eikun vaan pamppua jakaukseen jätkille, onneksi vanhan miehen syyte murhanyrityksestä hylättiin, tämä vahvistaa sen että talon omistajalla on oikeus ampua tunkeilijaa. hyvä niin
saavat räkönokat vähän esimakua
minulla on aina pyssy ladattuna vieraita varten, lähinnä yövieraita
oikeus voitti rusissa
5
199
Vastaukset
- Anonyymi
Aloituksessa mainittu tapaus ja päätös on kansalaisten oikeustajun mukainen puolustautuneen osalta , tuollainen päätös ei vain ole oikeuden jakajilla kovinkaan yleisnen . Sanoisimpa että ainutlaatuinen ettei oikeus murhannut ja hirttänyt vaaria toimintansa vuoksi .
- Anonyymi
Syyttämättä jättäminen oli hyvin. perusteltu mm. sillä että hyökkääjiä oli useita ja vanhusta oli jo löyty rengasraudalla siten että hänen oli perusteltua pelätä henkensä edestä koska oli jo pahasti vahingoittunut ennen kuin ampui ensimmäisen laukauksen... lisäksi vanhus ja koti on aina koti eli parempi oikeudellinen suoja....
Ei kannata kuvitella että tuo päätös. oli mikään yleinen lupa ampua kotiin tunkeutujat eli jos on esim. keskinikäinen hyväkuntoinen mies ja joku murtautuu kotiin niin jos alat ampua niin vankilassa olet.. toki jos jotain pojankloppeja tulee niin ei kai siinä tarvi ampuakaan jos niillä ei ole asetta..
- Anonyymi
Jenkkilässä voi rötöstelijän ampua lienee ilman mitään jälkiseurausta . Samaa toivoisi tännekkin sillä yhteiskunta ei suojele millään muotoa yksityistä omistusta tai edes henkeä , joten omatoimisuus pitäisi sallia .
- Anonyymi
kyllä minä ainakin jos ennätän hakea aseen lasken lyijyä lepikkoon aina kun minusta tuntuu silt'ä ett' saatan olla vaarassa. koska parempi minä kunnossa kuin se että joku toinen on k unnossa ja varastaa minulta
- Anonyymi
Yrittäjä kuitenkin joutuu aina raastupaan ja maksumieheksi jos rötöstelyn keskeyttää . Yhteiskunnassa on mätää myös oikeuslaitoksessa .
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2962636- 1981011
- 58829
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti142776- 58670
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18571- 51555
- 40544
- 55505
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504