Uudet ystävät

Kerran äitini kanssa keskustelimme muutosta, ja muusta siihen liittyvistä asioista. No, äiti oli sitä mieltä, että kyllähän nuoret aina kavereita/ystäviä löytää, vaikka muuttais minne... Onko se todellakin näin? Itse en usko, että se on aina näin, koska aina löytyy niitä jotka eivät saa kavereita ja sitten piilottelevat asiaa vanhemmiltaan... Kokemuksia? keskustelua,keskustelua... =)
5410
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Löytyyhän niitä jotka eivät kavereita niin helposti saa, mutta totuus on kuitenkin se, että kuka tahansa voi saada kavereita. Ei ehkä välttämättä aina niin helposti.

Äänestä
  • samaa mieltä edellisen kans. Mutta tietenki riippuu mihin muutta Esim jossaki paikka kunnalla jos asut ja muutat sieltä eri kaupungin osaan, ja käyt samaa koulus missä viimeksi. et välttämättä saa(itselle käyny niin) mutta mielestäni jos oisin vaihtanut tähän lähellä olevaan kouluun niin kavereita olisis tullu. Mutta jos muutat eri paikkakunnalle ja eri kouluun niin varmana saat uusia kavereita

    Äänestä

Kyllä niitä ystäviä saa kun vain ei jää nurkkiin homehtumaan!
Joillekin ystävystyminen on toinen luonto ja toisille taas se on kiven takana - kuten minulle... Se "kivi" on varmaan usein vain epävarmuus itsestä, eli kun hekin vain uskaltautuisivat sieltä nurkista, niin kyllä hekin saisivat!
Siis jos ei satu olemaan joku ihan hirveä paskiainen...:)

Äänestä

no kyl se ystävien saanti itestä riippuu aika paljon...ja riippuu ietty et minkä ikänen on. siis meinaan et yläasteella kaveriporukat voi joskus olla tosi sulkeutuneita... mut harrastuksist tai sellasista voi hyvinkin löytyä. ja tietty jos tuntee edes yhden tyypin uudelta paikkakunnalta etukäteen niin...

Äänestä

...ainakaa saanu yhtää kaveria. ollaan asuttu pari vuotta uudes kämpäs.
Ikäni on nyt 14.
Kaikki on syvältä, Elämä on

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mölli kirjoitti:

Kerran äitini kanssa keskustelimme muutosta, ja muusta siihen liittyvistä asioista. No, äiti oli sitä mieltä, että kyllähän nuoret aina kavereita/ystäviä löytää, vaikka muuttais minne... Onko se todellakin näin? Itse en usko, että se on aina näin, koska aina löytyy niitä jotka eivät saa kavereita ja sitten piilottelevat asiaa vanhemmiltaan... Kokemuksia? keskustelua,keskustelua... =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu