alkukesän kokemuksia

Anonyymi

Hiljaista on tällä Albania sivustolla. Kaipaisin kuitenkin Durresin ja Sarandan alueilla lomailleilta reissukokemuksia tämän sesongin alkupuolelta kun onhan siellä porukkaa käynyt. - Lähinnä kiinnostaisi tuo Korfun kautta kulku ja tietenkin palvelut, hintataso ja muut yleiset havainnot matkan aikana. Itsellä ois tarkoitus käydä syssymmällä ensimmäinen retki Albaniassa.

6

1897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täälläkin yx asiasta kiinnostunut. Lisäksi kiinnostaisi tietää, minkälaista brandya se albanialainen oikein on, kun olen joskus kuullut sitä ihan hyväksi kehutun.

    • Anonyymi

      Durresiin pääsee suoraan Apollomatkojen pakettimatkoilla. Tulevana syksynä mennään mekin, 2 vuotta ollut Albania haaveena. Kokemuksia Durresista siellä jo käyneiltä?

    • Anonyymi

      Facebookissa on aktiivinen ryhmä: Matkusta Albaniaan, sieltä löytyy kattavasti tietoa Albanian kohteista.

      • Anonyymi

        Sarandan-spesifistä asiaa myos ryhmässä "Sarandan suomalaiset".


    • Anonyymi

      Albaniasta / Durresista juuri palanneena huomioita: Durres on erittäin potentiaalinen rantalomakohde Euroopassa. Upeita hotelleja aivan rannalla. Pitkä ja matala hiekkaranta. Ruoka on kohtuu hyvää ja Albaniahan on yksi Euroopan halvemmista maista. Mutta parantamistakin on vielä paljon: palvelu on hidasta, huonoa Englannin taitoa, auton vuokrausta ei suositella, julkiset bussit on vitsi, rahanvaihto on vaikeaa, ja roskapusseja ( joita kulkukoirat syövät) on rantakadulla maassa.

    • Anonyymi

      Sarandasta palanneena.
      Korfun kautta palaaminen oli yksi iso pettymys. (Sarandan suuntaan kaikki sujuikin näppärästi) .Apollomatkat kun lähtee maanantaisin , jolloin Korfulla on itselläänkin kiirettä lähdöissään. Huh huh mitä touhua !
      Kun hotellejen keruubussin kanssa opas teki vielä ratkaisevan arviointivirheen ja odotutti koko bussia yhden myöhästyneen juoppopariskunnan takia, joilla passeista alkaen kaikki oli hukassa, muut hotellejensa edessä odottavat hätääntyivät ja ottivat jopa omia taxeja, vastaavasti yhteysvene satamassa odotti kuten myös Korfussa yhteysveneen tulevat matkustajat odotti ja Korfun lentokentällä käännytettiin lähtöselvityksestä porukkaa toiseen, ihan tukossa oleviin selvityksiin vielä silloinkin kun omaa konetta lastattiin jo ! Itkuhan siinä tuli lopulta. Janoisena helteessä ja Finnairhan noudattaa omaa kategoriaansa: ensin palvellaan aamupalansa ennakkoon tilanneet, välissä siivotaan, sitten vasta yleisempi juomatarjoilu ! Miten kaikki vaan voi mennä niin pieleen Apollomatkojen opastyttösen arviointivirheen ja Korfun toimimattoman lentokentän kanssa !
      Jos joku myöhästyy bussista, tässä tapauksessa huomattavastikin, tulkoon omakustanteisesti taxilla perässä ! Rankka arviointivirhe Apollomatkoilta.
      Sarandaan ei varmastikaan omaa lentokenttää hetikohta saa, paikka on vuoristoinen ja haastava. Kohteen kauneus ei siitä sinänsä muutu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      143
      2679
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      361
      1984
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1717
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      33
      1584
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1360
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      937
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      928
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe