Steinerfaija kiittää ja poistuu lopullisesti

Olen aikaisemmin ollut tällä palstalla aktiivinen, nimellä Steinerfaija. Kun nuorempi lapseni meni lukioon, jäi tämä palsta minulta vähemmälle seuraamiselle ja hukkasin vielä Steinerfaija-tilin salasanankin. Nyt tuo nuorimmainen kirjoitti ylippilaaksi ja ajattelin, että esittäydyn ja samalla poistun lopullisesti. Tämä teksti on muokattu Facebookin Uskontokuntiin kuulumattomat vanhemmat -ryhmästä.

Olen itse ns. "telaketjuateisti", vapaa-ajattelija ja aktiivinen uskonnottomien lasten oikeuksien puolesta toimija (mm Kantelupukki-palvelussa), jolla on nyt kaksi steinerkoulun käynyttä aikuista lasta (toinen kävi lukion muualla), olen saanut tällä palstalla esitettyihin ja vastaaviin kommentteihin vastailla aika paljon ja oikoa ennakkoluuloja lähes aina, kun olen maininnut olevani vapaa-ajattelija, ateisti ja steinervanhempi.

Minun lapseni olivat ensimmäisestä luokasta lähtien Tampereen Rudolf Steiner -koulussa. Tiedän, että on olemassa myös sellaisia kouluja, joissa opetuksen taso ei ole välttämättä kovin hyvä. Nämä ovat pääsääntöisesti pienempiä kouluja, joissa vahvaluonteinen opettaja voi pilata muuten hyvän opetuksen omilla taikauskoillaan, mutta sama koskee yhtälailla myös kunnallisia peruskouluja.

Kunnallisissa peruskouluissa on lisäksi paljon steinerkouluja enemmän ongelmia pakollisten kirkkokäyntien ja muun uskontoon sitouttamiseen pyrkivän toiminnan kanssa, kirkkokäyntejä, uskonnollisia aamunavauksia ja seurakuntien värväystilaisuuksia ei steinerkouluissa parhaimmillaan ole lainkaan. Toki poikkeuksiakin on, mutta esimerkiksi Tampereella ET on hyvin yleinen valinta ja suhteettoman suuri määrä steinerkoululaisista käy prometheusleirin, rippileirin sijaan.

Steiner oli oman aikansa tuote, hengentieteilijä ja mystikko, joka syntyi 1861 aika erilaisessa maailmassa kuin missä me nykyään elämme. Hänen aktiiviaikanaan "oikeat tiedemiehet" kehittelivät vielä hukeita teorioita henkimaailman ja reaalimaailman välisistä suhteista ja Steiner oli yksi näistä ja vaikka tänä päivänä hänen teoriansa tuntuvat täydeltä huuhaalta, mitä ne tietysti nykytiedon valossa ovatkin, ei hänen ympärillään steinerkouluissa ole mitään henkilökulttia, vaan Steineria kunnioitetaan pedagogiikan kehittäjänä ja alkuunpanijana. Arkkitehtinä hän oli erityisen kiinnostunut muodoista ja hänen pedagogiikkansa perustui, paitsi hänen itse kehittämälleen antropsofiselle ihmiskäsitykselle, myös pedagogian kehittäjän, Johann Friedrich Herbartin työlle.

Steiner oli kuitenkin sitä mieltä, että lapsille ei pidä opettaa mitään uskontoa totena, antroposofia tai mikään hengentiede ole soveliasta opetettavaksi lapsille, vaan heitä on kasvatettava ymmärtämään maailmaa konkreettisesti ja eri ainekokonaisuuksia yhdistelemällä niin, että pystytään näkemään yhteyksiä vaikkapa musiikin ja matematiikan tai muotojen ja fysiikan välillä. Steinerpedagogiikka on kehittynyt huimasti sen sadan vuoden aikana, jota se on ollut olemassa (2019 on juhlavuosi) ja esimerkiksi peruskoulu on ottanut siitä paljon vaikutteita mm. elämyksellisen oppimisen, luokkahuoneesta poistumisen ja ainerajojen rikkomisen muodossa.

Modernin steinerkoulun perusteet loi mm. Stefan Leber kirjassaan "Kouluyhteisön rakentaminen" ja Suomessa erityisesti Jarno Paalasmaa on tehnyt loistavaa työtä steinerpedagogiikan tuomisessa 2000-luvulle (välillä itkien ja potkien ;-)

Ne opettajat, jotka pyrkivät vaikuttamaan lapsiin uskontoon sitouttavalla tavalla, toimivat vastoin Steinerin omia oppeja Opetushallituksen ohjeita ja Suomen lakia, aivan samoin kuin ne kunnallisen peruskoulun opettajat, jotka omia uskomuksiaan lapsille tarjoavat.

Istuin vuosia Tampereen steinerkoulun hallituksessa, enkä kohdannut koskaan Steinerin henkilöpalvontaa tai muuta hänen salatieteisiinsä viittaavaa toimintaa, lukuunottamatta toistuvia vitsejä ja letkautuksia, joiden pohjalla on luonnollisesti steinerpedagogiikkaan perehtymättömien ennakkoluulot ja überhihhuli Steinerin omat, sadassa vuodessa välillä aika hupaisiksi muuttuneet fantastiset maalailut :-D

Uskonnoissa ja uskomuksissa on se ongelma, että ihminen, joka on niiden vallassa, ei käsitä tekevänsä väärin niitä lapsille syöttäessään. Valitettavasti uskonnollisuus ja lähetyskäsky elävät voimallisena monessa opettajassa vieläkin, pedagogiikasta riippumatta.

Ainoa syy muuten, miksi steinerkouluissa uskontoa opetetaan, on Suomen laki, joka määrää uskonnonopetuksen pakolliseksi perusopetuksessa ja steinerkoulujen on noudatettava sekä valtakunnallisia OPSin perusteita, että perustopetuslakia, sen §13 mukaan lukien.

Seuraan tätä ketjua vielä ehkä hetken, mutta muuten kiitän kaikkia vuosien varrella kanssani keskustelleita ja poistun lopullisesti, ehkä ;-)

Riku Salminen,
Steinerfaija

0

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

        Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
        Ikävä
        208
        14068
      2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

        Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
        Joensuu
        12
        2128
      3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

        Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
        Ikävä
        37
        1301
      4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

        Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
        Maailman menoa
        94
        1166
      5. Kysy jotain kaivatultasi

        Tämä ketju on sitä varten.
        Ikävä
        114
        1106
      6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

        Mutta olet sinä tehnyt.
        Ikävä
        22
        1070
      7. Huomioon ottaminen

        Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
        Ikävä
        30
        852
      8. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

        Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
        Ikävä
        80
        678
      9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

        Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
        Sinkut
        80
        663
      10. Mitä ajattelet hänestä

        Millaisena pidät kaivattuasi?
        Ikävä
        63
        643
      Aihe