Harkitsen sellaista kuviota, että ostaisin asunnon Aurinkorannikolta hyvältä paikalta, ja jättäisin viikkovuokralle asunnonvälitysfirmalle. Itse kävisin 2 kertaa vuodessa, toukokuussa sekä syys-okakuussa viettämässä 1-2 viikon loman asunnossa, muun ajan asunto olisi vuokralla.
Asunnonvälitysfirmoilta olen kuullut, että kuvio olisi toimiva, ja asunto maksaisi itseään takaisin, mutta haluaisin kuulla käytännön kokemuksia, miten käytännössä asiat ovat sujuneet. Onko vuokralaisia riittänyt, ovatko kulut syöneet tuotot, vai onko homma peräti onnistunut?
Minulla ei ole mahdollisuutta koeasua pitkiä aikoja asunnossa ennen ostoa, koska työpaikka on Suomessa ja vain loma-aikoina pääsisin käymään Espanjassa. Tavoitteena kuitenkin olisi, että eläkkeelle mennessä Espanjassa odottaisi oma asunto.
Kokemuksia?
Sijoitusasunto Espanjasta?
5
154
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kannata ja lisäksi asuntojen hinnat tulevat taas romahtamaan kun taantuma iskee lähiaikoina ja brexit. Englantilaiset suurin ostajaryhmä ja katoavat markkinoilta.
Jos haluaa harmaita hiuksia, niin sitten sopiva kohde.- Anonyymi
Olisi mukava kuulla anonyymin asiantuntijan nykymietteitä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisi mukava kuulla anonyymin asiantuntijan nykymietteitä!
Vinkkaa todennäköisesti edullisia Venäjän kohteita.
- Anonyymi
Asuntojen hinnat eivät romahtaneet. Pikemminkin ovat nousussa ja brititkin ostavat muista puhumattakaan.
- Anonyymi
Tähän ei näköjään saa kirjoittaa muita vastauksia. Ei kirjoiteta sitten.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626765- 666628
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1445414Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504453En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204069Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53620- 373178
- 283093
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris692730Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta362233