Lasten elatus

Anonyymi

Kiinnostaisi tietää milllainen tulo ihmisellä on oltava suunnilleen että hän maksaisi n 230e kahdesta lapsesta elatusmaksua?

Miehelläni kaksi lasta, joille hän on etävanhempi. Lapset käyvät hänen luonaan 4yötä kuussa. Hänen vuokransa 430e (vaikuttaako tämä edes laskentaan?). Mies väittää että elatus on oikein maksettu mutta kaikki kauhistelevat minulle elatusmaksun suuruutta.

Joko kaikkea ei ole otettu huomioon elatusmaksua laskettaessa tai hän valehtelee minulle saamastaan tulosta...

8

2013

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kelan sivuilta googlattun:i elatustuki on 158,74 e/kk/lapsi. Eli tämä on siis elatusmaksunkin määrä.. Tietenkin sitä voi enemmänkin maksaa, ei kai sitä kukaan estä. Oletko tarkistanut asiaa esim. ladtenvalvojalta, jotka ovat hyvin perillä näistä asioista. Ettekö ole tehneet elatussopimusta, jossa sen määrä on vahvistettu?

      • Anonyymi

        Siis itse olen tämän miehen nykyinen naisystävä. Miehen mukaan tämä mainitsemani 230e on alin maksettava summa joka on laskettu lastenvalvojalla. Mutta joko mies on jättänyt elatuksen määrää laskettaessa huomioimatta jotain kuluja tai sitten hän vähättelee tulojaan.
        Minua kiinnostaa tämän miehen tulot siksi että maksan valtaosan mm ruoasta. Mikä toki olisi oikein jos miehen tulot olisivat väittämällään tasolla.


      • Anonyymi

        Elatustuki on eri asia kuin elatusapu, elatusapu voi olla 0 euroa tai vaikkapa 400 euroa.


    • Anonyymi

      No etkö voi keskustella asiasta miehesi kanssa? Jos kerran yhdessä asutaan yhteistaloudessa parisihteessa, niin kyllä minä ainakin ottaisin tulot puheeksi jos asia vaivaa.. Tuohan nyt on yhteiselämän perusjuttuja, aika hataralla pohjalla suhde on, ellei talousasioista pysty keskustelemaan, pelkäätkö, että mies jättää, jos otat asian puheeksi?

    • Anonyymi

      230 euroa on tosi vähän kahden lapsen elatusmaksua.

    • Anonyymi

      Elatusapu ja elatusmaksu on eri asia. Elatusmaksu voi olla vaikka 10 000€ sillä riippuu tuloista ja omaisuudesta.Pitää muistaa myös niitä jotka haaveilee jotta ei haittaa kun on muutenkin ulosotossa rahaa niin voi tulla ylläri teille. Ulosotto ottaa e4nsin sen minkä ulosotto antaa peruiksi ja sen jälkeen vasta otetaan elatusmaksut.Minä saan 2700€ käteen ja 2 lasta ja nyt jää käteen rahaa vain 1345€

    • Anonyymi

      Huomenta orpo..
      Voitko leikata myös Elatustukeja?
      Kun kaikkia muutakin leikkailet hopeisilla saksilla. Kiitos..

    • Anonyymi

      elarit voi olla nolla ekua kuukaudessa miehelle.
      Nainen saa silti saman rahan itselleen.
      Tasan jämptisti näin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4123
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1362
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe