Hiljaista on tällä Albania sivustolla. Kaipaisin kuitenkin Durresin ja Sarandan alueilla lomailleilta reissukokemuksia tämän sesongin alkupuolelta kun onhan siellä porukkaa käynyt. - Lähinnä kiinnostaisi tuo Korfun kautta kulku ja tietenkin palvelut, hintataso ja muut yleiset havainnot matkan aikana. Itsellä ois tarkoitus käydä syssymmällä ensimmäinen retki Albaniassa.
alkukesän kokemuksia
6
1894
Vastaukset
- Anonyymi
Täälläkin yx asiasta kiinnostunut. Lisäksi kiinnostaisi tietää, minkälaista brandya se albanialainen oikein on, kun olen joskus kuullut sitä ihan hyväksi kehutun.
- Anonyymi
Durresiin pääsee suoraan Apollomatkojen pakettimatkoilla. Tulevana syksynä mennään mekin, 2 vuotta ollut Albania haaveena. Kokemuksia Durresista siellä jo käyneiltä?
- Anonyymi
Facebookissa on aktiivinen ryhmä: Matkusta Albaniaan, sieltä löytyy kattavasti tietoa Albanian kohteista.
- Anonyymi
Sarandan-spesifistä asiaa myos ryhmässä "Sarandan suomalaiset".
- Anonyymi
Albaniasta / Durresista juuri palanneena huomioita: Durres on erittäin potentiaalinen rantalomakohde Euroopassa. Upeita hotelleja aivan rannalla. Pitkä ja matala hiekkaranta. Ruoka on kohtuu hyvää ja Albaniahan on yksi Euroopan halvemmista maista. Mutta parantamistakin on vielä paljon: palvelu on hidasta, huonoa Englannin taitoa, auton vuokrausta ei suositella, julkiset bussit on vitsi, rahanvaihto on vaikeaa, ja roskapusseja ( joita kulkukoirat syövät) on rantakadulla maassa.
- Anonyymi
Sarandasta palanneena.
Korfun kautta palaaminen oli yksi iso pettymys. (Sarandan suuntaan kaikki sujuikin näppärästi) .Apollomatkat kun lähtee maanantaisin , jolloin Korfulla on itselläänkin kiirettä lähdöissään. Huh huh mitä touhua !
Kun hotellejen keruubussin kanssa opas teki vielä ratkaisevan arviointivirheen ja odotutti koko bussia yhden myöhästyneen juoppopariskunnan takia, joilla passeista alkaen kaikki oli hukassa, muut hotellejensa edessä odottavat hätääntyivät ja ottivat jopa omia taxeja, vastaavasti yhteysvene satamassa odotti kuten myös Korfussa yhteysveneen tulevat matkustajat odotti ja Korfun lentokentällä käännytettiin lähtöselvityksestä porukkaa toiseen, ihan tukossa oleviin selvityksiin vielä silloinkin kun omaa konetta lastattiin jo ! Itkuhan siinä tuli lopulta. Janoisena helteessä ja Finnairhan noudattaa omaa kategoriaansa: ensin palvellaan aamupalansa ennakkoon tilanneet, välissä siivotaan, sitten vasta yleisempi juomatarjoilu ! Miten kaikki vaan voi mennä niin pieleen Apollomatkojen opastyttösen arviointivirheen ja Korfun toimimattoman lentokentän kanssa !
Jos joku myöhästyy bussista, tässä tapauksessa huomattavastikin, tulkoon omakustanteisesti taxilla perässä ! Rankka arviointivirhe Apollomatkoilta.
Sarandaan ei varmastikaan omaa lentokenttää hetikohta saa, paikka on vuoristoinen ja haastava. Kohteen kauneus ei siitä sinänsä muutu.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä911929Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781761Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3051560Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1801442Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em881038- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941