Olisiko vinkkejä antaa aloittelijalle, mihin osakkeisiin nyt mahdollisesti kannattaisi sijoittaa?
Kiitän ja kumarran..
Kiitän ja kumarran..
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Melkoisen varma sijoitus. Itse olen hankkinut melkoisesti!
Pistä hieman riskirahaa Elektrobit grouppiin.
Pitkällä aikavälillä metsäyhtiöt,paitsi Mreal,joka
tosin voi nousta kohisten jos saa taloutensa kuntoon.Upm,ää kantsii ostaa kun kurssi alle 15 ja
storaa kun kurssi n.10 euroa.Tällä hetkellä noista hinnoista hieman yli.
köyhän opiskelijankin on jostain rahat revittävä,7 tuusaa elektrobitissä kiinni ja 66% salkusta,aika riski salkkuhan toi on,kun vielä siellä kelluu aldataakin(kivasti kyllä nousseena!)
Riskiosakkeista saa kieltämättä hiukan jännitystä.jokin aika sitten seurasin benefonia ja toimari oli jo kirjoitettu (kurssi silloin 0.11€),mutta jokin prkle pään sisällä vastusti ostoa ja jäi ostamatta,kurssi tällä hetkellä 0,18€.Nyt saisi Ebittiä suht halvalla,pian käänt.splitti ja hinnat alkavat hiukan liikkumaan,suosittelen kevään aikana ostoa,viimeistään alkukesään mennessä.Loppuvuodesta paljon tuotto-odotuksia..ja kurssinousuja odotettavissa..
11-03-05 1633GMT Dow Jones Newswires
Handelsbanken says it could be downside risk TeliaSonera and Elisa. And cuts eps 2005.
Nooh mullehan tää on ollut päivänselvää jo pitkään! Operaattorit pois ja heti.
Saunalahti se se vasta on hirmu kallis!
Componenta. Myöhästynyt vinkki: Osaketta olisi tosin pitänyt ostaa ennen osavuosikatsausta 1/2005 sillä osarin jälkeen se kallistui 7%. Pitkään salkkuun se tosin hyvien osinko-odotusten takia sopii.
Kaukomarkkinat vetää hyvin, Euroopassa hiljaisempaa silti tuotanto lähes tapissa.
Osavuosikatsaus 1/ 2005 liikevaihto kasvoi yli 20% ja liikevoitto parani. Ensimmäistä neljännestä rasitti Karkkilan yksikön seisokki, joka nyt on saatu taas täyteen tuotantoonsa.
Osinkoja Componenta maksoi vuodelta 2004 6,48 prosenttia laskettuna tämän päivän viimeisimmästä noteerauksesta.
Vuonna 2005 Componenta luopuu ydinbisneksen ulkopuolisista toiminnoista joiden tasearvo on 30 me ja johtuen näiden toimintojen hyvästä tilanteesta ei niitä tarvitse myydä tasearvostaan, joten myynnistä on tulossa yli 3 euroa/osake. Tosin jos tuotanto on tapissa ja kysyntä Euroopassa vilkastuu saattaa tuosta myynnistä saadut varat mennä investointeihin.
Yhtiö näkee tulevaisuuden valoisana ja vuonna 2004 alkanut hyvä kehitys jatkunee myös vuonna 2005.
Kesla. Myöhästynyt vinkki, osavuosikatsaus on huomenna, joten enää ei saa halvalla. Osarissa Kesla kertoo myönteisestä tuloksesta ja osake nousee hieman. 13 euron raja saattaa mennä rikki.
Keslan tilinpäätös näytti hyviä lukemia
Liikevaihto + 28%
tulos parani 0,39:stä 1,01:een /osake
Tulevaisuuden näkymät ovat hyvät. Ruotsin metsätuhot saattavat näkyä jo vuoden 2005 ensimmäisellä neljänneksellä lisääntyneenä koneiden kysyntänä. Venäjällä on metsäkoneiden kysyntä kasvussa. Ainoastaan nostokoneiden kysyntä ei vielä ole vilkastunut.
Osinkoa maksettiin vuodelta 2004 reilu 5 % nykykurssista laskettuna.
Kasvuvaraa on, mutta ei Kesla mikään tekno-osake ole joten osake tuskin tulee nousemaan moninkertaisesti, mutta tasaisen varmaa tulosta tiedossa eli osta pitkään salkkuun ja erityisesti jos huomisen osari ei aiheuta hurjaa nousua. Jos taas nousua löytyy niin sitten ehkä ei kannata ostaa.
Sentera. Vuoden 2004 viimeinen neljännes oli huomattavasti ennakoitua parempi ja veti koko vuoden tuloksen plussalle. Saman myönteisen kehityksen uskotaan jatkuvan vuonna 2005 ja tästä on saatu jo muutamia myönteisiä uutisia, jotka vaikuttanevat osin jo vuoden 2005 ensimmäiseen neljännekseen, jonka katsaus julkaistaan 26.4.
15.4. Sentera tiedotti solmineensa historiansa suurimman sopimuksen tukkukaupan toimialalla Etolan kanssa tämä sopimus ei vielä näy 1/Q osarissa mutta sen sijaan alkuvuonna tehdyt sopimukset OP-ryhmän ja Marlin kanssa tehdyt sopimukset näkyvät. Myös Beweshipin asiakkuudenhallinta järjestelmän toimitus näkyy vasta toisesta neljänneksestä alkaen.
Etra eli Etola nosti omistuksensa Senterasta yli viiden prosentin.
Senteran kilpailija Solteq paransi myös tulostaan, joka kertoo toimialan parantuneesta kannattavuudesta.
Sentera on kasvuyhtiö, joten mittavia osinkoja ei ole lähivuosina odotettavissa, mutta osakkeen arvonnousua kylläkin.
Maanantaina osakkeen päätöskurssi oli 1,92 e ja osarin jälkeen se on reilusti yli kahden euron.
OsakeTieto http://www.osaketieto.com/ on ottanut Senteran tarkempaan seurantaansa ja antanee ennen Senteran osaria tarkempia analyysejä Senterasta sekä ko. toimialasta.
Kesko.
Osavuosikatsaus 28.4. on hyvää luettavaa, erityisesti Balttian toiminnot tuottavat ja osake tekee nousun takaisin lähelle 20 e. Osta nyt halvalla ja my heti osarin jälkeen tai ainakin ennen kuin tulee ilmoitus Osuuskauppojen menneen markkinaosuudessa K-kaupan ohi. Ja kun tämä tapahtuu saa Keskoa taas halvalla ja sitten sitä taas voi ostaa pitkään salkkuun.
Nokia. Osta heti aamulla. Texas Instruments esitteli hyvän Q1 tuloksen ja tämä nostaa Nokian alennusmyynnistä. Nokia maksaa 19.4. illalla huomattavasti enemmän kuin sen 18.4. päätöskurssi oli. (11.27) Nousu jatkuu myös hyvän osarin seurauksena 21.4.
Ollilan jorma, ei niin paksu eikä pitkä, mutta toimissaan nopea.
Kauppalehden arvio Nokian tuloksesta on 0,14 eli sama kuin Nokian oma ennuste. Tuo tarkottais sitä ettei mitään nousua tulis.