Onko olemassa ohjelmaa millä voin selvittää onko mokkulassa tietoturva aukkoja? Tai selvittää onko haavoituvuuksia mokkulassa?
Haavoittuvuus tarkistus modeemi?
13
208
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ole olemassa.
Jos haavoittuvuus on tiedossa, niin itseään arvostava laitteen valmistaja tekee päivityksen ja tarjoaa sen netissä kaikille laitteensa ostajille.
Kirjaudu selaimellasi osoitteeseen
http://192.168.1.1
ja hakeudu asetuksissa kohtaan missä tarkistetaan onko firmwareen tarjolla päivitys.
Jos on, lataa ja asenna.
Jos ei, ole huoleti ja nauti elämästä.- Anonyymi
Windows saastuu ja siihen hyökätään, ei modemiin.
- Anonyymi
Kai olet vaihtanut oletussalasanat kun olet turvalliisuudesta niin kovin huolissasi?
- Anonyymi
Jos kyseessä on oikeasti USB liitännällä koneeseen laitettava mokkula, on huolesi melko turha.
- Anonyymi
Turhat huolet on niin kivoja että nykyihmiset varmuuden vuoksi kantelee niitä säkkikaupalla mukanaan joka päivä. Mutta aikuisten oikeesti: nykyaikaisiin modeemeihin/reitittimiin/toistimiin tulee näinä vaikeina aikoina päivityksiä kerran pari vuodessa. Kannattaa tarkistaa ainakin jouluna ja juhannuksena onko valmistajalla uutta firmwarea tyrkyllä. Joskus koko himmeli alkaa toimia paremmin kun lataa ja asentaa korjatun version. Maistuu sitten se joulukinkku ja juhannuskal, vichypäs paremmalta.
- Anonyymi
Malvarebytesin mukaan kaikki w10 on saastuneita.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Malvarebytesin mukaan kaikki w10 on saastuneita.
Ei se mikään ihme ole, sinun kaltaisiasi on paljon maailmassa jotka uskovat propagandaan.
- Anonyymi
Tutki vaikka tuolta.
https://routersecurity.org/testrouter.php#ModemTests - Anonyymi
Katso F-secure router checkerheillä on myös online tarkistus ja osta sitten f-secure total ja laita freedom myös päälle.
- Anonyymi
Näistä tarkistuksista on hyvä aina muistuttaa
https://routersecurity.org/testrouter.php
Oma modeemi näkyi tuolla testissä (www.shodan.io), mutta eipä näy enää. Oli siinä hyvä salasanakin, joten ei olisi ollut vapaata pääsyä.
Yksi avoin portti löytyy (testi https://search.censys.io), mutta sen portin takana olevassa laitteessa on kyllä salasana.- Anonyymi
Tuollaiset testipaikat itsessään ovat vaarallisia. Tuostakin NoScript löysi neljä virusta.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1963949Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t562807Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per861386Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181276Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101209Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20201001- 46974
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt226914- 48911
Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä107706