Kiinnostaisi tietää milllainen tulo ihmisellä on oltava suunnilleen että hän maksaisi n 230e kahdesta lapsesta elatusmaksua?
Miehelläni kaksi lasta, joille hän on etävanhempi. Lapset käyvät hänen luonaan 4yötä kuussa. Hänen vuokransa 430e (vaikuttaako tämä edes laskentaan?). Mies väittää että elatus on oikein maksettu mutta kaikki kauhistelevat minulle elatusmaksun suuruutta.
Joko kaikkea ei ole otettu huomioon elatusmaksua laskettaessa tai hän valehtelee minulle saamastaan tulosta...
Lasten elatus
8
1769
Vastaukset
- Anonyymi
Kelan sivuilta googlattun:i elatustuki on 158,74 e/kk/lapsi. Eli tämä on siis elatusmaksunkin määrä.. Tietenkin sitä voi enemmänkin maksaa, ei kai sitä kukaan estä. Oletko tarkistanut asiaa esim. ladtenvalvojalta, jotka ovat hyvin perillä näistä asioista. Ettekö ole tehneet elatussopimusta, jossa sen määrä on vahvistettu?
- Anonyymi
Siis itse olen tämän miehen nykyinen naisystävä. Miehen mukaan tämä mainitsemani 230e on alin maksettava summa joka on laskettu lastenvalvojalla. Mutta joko mies on jättänyt elatuksen määrää laskettaessa huomioimatta jotain kuluja tai sitten hän vähättelee tulojaan.
Minua kiinnostaa tämän miehen tulot siksi että maksan valtaosan mm ruoasta. Mikä toki olisi oikein jos miehen tulot olisivat väittämällään tasolla. - Anonyymi
Elatustuki on eri asia kuin elatusapu, elatusapu voi olla 0 euroa tai vaikkapa 400 euroa.
- Anonyymi
No etkö voi keskustella asiasta miehesi kanssa? Jos kerran yhdessä asutaan yhteistaloudessa parisihteessa, niin kyllä minä ainakin ottaisin tulot puheeksi jos asia vaivaa.. Tuohan nyt on yhteiselämän perusjuttuja, aika hataralla pohjalla suhde on, ellei talousasioista pysty keskustelemaan, pelkäätkö, että mies jättää, jos otat asian puheeksi?
- Anonyymi
230 euroa on tosi vähän kahden lapsen elatusmaksua.
- Anonyymi
Elatusapu ja elatusmaksu on eri asia. Elatusmaksu voi olla vaikka 10 000€ sillä riippuu tuloista ja omaisuudesta.Pitää muistaa myös niitä jotka haaveilee jotta ei haittaa kun on muutenkin ulosotossa rahaa niin voi tulla ylläri teille. Ulosotto ottaa e4nsin sen minkä ulosotto antaa peruiksi ja sen jälkeen vasta otetaan elatusmaksut.Minä saan 2700€ käteen ja 2 lasta ja nyt jää käteen rahaa vain 1345€
- Anonyymi
Huomenta orpo..
Voitko leikata myös Elatustukeja?
Kun kaikkia muutakin leikkailet hopeisilla saksilla. Kiitos.. - Anonyymi
elarit voi olla nolla ekua kuukaudessa miehelle.
Nainen saa silti saman rahan itselleen.
Tasan jämptisti näin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 917432
- 403582
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021836- 241040
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32913Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27901Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53797Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60729Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31722Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26652