Heh, huvittaa tämä persujen suhmurointi. Onko Lululla ollenkaan omia mielipiteitä, kun piti pyytää neuvonantajaksi ja maakuntatietäjäksi Kari Ilkkalan? Oliko Kari työtön ja toimeentuloton ja tarvitsi säännöllisen kuukausipalkan valtiolta? Hoh hoijaa!!!
Kari on Lulun neuvonantaja
Anonyymi
51<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
No Hämeenlinnan kaupunginhallituksen HPK-kokdem-jäsenillä ei ainakaan ole neuvonantajia, ja sen huomaa.
Yhtä lailla myös muiden puoluiden kansanedustajien tekemä valinta avustajikseen voi herättää ihmetystä, joskus täyttä hämmästystäkin.
Ranne katsoi, että Kari I. hoitaa nyt mainittua pestiä ja sillä selvä.
Enempi kai pitäisi olla huolissaan siitä, paljonko yksi Eduskunnan kuukausi maksaa meille veronmaksajille palkkioneen, palkkoineen ja kuluineen. Se ei olekaan mikään pikku summa.
Siitä minäkin olen huolissani ja varsinkin mistä maksetaan Persuille, Lululle ja Ilkkalalle. No puhumisesta, riidan ja vihan haastamisesta.
Odotellaan jos seuraa Eduskunnassa Haggaraisen jalanjälkiä.
Lulu sai todella hyvän neuvonantajan, tai mikä nyt onkaan. Ei sille mitään voi jos joitakin vi..... Hyvä persut vaaleissa Suomen toiseksi suurin puolue, jos nyt olisi vaalit niin olisi suurin. Siinä teille demarit huumoria.
Demaritoverit ei tommosta pidä huumorina.
Pienliikemies olisi ollut parempi mut suuttunut taas jostain. Tietää kaikesta kaiken.
Karilla ei ollut mahdollisuuksia eduskuntaan vaikka tietää kaiken. Hyvin totesit.
Lulu Ranteelta ehdottoman hyvä valinta. Niin sitä pitää. Pää pystyssä rohkeasti eteenpäin. Se on harvinaista herkkua tässä kaupungissa ja valinnoissa. Onnea työhönne.
Lulu otti Ilkkalan kun ei saanut varattua Haggaraista. Tuomio kummallakin.
Jokaisella kansanedustajalla on avustaja.
Kilautit kaverille. Muista kiittää oikeasta vastauksesta.
Odotellaan ja katsotaan koska alkaa valitukset oikeusasiamiehelle, eriävät mielipiteet ja oikeusjutut. Oikein naurattaa jo etukäteen, mitä selkkauksia saavatkaan tunnetut riitelijäpersut aikaan eduskunnassa. Koko valtio kohta sekaisin!!! Oppositiosta on kiva huudella!!!
Kari on aina ollut tunnettu takapiru ja persujen puheenkirjoittaja. Yksikin persupappa tankaten luki muutaman kerran valtuustossa Karin kirjoittaman paperin eikä meinannut ymmärtää asiasta mitään puhumattakaan että kukaan kuulija olisi ymmärtänyt. Että semmonen neuvonantaja. Nyt sitten Lulu tankkaa eduskunnassa Karin kirjoittamia papereita.
Pienliikemies ei ollut vapailla markkinoilla. Somettaa ahveniston mäellä ja ylistää sitraa.
Ei ollut vapaa Haggarainen niin joutui tyytymään toiseen tuomittuun.
Kuka mahtaa olla Soinikosken neuvonantaja? Vai onko niin viisas, ettei tuhlaa valtion varoja neuvonantajin ja kirjoittaa itse puheensa? Terveisin nim. Arvostan vihreää lääkäriä enemmän kuin typerää persusuhmuroijaa
Ilkkalan ura päättyi Hämeenlinnassa suureen skandaaliin ja sama on tulossa Eduskunnassa.
Suuri on sossujen pelko ja ahdistus, kun pitää täällä puskista huudella nimettömänä. Omalla naamalla ei olisikaan munaa tulla esiin, eikä kyllä kannatakaan tuolla agendalla.
Eipä ole sullakaan munaa kirjoittaa omalla nimelläsi. Puskista huutelet. Varmaan on niin suuri pelko ja ahdistus, että persut munaa ittensä pahemman kerran eduskunnassakin.
Eikö se ilman neuvonantajaa pärjää? Ei kai sitten.
Kaikilla!!! kansanedustajilla on avustaja!!! Osalla monta. Esim. Grahn-Laasonen oli Stubbin avustaja? Jaaaa. Antti Rinteella Dimitri Qvintus. Eikö se Antti osaa mitään ilman avustajaa tai paria? Kyllä Hämeenlinnassa menis paremmin jos Rautiollakin olisi jotkut muut avustajana kuin Vekka ja Isosyötti.
Ilkkalan ura päättyi s u u r e e n skandaaliin. Jo on skandaalit vähissä, jos näin ajatellaan. Avustajia on eduskunnassa pilvin pimein ja olisi ihme, ellei Ranteella sellaista olisi. Ja sanotte mitä sanotte, Ilkkala on järkimies ja näin ollen kyvykäs avustaja.
Ilkkala on liian vanha avustajaksi. Muilla edustajilla on joku valtiotieteiden opiskelija, serkunserkku tai kummin lapsenlapsi - siis NUORI avustaja ei mikään homekorva Ilkkalan ikäinen papparainen. Aatelkaa nyt vähän - Lulu ilmeisesti ei aattele.
Avustajan työ on auton tilaamista, matkalippujen ostoa ja netin selailua ja sähköposteihin vastaamista. Siihenkö Ilkkalaa tarvitaan? Nimimerkki Kokemusta on
Kylläpä ottaa koville ex-johtavaa demaria Lulun valituksi tulo eduskuntaan. Harmistusta näyttää lisäävän Ilkkalan toimiminen avustajana.
Suoriutumalla paremmin kaupunginhallituksen vetotyöstään, hoitamalla asiallisemmin hallitustyötään Sunny Car Centerissä Ritaluoman asiaparina, riitelemällä vähemmän ja muistamalla asioita paremmin nyt olisi saattanut olla ex-demaripoliitikko Kiemungin vuoro nousta Arkadianmäen 46 porrasta ylös.
Parin harjoittelukierroksen jäljiltä kevät 2019 olisi voinut olla valituksi tulleelle demarikansanedustajalle oiva tilaisuus ponnistaa jopa perus rivikansanedustajaa makeammalle postille. Ties vaikka Hämeestä tulevalle demarille olisi nyt ollut portti auki junioriministeriksi.
Potkut tuli politiikasta, haaveet Arkadianmäestä vaihtuivat harmaaseen arkeen Ahvenistonmäellä. Siellä päivänpaistetta tuovat keltaiset laput. Se paikka lohkesi vain, kun valinnan teki, no mitäpä menneistä. Uuttera ulosottomies kyllä löytää tiensä vähän sivummallekin, hänellä on hyvä vainu rahapuron lähteille.
Lulu näyttää olevan huomaamaton "takarivin taavi" eduskunnassa (katso hallitusohjelmakeskustelu tv1). Millähän meinaa lupauksensa toteuttaa sieltä onnettomasta oppositiosta? Häh häh hää, siitä saitte Lulun äänestäjät. Lulu ostelee vaan uusia mekkoja Hesan-reissuillaan.
Katsos nyt seuraavan kerran oikein tarkkaan, kyllä siellä niitä takarivin taaveja riittää joka puolueessa. Kyllä on ikävää mollaamista. Mistä se kenkä oikein puristaa (tai pipo)
Ei purista mistään. Sitä tullaan odottamaan mihin skandaaliin Kari Ilkkala tulee kaatumaan Eduskunnassa kuten Hämeenlinnassa. Hauskaa sitä on seurata.
Kohta saadaan taasen nauraa.
Kyllä varmaan ottaa koville KokDem-Trollolle kun oikein itselleen tarvii tuossa yllä vastailla, naurattaa täälläkin ettei loppua naurulle tahdo tulla ! 😄
No, piti sanomani tuohon edeltävään jossa ennustettiin Ilkkalan kaatuvan mutta eiköhän hän jälleen kampita taas jonkun KokDemun, siitähän on jo montakin esimerkkiä joita lie turhaan mainita.
Kari on vahva ja viisas, kärsikää vaan Kokdemut, se on teille ihan oikein!
Voi tätä surkean kateuden määrää! Kannattais näiden kateenkattiloiden analysoida mistä tällainen kade johtuu. Lapsuudesta. Ikävät perhesuhteet. Ei kavereita. Alkoholismia. Epäonnistumisia elämässä. Kateus on ns energiasyöppö. Oikein kateelliset kuolee nuorempana.
Luuletko muka että joku Lulua kadehtisi. Päinvastoin meistä moni halveksii ja inhoaa syvästi poliittista pyrkyryyttä, vallanhimoa, tyhmän vaalikarjankarjan sumuttamista ja arveluttavin keinoin kipuamista "takarivin taaviksi".
Tuosta ylläkirjoittaneen purkauspierusta tuli heti Kiirunkinen mieleen oikein 1-prioriteetilla ja monta muutakin Demarihesseliä!
Maakunta-avustaja Pirkanmaalta, selvä se.
Useat kirjoittajat purkavat omia epäonnistumisiaan ja katkeruuttaan tällä palstalla. Tapa se on sekin ja jos helpottaa, niin mikä ettei.
Yritä purkaa katkeruuttaasi muilla tavoilla.
Useat Kok/Sdp-puoluelinjan kannattajatrollit kirjoittajat purkavat omia epäonnistumisiaan ja katkeruuttaan tällä palstalla. Tapa se on sekin siirtää syyllisyyden taakka toisaalle ja jos helpottaa, niin mikä ettei muttei taida oikein onnistua.
Useat Perzuikki-puoluelinjan kannattajatrollit kirjoittajat purkavat omia epäonnistumisiaan ja katkeruuttaan tällä palstalla. Tapa se on sekin siirtää syyllisyyden taakka toisaalle ja jos helpottaa, niin mikä ettei muttei taida oikein onnistua.
Useat Perzuikki-puoluelinjan kannattajat ja -kirjoittajat kertovat omia onnistumisiaa tällä palstalla. Tapa se on sekin lisätä Persujen yhteistyön voimaa ja siirtää syyllisyyden taakka sinne KokDemujen suuntaan ja sinnehän se kuuluukin ja siinä onnistuminen helpottaa mutta eihän KokDemuilla muutenkaan mikään taida oikein onnistua.
Heitti ne Garyn ulos kuin tiskirätin.
Kari Ilkkala on onnistunut kaikessa joten ymmärrettävä valinta. Hehehehe..
Voitti mm. vekkakaava casen ylivoimaisesti. Hehehee.
Juu, voitti Pienliikemies Pertun ja Suurliikemies Riitanokankin sekä voitti myös Liikennöitsijä V. Rekankin !
Mm. voittona vekkakaava, autotalohanke, goodmanin vastustaminen, tapahtumapuiston vastustaminen, jne.
Tuntuu ottavan koville tämä persujen äänisaalis. Seuraavissa eduskuntavaaleissa persut on suurin puolue, eikä siihen mene neljää vuotta. Mutta jos tämä persujen äänisaalis ottaa noin koville niin kannattaa hakea lääkettä suruun.
Seuraavisssa eduskuntavaaleissa persupuoluetta ei enää ole olemassakaan ja sitä ennen puolue katoaa kuntavaaleista kuin pieru Saharaan. Persujen kannattaa jo alkaa hankkia lääkettä tulevaan suureen suruun.
Seuraavisssa eduskuntavaaleissa KokDem-puolueita ei enää ole olemassakaan ja sitä ennen puolue katoaa kuntavaaleista kuin pieru Saharaan. Persujen kannattaa jo alkaa iloita ja KokDem-hännystelijöiden hankkia lääkettä tulevaan suureen suruun.
Niinhän se Kari oli tähänkin asti neuvonantajana. Nyt kun jättäytyi ehdokkuudesta, niin Lulu pääsi luikahtamaan Karin ansiosta takariviin. Kiitokseksi Kari sai neuvonantajan viran ja palkkioksi palkan valtiolta. Läpinäkyvää lahjontaa!!!
Hyvä ettei Iisakki päässyt neuvonantajaksi, se nyt olis vielä puuttunut !
Miten olisi päässy koska ei tyhmä Persu?
Siksei just päässyt kun oli TYHMÄ DEMULI, Kokoomuksen käsikassara sen 10 vuotta!
Jos olisi ollut Persu niin koko episodia hänen osaltaan ei olisi edes tapahtunut!