Autovanhukseni vm. 79 Datsun Cherry 120A alkoi oikuttelemaan ja lopetti lataamisen.
Luulin selvittäneeni syynkin, eli akusta yksi kenno rikki (jännite putosi kuormittamatta vuorokaudessa 12V => 10V) ja kun sitten akusta lähti kohti laturia, niin jännitesäätimen (sähkömekaaninen) yksi kela näytti ja tuoksui aika palaneelta.
Joten vaihdoin akun ja varalta uusin hiiletkin ja tietenkin hankin uuden säätimen. Ei kun kokeilemaan ja moottori käyntiin. Kuten arvata saattaa ei latausta (jännite navoilla n. 11.7V ja latauksen merkkivalo iloisesti loistaen) => eiku tekniikkaa purkamaan ja säätimen toinen kela taas vähän sulahtaneena ja piuha poikki (tosin en tarkistanut oliko se jo ostaessa noin, mutta kukaanhan ei tietenkään tarvikeliikettä epäile viallisen tuotteen myynnistä :-).
Mikähän tässä voisi olla vikana? Aika kova virta pitää kelan läpi saada menemään, että se sulahtaa?! Olisiko kenelläkään tietoa mistä kannattaisi alkaa vikaa metsästämään?
Jännitesäädin
rikkoontuu
1
348
Vastaukset
Taitaapi sulla olla laturi moro.
Siit on kyllä senverran aikaa kun Cherryjen kanssa ropasin etten heti muista lataussysteemiä,mutta sun kannattais melkeen hakee rompparilta laturi ja säädin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231205
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89894- 87767
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede19736- 93717
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat282692- 109626
- 32593
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49543Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet115511