Mitä tapahtuu jos päätän a-klinikalla käynnit? Olin työpaikalta määräty hoitoonohjaukseen. Se päättyi minun iirtisanomiseeni. Silti sieltä kyseltii perään. Onko autonajokortti vaarassa poliisin toimesta? Rikkeitä minulla ei ole yhtään. Eli rekisterini on puhdas. Voiko poliisi puuttua tähän?
Mitäs tapahtuu?
Anonyymi
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ripuli on oire, jossa ulosteen mukana poistuu tavallista runsaammin vettä. Se on tila, jossa uloste on löysää kolme kertaa tai enemmän päivässä. Se voi johtua nesteen imeytymisen heikkenemisestä, sen "vuotamisesta" takaisin suoleen, tai suolen liikkeiden voimakkaasta lisääntymisestä, jolloin vesi ei ehdi imeytyä. Tämän seurauksena uloste on löysää tai vetistä ja ulostustarve lisääntyy.
Ei tuohon kukaan puutu, ellei sinua ole määrätty pakkohoitoon. Jos olisit vielä työpaikassa, joka ohjasi hoitoon, voisit korkeintaan saada potkut jättämällä hoidot.
Poliisi ottaa kortin sitten, kun ajat kännissä.
Vähän sinne päin. A-klinikan lääkärillä, hoitajalla ja terveydenhoitajalla on salassapitovelvollisuuden estämättä oikeus ilmoittaa poliisille, ettei heidän potilaansa täytä jatkuvan päihteiden käytön vuoksi terveysvaatimuksia, jotka oikeuttavat ajo-oikeuden jatkumiseen. Siitä on kuitenkin kerrottava potilaalle ennen ilmoituksen tekemistä.
AjokorttiL 3:21 §.