oppeja Opetushallituksen ohjeita ja Suomen lakia, aivan samoin kuin ne kunnallisen peruskoulun opettajat, jotka omia uskomuksiaan lapsille tarjoavat.

Istuin vuosia Tampereen steinerkoulun hallituksessa, enkä kohdannut koskaan Steinerin henkilöpalvontaa tai muuta hänen salatieteisiinsä viittaavaa toimintaa, lukuunottamatta toistuvia vitsejä ja letkautuksia, joiden pohjalla on luonnollisesti steinerpedagogiikkaan perehtymättömien ennakkoluulot ja überhihhuli Steinerin omat, sadassa vuodessa välillä aika hupaisiksi muuttuneet fantastiset maalailut :-D

Uskonnoissa ja uskomuksissa on se ongelma, että ihminen, joka on niiden vallassa, ei käsitä tekevänsä väärin niitä lapsille syöttäessään. Valitettavasti uskonnollisuus ja lähetyskäsky elävät voimallisena monessa opettajassa vieläkin, pedagogiikasta riippumatta.

Ainoa syy muuten, miksi steinerkouluissa uskontoa opetetaan, on Suomen laki, joka määrää uskonnonopetuksen pakolliseksi perusopetuksessa ja steinerkoulujen on noudatettava sekä valtakunnallisia OPSin perusteita, että perustopetuslakia, sen §13 mukaan lukien.

Seuraan tätä ketjua vielä ehkä hetken, mutta muuten kiitän kaikkia vuosien varrella kanssani keskustelleita ja poistun lopullisesti, ehkä ;-)

Riku Salminen,
Steinerfaija

0

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Puukotus Kajaanissa

        Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
        Kajaani
        59
        1511
      2. Taas henkirikos

        Kuka lienee nyt asialla.
        Ilomantsi
        26
        1144
      3. 82
        992
      4. Mitä söpö

        Mies mietit?
        Ikävä
        65
        816
      5. Nyt se syksy on sitten alkanut

        Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
        Maailman menoa
        36
        810
      6. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

        Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
        Ikävä
        69
        774
      7. Minä en ole koskaan

        Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
        Ikävä
        90
        733
      8. Miten uskallan sua nähdä

        Kun vaikutat suuttuneelta :(
        Ikävä
        47
        732
      9. Humalassa autolla ajo.

        Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
        Suomussalmi
        13
        720
      10. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

        Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
        Ikävä
        131
        705
      11. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

        Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
        Kotimaiset julkkisjuorut
        19
        695
      12. Vähän pitää

        Kiusia ja näyttää
        Ikävä
        115
        666
      13. Suloinen ja herkkä

        Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
        Rakkaus ja rakastaminen
        31
        605
      14. Hurja pako Kuhmossa

        19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
        Kuhmo
        4
        602
      15. Jäljitelmä Birginit

        Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
        Kotimaiset julkkisjuorut
        141
        601
      16. Taidat olla

        Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
        Ikävä
        43
        591
      17. Minä muistan

        Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
        Ikävä
        45
        570
      18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

        Katseesi on niin lumoava nainen💚.
        Ikävä
        19
        536
      19. Hyvää yötä hurmuri

        Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
        Ikävä
        24
        523
      20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

        pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
        Ikävä
        41
        518
      Aihe