Harkitsen sellaista kuviota, että ostaisin asunnon Aurinkorannikolta hyvältä paikalta, ja jättäisin viikkovuokralle asunnonvälitysfirmalle. Itse kävisin 2 kertaa vuodessa, toukokuussa sekä syys-okakuussa viettämässä 1-2 viikon loman asunnossa, muun ajan asunto olisi vuokralla.
Asunnonvälitysfirmoilta olen kuullut, että kuvio olisi toimiva, ja asunto maksaisi itseään takaisin, mutta haluaisin kuulla käytännön kokemuksia, miten käytännössä asiat ovat sujuneet. Onko vuokralaisia riittänyt, ovatko kulut syöneet tuotot, vai onko homma peräti onnistunut?
Minulla ei ole mahdollisuutta koeasua pitkiä aikoja asunnossa ennen ostoa, koska työpaikka on Suomessa ja vain loma-aikoina pääsisin käymään Espanjassa. Tavoitteena kuitenkin olisi, että eläkkeelle mennessä Espanjassa odottaisi oma asunto.
Kokemuksia?
Sijoitusasunto Espanjasta?
5
228
Vastaukset 5
- Anonyymi
Ei kannata ja lisäksi asuntojen hinnat tulevat taas romahtamaan kun taantuma iskee lähiaikoina ja brexit. Englantilaiset suurin ostajaryhmä ja katoavat markkinoilta.
Jos haluaa harmaita hiuksia, niin sitten sopiva kohde.- Anonyymi
Olisi mukava kuulla anonyymin asiantuntijan nykymietteitä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisi mukava kuulla anonyymin asiantuntijan nykymietteitä!
Vinkkaa todennäköisesti edullisia Venäjän kohteita.
- Anonyymi
Asuntojen hinnat eivät romahtaneet. Pikemminkin ovat nousussa ja brititkin ostavat muista puhumattakaan.
- Anonyymi
Tähän ei näköjään saa kirjoittaa muita vastauksia. Ei kirjoiteta sitten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 382211
- 56716
- 41701
Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä
Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne71532- 62502
- 42500
- 45500
Pientä pintaremonttia
Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k15480Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?
Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh24479T.h tuomio
Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin6477