Montako kansainvälisesti arvostettua muotoilupalkintoa Toyota on saanut?
Monen suomi24-aktiivin tojotistin sylkykuppina oleva kilpailija on saanut niitä jo 11. Viimeisin tänä vuonna.
http://www.skoda.fi/uutiset/news-detail/skoda-scalalle-haluttu-red-dot-award-palkinto
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Red_Dot
Monen suomi24-aktiivin tojotistin sylkykuppina oleva kilpailija on saanut niitä jo 11. Viimeisin tänä vuonna.
http://www.skoda.fi/uutiset/news-detail/skoda-scalalle-haluttu-red-dot-award-palkinto
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Red_Dot
Vastaukset 5
Vanhimmat
Autoilun saralla ei liene yhtään, työkoneissa löytyi ainakin nuo kaksi:
https://shop.toyota-forklifts.fi/prs/toyota-material-handling-wins-red-dot-award-2015/
https://design.toyota-forklifts.eu/red-dot-award-for-towing-tractor-concept/
Kehtasit sitten laittaa.....
Minkä h-vetin takia ei olisi pitänyt?
Kysyttiin montako muotoilupalkintoa Toyota on saanut ja vastaukseksi löytyi nuo kaksi. Ja koska tämän palsta aihe on Toyotan autot, tarkennus ettei autoilun saralla yhtään on ihan paikallaan.
Jos vastaus loukkasi jonkun itsetuntoa, on hänen syytä katsoa peiliin ja kysyä itseltään miksi olen niin sairaalloisen herkkähipiäinen.
Oma mielipiteeni (!) Toyotan tämän vuosituhannen henkilöautomallistosta on, ettei ole mikään ihme ettei arvostettuja muotoilupalkintoja ole haparoivalle ja linjattomalle muotokielelle herunut.
Nopeasta ruostumisesta vois jonkunlaisen palkinnon myöntää ,mistään muusta ei sitten aihetta ole..palkintoihin ..
Merkillistä ettei Skoda-palstalla saa mainita tästä Scalan saamasta kunniamaininnasta, mutta v*ttuilla saa henkilöön käyvästi mitä mielikuvituksellisimmilla keksityillä aiheilla ja uutta Corollaa saa mainostaa vapaasti.
Pilalla koko palsta, mutta niin on tämäkin.