Olen seurannut näitä Tv.remppa ohjelmia missä ostetaan huonokuntoisia omakotitaloja, ja niissä tulee aina jotain ongelmia. On hometta, asbestia, vesivuotoja, viallisia "laittomia" sähköasennuksia. salaojituksia viemäröintejä,ym. Näissä viat korjataan nikottelematta, ostajan piikkiin ja kaikki ovat tyytyväisiä.
Entä sitten Suomalaiset talokaupat, myyjä roikkuu löysässä hirressä 5vuotta myynnin jälkeen. Mahtaisiko löytyä tilanteeseen sopivaa vastuu vakuutusta?
Omakotitalon myynti mietityttää.
2
175
Vastaukset
- Anonyymi
Ei löydy. On mahdotonta sanoa millaisia ongelmia tulee taloa ostaessa. Voit löytää täysin terveen talon, mutta usein voit lyödä kätesi suuriin rakennusvirheisiin. Epävarman ostajan kannattaa odottaa, kunnes talonostajan rakennusvirhevakuutus tulee vakuutusyhtiöiden tuotepalettiin.
- Anonyymi
Mietitään tässä juuri omakotitalon ostamista ja tuntuu hurjalta tehdä satojen tuhansien eurojen päätös yhden tai kahden esittelyn ja pintapuolisen kuntotarkastuksen perusteella. Siksi se viiden vuoden ”löysä hirsi” (olkoonkin siinä hirressä roikkuvasta ikävän tuntuinen) on ihan tarpeellinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1105762
- 564271
- 472587
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282428Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161845- 151514
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹331362Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201230- 251131
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest431081