Suomi kesämatkailun kehitysmaa

Anonyymi

Kesäsuomi avautuu matkalaiselle vasta juhannukselta. Sitä ennen matkalainen saa pelkkää eioota ja rynkytellä turhaan ovia. Sitten juhannukselta mainostetaan kilvan eri kohteita, mutta kohteet avautuvat klo 11 sulkeutuvat jo klo 16-17! Siinä saa turisti ajaa nasta laudassa ehtiäkseen nähdä ja kokea haluamansa. Miksei hyödynnetä valoisia kesäiltoja ja pidetä paikkoja auki pitempään. Ja kaiken kruunaa se, että kesäsuomi menee kiinni elokuun alussa kun koulut alkavat. Onnetonta!Suomi ei osaa/viitsi panostaa kesämatkailuun.

8

129

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Turvattomuus suomessa on lisääntynyt ja esimerkiksi Suojelupoliisi pitää sisäisen turvallisuuden tasoa huonona. Ei siis ihme että turistis kiertävät Suomen kaukaa, kun täällä ei ole enää turvallista olla ja liikkua.

    • Anonyymi

      Mulkero porvari hallitus vei rahat ja ostovoiman nollaan.
      Ei kannata ostaa kuin ruokaa ja bensaa, loput ostokset netissä kiinasta ja matkat etelä-eurooppaan, terveiset vaan nyky hallituksellekin, ei ole ostovoimaa eikä halua maksaa mitään lisäveroja eikä maksuja eikä nitä saada kasaan kun kukaan ei enää liiku eikä käy missään kotimaassa.

      Varmaankin auttaisi normien purku esim. kaikessa rakentamisessa kuten rakennuslupien ja turhien toimenpidelupien rahastus automaattien purku, vai mitä järkeä on maksaa byrokratiasta monta tonnia jos esim. haluaa rakentaa terassin omalle pihalleen tai vajan ja nämäkin maksavat vaikka rakentaist jonnekin mökille metsän keskelle kaukana asutuksesta. Täyttä mielivaltaa ja mukamas on omaa maata, haistakaa jo pitkä paska!

      • Anonyymi

        Veli hyvä erehdyt.
        Porvareilla tuskin on tekemistä sinun terassiesi tai vajojesi rakentamisen kanssa. Sossut vain haluavat realisoida työsi tuloksen. Sossuthan ovat kautta aikain ollut se taho maassaamme kun on lisännyt byrokratiaa ja jakanut valtaan päästyään hyväveli-tyylisiä vakansseja sisäsiittoisesti. Ay-Antin hallitus aloitti ihan saman kierteen, joten on parempi kun rakennat sen terassisi kaikessa hiljaisuudessa, etkä kysele Antilta ohjeita.


    • Anonyymi

      Terveiset Espanjasta. Aika hiljaista on täälläkin nyt. Turistisesonkia vasta valmistellaan ja moni paikka on vielä kiinni vastoin kuin luulisi, kun täällä kuitenkin on suomen kesää vastaavaa keliä paikoin huhtikuulta marraskuuhun.

      • Anonyymi

        Olet tietysti valmistautunut ilmastonmuutoksiin jne, jotta mitään "turistisesonkia" ei ikinä tulekaan :D


    • Anonyymi

      Kuka kiusaa Hormuzinsalmessa? Jos laivalta loydetaan iranilainen miehisto, niin kukahan mahtais olla? Tietysti Iran tapansa mukaan valehtelee, ettei he.

    • Anonyymi

      Ja viimeistään hinnat estää matkailun. Lento Helsingistä Kittilään maksaa saman kuin johonkin eteläiseen Keski-Eurooppaan. Hotellien hinnat ja sapuskaan törkeän kalliita. Ei mitään järkeä matkailla Suomessa.

    • Anonyymi

      Kuulkaa, hörhöt, kyllä se on syytä opetella painamaan vähintään 80-tuntista (mieluummin täydet 100) työviikkoa vuoden ympäri, jos aikoo saada kaikki ne eko-, ympäristö-, tie-, asumis-, roska-, saasta-, shaiba- ja heterosakkomaksut maksettua, joita hallitus keksii.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      383
      914
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      201
      718
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      680
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      649
    6. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    7. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      66
      634
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      620
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      581
    Aihe