Jännitesäädin

rikkoontuu

Autovanhukseni vm. 79 Datsun Cherry 120A alkoi oikuttelemaan ja lopetti lataamisen.

Luulin selvittäneeni syynkin, eli akusta yksi kenno rikki (jännite putosi kuormittamatta vuorokaudessa 12V => 10V) ja kun sitten akusta lähti kohti laturia, niin jännitesäätimen (sähkömekaaninen) yksi kela näytti ja tuoksui aika palaneelta.

Joten vaihdoin akun ja varalta uusin hiiletkin ja tietenkin hankin uuden säätimen. Ei kun kokeilemaan ja moottori käyntiin. Kuten arvata saattaa ei latausta (jännite navoilla n. 11.7V ja latauksen merkkivalo iloisesti loistaen) => eiku tekniikkaa purkamaan ja säätimen toinen kela taas vähän sulahtaneena ja piuha poikki (tosin en tarkistanut oliko se jo ostaessa noin, mutta kukaanhan ei tietenkään tarvikeliikettä epäile viallisen tuotteen myynnistä :-).

Mikähän tässä voisi olla vikana? Aika kova virta pitää kelan läpi saada menemään, että se sulahtaa?! Olisiko kenelläkään tietoa mistä kannattaisi alkaa vikaa metsästämään?

1

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Taitaapi sulla olla laturi moro.
      Siit on kyllä senverran aikaa kun Cherryjen kanssa ropasin etten heti muista lataussysteemiä,mutta sun kannattais melkeen hakee rompparilta laturi ja säädin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      112
      6276
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      375
      6023
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      65
      5579
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      342
      3926
    5. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2335
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2325
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      114
      1371
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1191
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      182
      1042
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      57
      833
    Aihe