Rikosilmoitus, keskustan tappelu ja koulukiista Lopella!!

Anonyymi

Kovaa menoa Lopella!! Lopen kunnanvaltuuston kokouksessa riitti yllätyskäänteitä. Ennen kuin kokous päättyi, oli pidetty lähes kymmenen taukoa, valittu kahden henkilövaalin jälkeen Asko Niemelä kunnanhallituksen puheenjohtajaksi ja päätetty yksimielisesti pitää Länsi-Lopen koulu kolmiopettajaisena resurssiopettajan turvin ensi lukuvuosi.

Kunnanhallituksen puheenjohtaja Marja Ukkola erosi tehtävästään ja kunnanhallituksesta, joten keskustapuolueelle vaalien jälkeen sovitulle puheenjohtajan paikalle piti saada keskustalainen valtuutettu.

Keskustan Janne Kataja esitti hallitukseen Teemu Päivärintaa ja Jarmo Kilpiäinen (kesk.) Satu Myllykoskea (kesk.).

Esityksistä käydyssä keskustelussa Heli Lehtilä (kesk.) ihmetteli, eikö puolueen esitystä enää noudateta. Ilmeisesti kunnallisjärjestön yleinen kokous oli asettunut Teemu Päivärinnan kannalle ja kannattanut Heli Lehtilää kunnanhallituksen puheenjohtajan paikalle.

Muutaman tauon jälkeen päästiin äänestämään kunnanhallituksen jäsenestä, jolloin Teemu Päivärinta voitti vaalin äänin 14–13. Puheenjohtajan vaalissa Asko Niemelä sai 15 ääntä ja Heli Lehtilä 12.

Länsi-Lopen koulun kolmiopettajaisuuden jatkamista on puitu kunnan keskustelupalstoilla siinä määrin, että sivistystoimenjohtaja Pia Kyllönen ilmoitti valtuustossa tehneensä rikosilmoituksen.

– Tämä keskustelu ja minulle osoitettu sähköposti on noussut sellaisiin sfääreihin, että tein poliisille rikosilmoituksen asiattomasta häirinnästä, Kyllönen totesi.

Pia Kyllönen on irtisanoutunut ja aloittaa työt Helsingin kaupungilla. Hän kertoo lähtevänsä luottamusmiesten osoittaman epäluottamuksen ja päätöksenteon poukkoilevuuden vuoksi. Virkamiehet saavat häneltä pelkkää kiitosta.

Länsi-Lopen koulu oli menettää kolmannen opettajansa, kun oppilasmäärä on pudonnut 31:een. Kokoomus teki valtuustoaloitteen, jossa esitettiin kolmiopettajaisuuden turvaamista. Käynnistyi keskustelu, jonka aikana on väitetty koulua jopa lakkautettavan ja oppilasennustetta manipuloidun.
https://www.hameensanomat.fi/kanta-hame/rikosilmoitus-keskustan-sisainen-kisa-puheenjohtajan-paikasta-ja-kompromissi-koulukiistassa-lopen-valtuustokokouksessa-riitti-varia-762379/

1

1650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pellelauma vauhdissa, enkä tarkoita pelkästään kepua. Heinonen ja kaverit ulos Lopelta niin alue voisi oikeasti kehittyä. Loppi on nyt täynnä mätää ja raha ja rahojen reiät nokat pystyssä pilaamassa kuntaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      177
      22362
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      77
      9579
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      37
      7567
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      84
      6375
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      188
      6056
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      46
      5055
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      112
      4700
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      103
      4445
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      94
      2173
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      82
      1439
    Aihe