hinta-arvio

Huoltajille pitäisi näyttää jonkimoista hinta-arviota kaniin liittyen. Ja mitä kaikkea tarvikkeita pitää hankkia. Itse en pahemmin hinnoista perusta, eli olisi kiva, jos voisitte, te kanin omistajat hieman avittaa noin suurinpiirtein hinnoissa.
- kani (hankin joko HESYstä tai muuten hylätyn kanin, uros vain naaras en tidä ja rodusta en ole vielä aivan varma, mutta ei tule olemaan mikään jättirotu.
- häkki (jotain 100x80x50 tai pienempi, kani saa olla aina vapaana ja häkki on vain pesäpaikka, tai miten kani vain haluaa.
- juomapullo (kanille sopivan iso)
- 2 painavaa keraamista kuppia
- kalkkikivi (paras merkki ja hinta tietty)
- suolakivi (paras merkki ja hinta tietty)
- kynsisakset
- pehmeä harja
- vessaloota (semmonen pienen koiran makuupaikka (muovinen) tai kissanhiekkaloota)
- heinää
- jotakin pohajalle, mikä olisi parasta häkin pohjalle
- ruokaa: genesis rabbit, onko se pellettiä?
- täysrehupellettejä (vain tarviikoo jos annan genesis rabbittiä?)
- valjaat
- leluja (noista nyt on mahdoton sanoa hintaa)
- tarpeeksi iso pesäkoppi (tasakattoinen).

Tiedän, että eläinkaupasta kysymällä/katsomalla saisin selville, mutta juuri nyt täällä olevat eläinkaupat ovat kiinni (on sunnuntai) ja tahtoisin saada arvioin valmiiksi tänään.
KIITOS!
1179
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

- kani

En tiedä mitä HESYn pupet maksaa :/ Mutta yleisesti ottaen kanin hinta 30-300mk. Riippuen, onko pupu rotupuhdas. Risteytyksiä halvemmalla, jotkut luopuvat kaneistaan mm. allergian takia, jolloin pupu ilmaiseksi.

- häkki (jotain 100x80x50 tai pienempi, kani saa olla aina vapaana ja häkki on vain pesäpaikka, tai miten kani vain haluaa.

Häkkiin saa uppoamaan rahaa, riippuu ostaako uuden vai käytetyn. 500mk saa jo jonkunlaisen.

- juomapullo (kanille sopivan iso)

600ml pullo tais olla Stockalla 20mk. Mutta semmoset 20-40markkaa.

- 2 painavaa keraamista kuppia

Hyvin kauppakohtasta, minkä hintasia. Yksi maksaa 20-50 markkaa. Stockalla oli joskus 2 kympillä.

- kalkkikivi (paras merkki ja hinta tietty)

Jaa-a, ei muistu yhtään. Jotain 20mk?

- suolakivi (paras merkki ja hinta tietty)

Paketti, jos pidike, tavallisesta kaupasta n.10mk. Yhessä kaupassa myydään irtona 3mk kappale.

- kynsisakset

Semmoset 40mk.

- pehmeä harja

n.40mk.

- vessaloota (semmonen pienen koiran makuupaikka (muovinen) tai kissanhiekkaloota)

Kanin, marsun yms. maksaa jotain 50mk.

- heinää

Riippuen ostopaikasta, esim. puolikiloa 10mk. Talleilta paali samanhintainen, tosin kaupungissa voi olla ongelma, mihin kokonaisen paalin pistää.

- jotakin pohajalle, mikä olisi parasta häkin pohjalle

Purua. n.8mk kilo. Talleilta tätäkin edullisesti.

- ruokaa: genesis rabbit, onko se pellettiä?

Kanin täysrehut 15-30mk kilo. Genesiksestä en tiedä.

- täysrehupellettejä (vain tarviikoo jos annan genesis rabbittiä?)

Genesis on täysrehu.

- valjaat

40-90mk.

- leluja (noista nyt on mahdoton sanoa hintaa)

Itse en kyllä leluja kaneilleni osta, moni tykkää kissanleluista, heliseviä palloja muun muassa. Oisko ne jotain 3mk kappale?

- tarpeeksi iso pesäkoppi (tasakattoinen).

Jos aiot pesäkoppia, niin häkin täytyy olla aika suuri. Helpoiten saa, kun tekee itse. Kaupoissa kalliita!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kani kirjoitti:

Huoltajille pitäisi näyttää jonkimoista hinta-arviota kaniin liittyen. Ja mitä kaikkea tarvikkeita pitää hankkia. Itse en pahemmin hinnoista perusta, eli olisi kiva, jos voisitte, te kanin omistajat hieman avittaa noin suurinpiirtein hinnoissa.
- kani (hankin joko HESYstä tai muuten hylätyn kanin, uros vain naaras en tidä ja rodusta en ole vielä aivan varma, mutta ei tule olemaan mikään jättirotu.
- häkki (jotain 100x80x50 tai pienempi, kani saa olla aina vapaana ja häkki on vain pesäpaikka, tai miten kani vain haluaa.
- juomapullo (kanille sopivan iso)
- 2 painavaa keraamista kuppia
- kalkkikivi (paras merkki ja hinta tietty)
- suolakivi (paras merkki ja hinta tietty)
- kynsisakset
- pehmeä harja
- vessaloota (semmonen pienen koiran makuupaikka (muovinen) tai kissanhiekkaloota)
- heinää
- jotakin pohajalle, mikä olisi parasta häkin pohjalle
- ruokaa: genesis rabbit, onko se pellettiä?
- täysrehupellettejä (vain tarviikoo jos annan genesis rabbittiä?)
- valjaat
- leluja (noista nyt on mahdoton sanoa hintaa)
- tarpeeksi iso pesäkoppi (tasakattoinen).

Tiedän, että eläinkaupasta kysymällä/katsomalla saisin selville, mutta juuri nyt täällä olevat eläinkaupat ovat kiinni (on sunnuntai) ja tahtoisin saada arvioin valmiiksi tänään.
KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu