Outoa mutta totta

Tämä testi on outo. Kun ajattelet sitä hetken tuntuu
se vielä
oudommalta. Testaa itsesi, mutta muista - TÄRKEINTÄ
on noudattaa alla olevia ohjeita erittäin tarkasti.
ÄLÄ SKROLLAA alas liian nopeasti - rullaa hitaasti
näpyttelemällä ja noudata ehdottomasti ohjeita. Laske helpot laskut
päässäsi niin nopeasti
kuin suinkin pystyt. Onnistumista saattaa helpottaa,
jos sanot vastaukset ääneen.
Seuraa ohjeita yksi kerrallaan ja mahdollisimman nopeasti.



Paljonko on:





2 2?













8 8?











16 16?









Äkkiä! Valitse numero väliltä 12 ja 5.







Tuliko mieleen? Älä muuta alkuperäistä!







Rullaa alaspäin!









Valitsemasi numero oli 7.



Outoa vai mitä?!?
Vapaata ajattelua tai mielten viestintää? Päätä itse.
Jatka toiseen osaan, hämmennyt varmasti.
Osa ei sisällä mitään jekkua tai yllätystä. Noudata vain ohjeita ja
vastaa
kysymyksiin yksi kerrallaan niin nopeasti kuin pystyt.Vielä uudestaan,
vastaa niin nopeasti kuin pystyt, mutta älä etene kunnes olet todella
vastannut jokaiseen.








Rullaa alaspäin (mutta älä liian nopeasti, ettet missaa mitään.)








Paljonko on:





1 5?










3 3?











4 2?









5 1?








Toista nyt lukua 6 itseksesi niin nopeasti kuin pystyt 15 sekunnin
ajan.

















ÄKKIÄ!!! AJATTELE VIHANNESTA!















Mieti, mieti...












Ajattelit PORKKANAA, vai mitä !?!
Jos et, kuulut 2 % vähemmistöön, jonka mieli on riittävän kieroutunut
kykenemään ajattelemaan jotain muuta. 98 % ihmisistä vastaa juuri
porkkanan.
Tosi outo juttu!!! ----------



Tässä toinen testi...
Tämä testi on outo. Kun ajattelet sitä hetken tuntuu se vielä
oudommalta.
Testaa itsesi, mutta muista - TÄRKEINTÄ on noudattaa alla olevia
ohjeita
erittäin tarkasti. ÄLÄ SKROLLAA alas liian nopeasti - rullaa hitaasti
näpyttelemällä ja noudata ehdottomasti ohjeita.








Aluksi luettele (mielellään ääneen) kaikki numero järjestyksessä.
Teethän testin nopeasti!
3
33
333
3333
33333
333333
3333333


















Äkkiä! Valitse joku väri ja työkalu!













Tuliko mieleen? Älä muuta alkuperäistä!

















Vastasit todennäköisesti: punainen ja vasara


Outoa..... niin outoa..........
347334
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Mitä helvettiä!!!!! Ei oo ikinä sattunut tuollailla. Miten sä voit tietää, että mitä mä ajattelin????

Varsinkin toi viimeinen järkytti kaikista eniten. Ajattelin nimittäin juuri punaista ja vasaraa. Tuli vähän outo tunne...

Äänestä
  • olipa tosi outo testi,muuten vastasin samoin,kuin "pitikin"mutta vasara oli sininen? mistä olet saanut moisen testin?

    Äänestä

  • ihan paniikkiin jäisi niin voin kertoa että olen tuon testin aiemminkin jossain nähnyt ja mullakin suurinpiirtein vastasi paitsi vasara oli vihreä.

    testi perustunee luultavasti jotenkin siihen että esim. numero 6:tta ja porkkanaa keskimäärin käsitellään samoilla aivonystyröillä.

    Äänestä

  • Vanha juttuhan toi on.Ja aika lailla niihin samoihin juttuihin lankee uudestaan ja uudestaan.Vasaran kanssa tuli kyllä musta väri.Muuten meni kohdalleen.
    Joku on joskus muistaakseni selittänytkin ton,että kuinka isolla osasta ihmisiä,ja miksi,seiska tulee ekana mieleen kysyttäessä numeroa tietyltä väliltä.On niitä muitakin numeroita eri väleillä.

    Äänestä

  • sivusta seurailija kirjoitti:

    ihan paniikkiin jäisi niin voin kertoa että olen tuon testin aiemminkin jossain nähnyt ja mullakin suurinpiirtein vastasi paitsi vasara oli vihreä.

    testi perustunee luultavasti jotenkin siihen että esim. numero 6:tta ja porkkanaa keskimäärin käsitellään samoilla aivonystyröillä.

    Hmmm. Numero oli 8 eikä 7. ja lopuksi ajttelin vihreää sahaa.Ehkä oon vimpsahtanut:) tein kyllä testin tarkasti niinkuin sanottiin.

    Äänestä

  • R.T kirjoitti:

    Vanha juttuhan toi on.Ja aika lailla niihin samoihin juttuihin lankee uudestaan ja uudestaan.Vasaran kanssa tuli kyllä musta väri.Muuten meni kohdalleen.
    Joku on joskus muistaakseni selittänytkin ton,että kuinka isolla osasta ihmisiä,ja miksi,seiska tulee ekana mieleen kysyttäessä numeroa tietyltä väliltä.On niitä muitakin numeroita eri väleillä.

    Mä kuulun niihin 2% jotka vastaa toisin, 7 tilalla 9 ja porkkana oli tomaatti.

    Äänestä

  • vasara kirjoitti:

    olipa tosi outo testi,muuten vastasin samoin,kuin "pitikin"mutta vasara oli sininen? mistä olet saanut moisen testin?

    Mulla oli muuten samat, mutta vasara oli musta. ;)

    Äänestä

Ensimäiseen vastasin väärin 11 seitsemän sijaan. Seuraava tuli oikein porkana, tää varmaan johtuu siittä, että aivot tylsytenää äkkiä helpouteen. Seuraavasa ajattelin metallinsinistä ja vasaraa kun en muuta niin äkiä keksinyt meinasin vasaran vaihtaa vielä päässäni ruuvi meisseliin mutten kehannu

Äänestä
  • Oikeasti ajattelin numero 13. mutta viimehetkellä hoksasin ettei se ole 5 ja 12 välillä.

    Äänestä

Olisit edes laittanut linkin sinne mistä tuo testi on alunperin, etkä esittänyt sitä omanasi.

Äänestä

HURRAAA !!!! En vastannut yhteenkään oikein!!! Kuulun siihen 2 % ryhmään eli olen UNIIKKI IHMINEN, JOKA AJATTELEE...!!!! 8-D

Äänestä
  • Mulle tuli bansku mieleen - ei porkkana...!:)

    Äänestä

  • tyyppi ja lopetin heti kun säikähdin niin sitä että heti osui oikeaan se luku 7!Otin sen ihan hihasta vain ja naureskelin että hahaa ei aiakoon ole 7 ja järkytyin kun rullasin alemmas ja se oli juuri se!!

    Äänestä

YKS kolmesta meni nappiin...

Eli ei nyt ihan kaikki kuitenkaan...

Äänestä

mutta ei minulla täysin toiminut. Numero jota ajattelin oli 10 ja porkkana meni ihan oikein, mutta työkalu oli lila ja lapio.

Äänestä
  • Mistä johtuu, että minulla ei mennyt nappiin? Onks mulla joku "sekundapää"?

    Äänestä

Mieti,kuinka tuota kikkaa käytetään ennustamisessa.

Sanotaan
a:epäselvyyksiä,joille annetaan selitykset jälkikäteen ja
b:warm-reading totuuksia,jotka pätevät 98% ihmisistä...

Äänestä
  • eri käyttöjärjestelmä.

    Äänestä

  • Kirikillä kirjoitti:

    eri käyttöjärjestelmä.

    Näissä testeissä jujuna on, että etsitään esimerkiksi vihanneksen tai työkalun prototyyppiä. Useimmilla saman kulttuurin edustajilla prototyyppinen vihannes on sama. Eli tässä tapauksessa porkkana (tosin porkkana taitaa kyllä olla juures). Ja työkalut: lähes kaikki sanoisivat prototyyppiseksi työkaluksi vasaran myös pohdittuaan asiaa tarkemmin (vai mitä mieltä olette: mikä on mielestänne työkalun prototyyppi?).

    Eli siis näissä testeissä esiintyy sellaiset sanat (työkalut, värit, vihannekset), jotka ihmisillä keskimäärin tulee ensimmäisenä mieleen. Kun käsketään nopeasti nimeämään jokin hedelmä, suurin osa ihmisistä sanoo "omena" sen kummempia ajattelematta. Väreistä punainen on myös eräänlainen prototyyppi, "perusväri": käske kaveriasi nimeämään jokin väri HETI. Hän sanoo todennäköisesti "punainen".

    Eli numeroiden luettelemisella tai vastaavalla ei ole mitään muuta tekoa näissä testeissä kuin "nollata aivot".

    Sitä en osaa selittää, miksi numero 7 tulee ihmisille ensimmäisenä mieleen. Voi olla, että numero on kulttuurissamme niin yleinen ja "maaginen" (maailman seitsemän ihmettä, seitsemän kuolemansyntiä jne). Ehkä joku psykologiaan tai numerologiaan perehtynyt osaa vastata siihen.

    Äänestä

..ja todella hämärää.. eka meni oikein mut muut ei.. taidan olla liian sekoboltsi..

Äänestä
  • Voi olla, että sinun elämässäsi prototyyppinen työkalu on jokin muu kuin vasara jne. Eli kyllä ne prototyypitkin vaihtelevat jonkin verran ihmisestä toiseen.

    Esimerkiksi omenaa pidetään Suomessa yleensä prototyyppisenä hedelmänä, ehkä juuri raamatun yms pohjalta ja siksi, että se on yleisin hedelmä, mitä suomessa kasvatetaan ja toisaalta erittäin tuttu kaikille. Itse ajattelen kuitenkin, että prototyyppinen hedelmä on jokin paksukuorinen, ulkomailta rahdattu hedelmä, kuten appelsiini.

    Tällaiset testit perustuvat siihen, mitä SUURIN OSA ihmisistä ajattelee. Ajattelet siis jostakin syystä toisella tavalla kuin suurin osa ihmisistä. Tai sitten pohdit liian kauan vastauksia, etkä sanonut sitä, mikä ensin tuli mieleen. Ja kyllä sekin varmasti vaikuttaa jos monta päivää esimerkikisi kokoaa huonekaluja jakoavaimella: tuolloin vastaa tällaiseen kysymykseen ennemmin 'jakoavain' kuin 'vasara'.

    Äänestä

Muuten toimi, mutta kun piti valita viimeisenä se joku väri ja työkalu nii valitsin mustan kirveen, eli siinä meni pieleen : )

Äänestä

eka tehtävä
lasketaan kaksi lukua yhteen =summa
lopuksi annetaan summa 12 =x 5 eli x=7 eli aivot
jatkaa samaa laskemista.

Luulisin että porkkana tulee (puun )kuusen muodosta
eli lasketaan 5 1=6 ja toistetaan kuusi sanaa.

samantapainen "aivopesu" on seuraavassa.
Leikkaat puukolla haavan sormeen. Mitä haavasta vuotaa sano se 3 kertaa.




Kaadut pyörällä saat haavan polveen. sano nyt verta 5 kertaa.







Kaadut ja isket pääsi maahan ja saat ison haavan
takaraivoon sano nyt verta 8 kertaa.








Olet ylittämässä valo-ohjattua suojatietä minkä värinen valo palaa.

Äänestä
  • Niin millä tavalla tuo on aivopesua? Mitä olisi pitänyt vastata?

    Äänestä

  • kaisu kirjoitti:

    Niin millä tavalla tuo on aivopesua? Mitä olisi pitänyt vastata?

    Että punainen (niinkuin veri) vaikka se valo palaa vihreää jos saa suojatien ylittää....

    Äänestä

Minä luin tuon ajatuksen ennenkuin se miun.
Ei vaines tämähän on ihan simppelisti selitettävissä ja liittyy ihmismielen salaisuuksiin..
ehe ehe ehe... joo justiinsa..

Äänestä

Ilmeisesti olen sitten täysin kieroutunut, koska ainoa, mikä mun kohdalla piti paikkaansa oli vasara. :)

Äänestä

viiminen toimi muut ei

Äänestä

ensimäiseen testiin tuli vastaukseni :kaali, toiseen musta vasara. Vasara oli oikein, mutta väri väärä.

Äänestä

:(

Äänestä
  • räkä. Minä taidan olla putkiaivo - tiesit kaikki.

    Äänestä

  • Tsöötsvaan kirjoitti:

    räkä. Minä taidan olla putkiaivo - tiesit kaikki.

    oli nuo teidän selostukset, miten tuo menee. Nimittäin minulla oli kaikki kolme täsmälleen oikein, väriä myöten. Säikähdin aivan.

    Äänestä

  • 6+7 kirjoitti:

    oli nuo teidän selostukset, miten tuo menee. Nimittäin minulla oli kaikki kolme täsmälleen oikein, väriä myöten. Säikähdin aivan.

    Eipä tuo testi ole mitenkään yliluonnollisuuteen liittyvä. Taikurit ovat tehneet noita jo vuosikymmeniä. Kikat ovat opeteltavissa.

    Äänestä

punainen vasara osui oikeaan. =)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kokeile tätä! kirjoitti:

Tämä testi on outo. Kun ajattelet sitä hetken tuntuu
se vielä
oudommalta. Testaa itsesi, mutta muista - TÄRKEINTÄ
on noudattaa alla olevia ohjeita erittäin tarkasti.
ÄLÄ SKROLLAA alas liian nopeasti - rullaa hitaasti
näpyttelemällä ja noudata ehdottomasti ohjeita. Laske helpot laskut
päässäsi niin nopeasti
kuin suinkin pystyt. Onnistumista saattaa helpottaa,
jos sanot vastaukset ääneen.
Seuraa ohjeita yksi kerrallaan ja mahdollisimman nopeasti.



Paljonko on:





2 2?













8 8?











16 16?









Äkkiä! Valitse numero väliltä 12 ja 5.







Tuliko mieleen? Älä muuta alkuperäistä!







Rullaa alaspäin!









Valitsemasi numero oli 7.



Outoa vai mitä?!?
Vapaata ajattelua tai mielten viestintää? Päätä itse.
Jatka toiseen osaan, hämmennyt varmasti.
Osa ei sisällä mitään jekkua tai yllätystä. Noudata vain ohjeita ja
vastaa
kysymyksiin yksi kerrallaan niin nopeasti kuin pystyt.Vielä uudestaan,
vastaa niin nopeasti kuin pystyt, mutta älä etene kunnes olet todella
vastannut jokaiseen.








Rullaa alaspäin (mutta älä liian nopeasti, ettet missaa mitään.)








Paljonko on:





1 5?










3 3?











4 2?









5 1?








Toista nyt lukua 6 itseksesi niin nopeasti kuin pystyt 15 sekunnin
ajan.

















ÄKKIÄ!!! AJATTELE VIHANNESTA!















Mieti, mieti...












Ajattelit PORKKANAA, vai mitä !?!
Jos et, kuulut 2 % vähemmistöön, jonka mieli on riittävän kieroutunut
kykenemään ajattelemaan jotain muuta. 98 % ihmisistä vastaa juuri
porkkanan.
Tosi outo juttu!!! ----------



Tässä toinen testi...
Tämä testi on outo. Kun ajattelet sitä hetken tuntuu se vielä
oudommalta.
Testaa itsesi, mutta muista - TÄRKEINTÄ on noudattaa alla olevia
ohjeita
erittäin tarkasti. ÄLÄ SKROLLAA alas liian nopeasti - rullaa hitaasti
näpyttelemällä ja noudata ehdottomasti ohjeita.








Aluksi luettele (mielellään ääneen) kaikki numero järjestyksessä.
Teethän testin nopeasti!
3
33
333
3333
33333
333333
3333333


















Äkkiä! Valitse joku väri ja työkalu!













Tuliko mieleen? Älä muuta alkuperäistä!

















Vastasit todennäköisesti: punainen ja vasara


Outoa..... niin outoa..........

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu