Susi pihalla

Anonyymi

Tänä yönä hämärissä ennen yhtä kulki meidän pihalla susi pensasaidan viertä pitkin. Ikkuna oli auki ja kissa istui ikkunalla. Menin katsomaan, kun kissa yhtäkkiä jäykistyi ja alkoi perääntyä ikkunalta ja linnut huusivat kovaa.
Koira se ei ollut, tai jos oli niin hyvin villiintynyt sellainen. Häntä oli takkuinen ja eläin kulki "luikkimalla" haistellen maata kohdasta jossa syötämme siilille kissanruokaa. Menin herättämään kaveria, mutta otus oli jo sillä välin mennyt menojaan. Olisin kuvannut jos olisi ollut kännykkä paikalla, vaikka ikkunan läpi hämärällä tuskin onnistuisi.
Kissa ei ole suostunut olemaan pihalla pariin päivään, sillä on kauhea hätä päästä sisälle kun ulos mennään. Yleensä on toisin päin, eikä se vapaana kulje muutenkaan. Ihmetelty sen käytöstä. Yöthän se kulkee ikkunasta toiseen ja seuraa lintuja ja oravia, kuka tietää vaikka sudenkin on nähnyt ja haistanut jälkiä pihalla. Nyt pysyy ikkuna yöllä kiinni.
Kiinnostaa, onko joku muu nähnyt tuollaista kulkijaa näillä main.
Tämä ei sitten ole mikään hupijuttu, ettei kannata kirjoitella mitään siihen malliin. Ketun kyllä tunnistaisin ja olen joskus nähnytkin.
Ihan tässä lähellä koulua asustellaan kylällä.

21

1415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on se vanha susi laumasta erotettu kulkenut lenkillä joskus mukana ei tarvitse pelätä.

      • Anonyymi

        Oliko Rokka lähettyvillä.


    • Anonyymi

      Niinkö tosissaan?

    • Anonyymi

      Eipäs susi käy museolampaiden kimppuun. Ei taida olla nälkäinen.

    • Anonyymi

      Kukahan ammuskelee yönseutuna lähimailla? Lieneekö petoja liikkeellät.

    • Anonyymi

      Lapunmäellä nähty joko villi tai karannut iso susikoira tai sitten se oli susi. Iltalenkillä oltiin ja oli hämärtymässä, niin se liikkui erään puisen omakotitalon pihaan päin ja katosi vajan taakse. Säikähti liikkeitämme. Kannattaa kotieläimet varuilta pitää sisällä

      • Anonyymi

        Iltalenkillä huomasin iltahämärissä kookkaan eläimen jolkottavan urheilukentän poikki. Minut havaittuaan se seisahtui ja loi katuvalojen heijastaman häijyn keltaisen katseensa pimeästä, yskähti ja jatkoi kulkuaan pitkin pyörätietä keskustaan. Iso se oli.


      • Anonyymi

        Ulvo ja jos se vastaa niin se on susi.


    • Anonyymi

      Susikoira? Tarkoittaneet varmaan Saksanpaimenkoiraa ja se ei todellakaan ole mikään susikoira!

      • Anonyymi

        shakaali se on


    • Anonyymi

      Söis susi edes muutaman kaistapää mopoajelijan tässä kirkolla, olis silläkin tärkeä tehtävä

      • Anonyymi

        Sudella on suden tärkeä tehtävä olla olemassa. Vähät se välittää ihmisen haluista.


      • Anonyymi

        Parempi jos susi kävisi repimässä muutaman räkyttävän koiran.


    • Anonyymi

      Ööö..Mitä suden liikkuminen Konnevedellä haittaa ketään? Joka on huolissaan lemmikeistään, niin pitää ne sisällä kuten kuuluukin.

    • Anonyymi

      Se on kyllä jännä, että minkä takia sudet ei viihdy täällä Keski Suomessa. Silloin tällöin vaan joku kulkija, joka sitten hyvin äkkiä häviää maisemista. Eivätkö ne vaan sovi asustamaan täällä järvien keskellä, kun ei ole kunnon korpia vai onko täällä vaan niin tarkkoja pyssymiehiä? ;)

      • Anonyymi

        Valitsevat eteläsuomen ja paremmat palvelut. Kulkevat naaraiden perässä.


    • Anonyymi

      Jos noin lähelle tulee susi (tunnistettu) niin autuaimmille metsästysmaille pitää passittaa ehdottomasti. Oli kotieläimiä ulkosalla ,tai ei. Eivät kuulu pihapiiriin.

      • Anonyymi

        Eivätkä luontoon muutenkaan. Nämä kaikki piha kävivät ovat sekuleita, eikä puhtaita aitoja harmaasusia. Nuo kaikki pitäis poistaa ja suojella aitoa sutta. Ne on niitä arkoja erämaan asukkeja. Kokeilkaapa huvikseen lähettää lukelle esim saksanpaimenkoiran paska niin se tulee sieltä "aitona" suden paskana takasin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eivätkä luontoon muutenkaan. Nämä kaikki piha kävivät ovat sekuleita, eikä puhtaita aitoja harmaasusia. Nuo kaikki pitäis poistaa ja suojella aitoa sutta. Ne on niitä arkoja erämaan asukkeja. Kokeilkaapa huvikseen lähettää lukelle esim saksanpaimenkoiran paska niin se tulee sieltä "aitona" suden paskana takasin.

        Mites jos laittaa omaansa. Lihansyöjänä näin kaveri puolesta kysyn.


    • Anonyymi

      Simontien susi uteliaisuuttaan kuikuillut

      • Anonyymi

        Susi on uljas eläintoverimme.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      186
      4239
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      93
      2777
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      145
      2284
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      85
      2251
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      31
      2154
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2041
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2017
    8. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1841
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1839
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1836
    Aihe