Jos Sipilä olisi valinnut toisin v.2015

Meikäläistä sivullista paremmin asioista perillä olevat tietäjät osaisivat kenties laatia kelvollisen vastauksen kysymykseen, jotta miten asiat olisvat menneet, jos nelisen vuotta sitten Keskustan ja Perussuomalaisten kanssa hallituskumppaniksi olisikin tullut SDP eikä Kokoomus? Ainakin Antti Rinne, joka jo silloin oli SDP:n puheenjohtaja, niin hän on kertonut odottaneensa Sipilältä yhteydenottoa, mutta siten hän saikin yllätyksekseen muuta kautta kuulla Kokoomuksen tulleen kolmanneksi puolueeksi Sipilän hallitukseen.

Kukapa tietää, mutta mahdollisesti Jussi Halla-aho olisi tullut v. 2017 valituksi Perussuomalaisten johtoon siinäkin tilanteessa, että hallituksessa olisi ollut SDP eikä Kokoomus. Erona tapahtuneeseen olisi ollut se, että Jan Vapaavuoren ja Petteri Orpon Halla-ahon vastaisilla julmisteluilla ei olisi ollut paljoakaan merkitystä tuolloin alkukesällä 2017. Olisiko Juha Sipiläkään alkanut peesailemaan Vapaavuorta ja Orpoa? Kokoomushan olisi ollut oppositiossa. Todennäköisesti ei olisi peesaillut, vaikka mistäpä tuota Sipilän sielunelämää tietää. Olennaisin kysymys kuuluu: Olisiko Perussuomalaisten eduskuntaryhmä jäänyt hajoamatta?

9

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aivansama
      Nyt on asiat selkeät ja PS kasvu varma.
      Maahanmuutosta ja kustannuksista pitää vaieta kuin muuri.kansa varmaan haluaa nämä tiedot. Minkä puolueen politiikka estää keskustelun menoista. Ei kai keskustan

      Pisteenä i päällä oli jouluaattona ylellä ohjelma irakilaisesta homosta...kuka yleä johtaa?

    • Anonyymi

      En usko, ettei olisi hajonnut. Mielestäni 2016 alkoi olla ilmassa tyytymättömyyttä silloista johtoa kohtaan. Kaiken maailman"sammakot"söivät uskottavuutta. Ihan pienenä yhtenä esimerkkinä vene-ja mp-veron vimmattu eteenpäin vienti. Myös puolueen linja oli melko epäselvä. Sitä se on toki vieläkin, ei kadunmies osaa sanoa mitä perussuomalaiset haluavat. Maahanmuutto, se ei riitä pelkästään tänä päivänä. Päivän lehti kirjoitti tänään, että osa perussuomalaisista haluaa luomisopin ilmeisesti pakoliseksi kouluun!

    • Anonyymi

      Perussuomalaiset hajosivat, koska Soini ei suostunut lähtemään mukaan nationalistiseen öyhötykseen. Hän on vanha SMP:läinen. Suomalaisten asialla, mutta ei ulkomaalaisia vastaan.

      Ikävä kyllä vuoden 2015 pakolaiskriisi aiheutti sellaisen raivonationalistisen reaktion, että Soinin kaltaiset tolkun miehet jäivät siinä rytäkässä jalkoihin.

      Nyt on tosin jo merkkejä siitä, että Halla-Ahokin on liian maltillinen persujen johtoon. Kentällä kaivataan reipasta rasistia johtamaan Suomi kohti kultaista aamunkoittoa.

    • Siirrynpä arvuuttelusta faktaan. Perussuomalaisilla on puolueena varsin vahva kannatus eteläisessä Suomessa, jota usein luonnehditaan Ruuhka-Suomeksikin. Toisin on Keskustan tilanne ja niin on ollut jo perinteisesti. Suomenlahden rannikkovaalipiireistä eli Helsingistä, Uudeltamaalta ja Kymestä oli valittuina kansanedustajina vuoden 2015 vaaleissa tarkkaan kolmannes koko Perussuomalaisten eduskuntaryhmästä. Viime huhtikuun vaaleissa Suomenlahden rannikkomaakunnista sekä Hämeestä, Varsinais-Suomesta, Satakunnasta ja Pirkanmaalta tuli valituiksi lähes 2/3 perussuomalaisista kansanedustajista. Ja Keskustan rökäletappioksi luonnehdittu kannatuksen hupeneminen oli erityisen silmäänpistävää juuri "Ruuhka-Suomessa". Perussuomalaiset saivat puolestaan kannatusta jopa Helsingin kantakaupungin eteläisimmillä vauraan väen asuma-alueilla. Tässä asetelmassa alkaa olla jo Kokoomuskin helisemässä.

      • Anonyymi

        Persujen kannatus on vahvimmillaan Pohjanmaan ja Satakunnan syrjäseuduilla.

        Kova oikeistolainen isänmaallisuus... Lapuan liike... Pohjanmaa. Satakunta.

        Tämä ilmiö on nähty jo ennenkin.

        Halla-Ahon vanhemmat ovat muuten kotoisin Alajärveltä. Se on Etelä-Pohjanmaalla, Lapuan naapurissa.


    • Anonyymi

      Katsotaan nyt miten Sipilän 2. hallitus pärjäilee...
      Antti vaikuttaa jo luovuttaneelta...

    • Anonyymi

      Sipilä ei ole hallituksessa vaan vetäytyy päivän politiikasta.

    • Matin isä-Tatu Vanhanen hahmotteli muistaakseni 1970-luvulla Keskustapuolueelle visiota, jossa puolue olisi keskittynyt keskisen ja pohjoisen Suomen mahtipuolueen statukseen. Tatun idea alkaa muistuttaa reaalitodellisuuden tasolla nykyistä Keskustan tilannetta, jossa puolueen kannatus on hiipumassa eteläisessä Suomessa, mutta pohjoisempana sentään mahtivaltaa on vielä jäljellä.

      Toisaalta ongelmana ja toisaalta taustavoimana Keskustalla on uskovaisuus niin tavanomaisena kristillisyytenä kuten myös lahkolaisuutena ja pohjoisessa nimen omaan lestadiolaisuutena. Uuteen eduskuntaankin tuli mukaan keskustalaisia lestadiolaisjohtajia. Pluralistinen sekularismi ei taida olla erityinen ansio niissä piireissä.

      Toisaalta uskontoon liittyvät seikat ovat näkyvästi esillä myös Perussuomalaisissa. Uudenmaan vaalipiiristä sai jatkomandaatin Mika Niikko. Ja luomiskertomukseen uskovainen Laura Huhtasaari menestyi europarlamentin vaaleissa. Tuskinpa silti luomisoppi tulee pakolliseksi kouluun (Anonyymi/8.6.19 klo 12.30) opetusministeri Li Andersonin nelivuotiskaudella.

      Tähän yhteyteen sopii todeta kyllä myös se semmoinen seikka, että uskonnollinen väki noudattaa yleensä kelvollisia käytöstapoja eli maanantainakin saavutaan töihin säntillisesti ja selvin päin. Vastaavan jämptiyden soisi olevan yleisohjeena kaikella työväellä, johtajillakin.

      • Anonyymi

        Porissakin taas seurakuntalainen kunnostautui-irakin uskovaiset


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      187
      7242
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      125
      3274
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      116
      1942
    4. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      51
      1866
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      61
      1847
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1799
    7. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      81
      1776
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      6
      1675
    9. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1561
    10. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      69
      1383
    Aihe