Onko taajuuskorjain tarpeellinen?

Anonyymi

Onko taajuuskorjain tarpeellinen? Olen katsellut myynti ilmoituksia vanhemmista taajuuskorjaimista ja kysyisin onko sellainen edes tarpeellinen musiikin kuunteluun?

Eikö hyvät kaiuttimet riitä musiikin kuunteluun ilman taajuuskorjainta?

8

1726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kaiuttimien hankintaan ja kuuntelutilan pohtimiseen sekä muokkaukseen pitää tosiaan uhrata valtaosa budjetista ja suunnittelusta.

      Enpä tiedä, kuinka moni näkee sen vaivan, että mittauttaa ja säätää kuuntelutilansa sellaiseksi, että taajuuskorjaimesta olisi mitään hyötyä, mutta jos sen ajan, vaivan ja rahan uhraa, tai haluaa taajuuskorjaimen ihan muuten vaan huvikseen, niin siitä vaan sitten minun puolestani.

    • Jos kuunteluhuoneessa on sopiva akustiikka ja kauttimet ja kuuntelija on sijoitettu parhaalla mahdollisella tavalla niin taajuuskorjain ei ehkä ole välttämätön

      Mutta yleensä jossain tuossa "lenkissä" on puutteita joten taajuuskorjain on yleensä hyödyllinen tai jopa vättämätön laite että huono kuuntelupaikka/huono akustiikka/huonot kaiuttimet/laitteen tai jopa alkujaan huonosti taltioitu/miksattu äänitys saadaan korjattua kuulumaan ”siedettävästi”/miellyttävästi

      Ihmiset kuulevat musiikin vielä erilailla tai haluavat jopa muuttaa kuunneltavan musiikin olemusta joko mielestään lähemmäksi kuvittelemansa alkuperäisen äännityksen olemusta tai muuttaa kuulemaansa johonkin omasta mielestään miellyttävään suuntaa

      Itsellä 2 taajuuskorjainta, toinen virittimien/tietokoneesta/CD levyltä kuuntelemiseen Pro Addon T12. Toinen TV kuunteluun Logitech Z623 -2.1

      https://aijaa.com/xovIfg

      Tuollaisen ohjeen löysin netistä

      Taajuuskorjaimet
      Taajuuskorjaimella eli ekvalisaattorilla (engl. equaliser, lyhennettynä EQ) korostetaan tai heikennetään äänen eri taajuuksia

      https://aaltomuoto.wordpress.com/aani/aanitekniikan-perusteet/6-taajuuskorjaimet/

      "Graafinen EQ
      Graafisessa taajuuskorjaimessa on tasaisin välein useita kiinteitä taajuusalueita, joita kutakin voi korostaa tai heikentää. Buustauksen ja leikkauksen määrä on usein joko /- 6 dB tai /- 12 dB. Q-arvoja ei voi säätää.

      Taajuusalueet on jaoteltu yleensä oktaavittain niin, että yhden oktaavin alueella on esimerkiksi kolme tai neljä taajuusaluetta. Kallion lukion alasalin graafisen EQ:n taajuudet ovat 80 Hz, 100 Hz, 125 Hz, 160 Hz, 200 Hz, 250 Hz, 315 Hz, 400 Hz jne. Sadan ja kahdensadan hertsin välillä on siis kolme aluetta, kahdensadan ja neljänsadan välillä kolme jne. Kyseisessä laitteessa alueita on yhteensä 21, joten puhutaan 21-alueisesta EQ:sta. Alla olevassa kuvassa on 31-alueisen ekvalisaattorin toisen kanavan säätimet.

      Graafinen ekvalisaattori on kätevä, kun täytyy leikata tai korostaa useita eri taajuuksia samanaikaisesti. Tämä tulee tarpeen esimerksi PA-järjestelmää “viritettäessä”, kun järjestelmän ja huoneen aiheuttamia äänenvärin vääristymiä yritetään kompensoida. Graafinen EQ on tarpeen myös lavamonitorien kiertotaajuuksien leikkaamisessa.

      Tarkkaan taajuustyöskentelyyn graafinen taajuuskorjain ei kuitenkaan sovellu, koska taajuusalueet ovat kiinteitä ja niiden Q-arvoja eli leveyksiä ei voi säätää."

      "Nyrkkisääntöjä
      Mutaisa soundi → leikkaa 100 Hz
      Honotus → leikkaa 500 Hz
      Leikkaa parantaaksesi soundia
      Buustaa muuttaaksesi soundia
      Et voi buustata sellaista, mitä ei alunperinkään ole olemassa."

      • Jos joku tilapäisessä mielenhäiriössä luopuu kunnollisesta ehjästä taajuuskorjaimesta niin se on välittömästi ostettava pois kuleksimasta ja tuotava hyvään kotiin ennen kuin myyjä tulee järkiinsä. Anteeksi mutta tuollaista se elämä on ....

        Jotta ei totuus unohtuisi, no tuollaisia laitteita ei ehkä kannata kotiin hankkia .... https://www.youtube.com/watch?v=SP9wms6oEMo


      • Anonyymi

        Taajuuskorjaimet kuuluvat museoon.

        Etenkin kerrostalokämpissä esiintyvät resonanssit ovat niin kapeakaistaisia, ettei niitä saa korjattua taajuuskorjaimella. Siis ilman, että vaikutetaan myös sen resonanssipiikin viereisiin taajuuksiin.

        Nykyään toistovaste oiotaan ns. huonekorjaimilla jotka pystyvät tekemään pelkän taajuuskorjauksen lisäksi myös ns. aikatason korjauksia. Tarkoittaa, että ne oikovat äänisignaalien viiveitä ja vähentävät kaikuja. Esimerkkinä moisesta vaikka kotimainen DSPeaker. Markkinoilla on myös aktiivikaiuttimia, missä tällainen korjain on sisäänrakennettuna.

        Toimii paljon paremmin kuin mikään taajuuskorjain ja todellakin poistaa tolkuttomat kuminapiikit. Tosin ilmaista luonasta ei ole. Huonekorjaimet määrittävät tarvittavat korjausparametrin omalla mittamikrofonillaan. Optimointi tehdään siis yhteen pisteeseen tai pienelle alueelle. Tämän kuuntelualueen ulkopuolella ääni muuttuu entistä huonommaksi. Korjaushan toimii tosiasiassa silläviisiin, että vehje tavallaan laskee ideaalisen signaalin ja kuuntelutilan ja kaiuttimien aiheuttamien vääristymien erotuksen ja tämä erotuksen käänteisarvo listätään kaiuttimiin syötettävään signaaliin, jolloin se kumoaa vääristymät ... kuuntelupisteessä. Muualla kämpässä vääristymät vain kasvavat.


    • Kyllä hyvät kajarit riittää, mutta huonommat kajarit sitten jo vaatii taajuuskorjaimen.

    • Anonyymi

      Osa taajuuskorjausjutuista on niin huonolaatuisia, että mielummin jättää pois ääntä pilaamasta. Siihenkin eli laatuun tulee sitten sijoittaa, jos haluaa kunnon lopputuloksen. Mutta huonoja kaiuttimia ei saa soimaan kunnolla millään ylimääräisilla vippaskonsteilla.

    • Anonyymi

      Hifistelyä on edullisinta harrastaa kuulokkeilla. Silloin kokemukseen vaikuttavat kopan sisäiset häiriöt.

      Kaikki äänet eivät yksinkertaisesti mahdu huoneeseen. Osa äänistä kimpoilee rakenteista. Huoneessa ei näin ollen voi olla yhtään paikkaa, missä kaikki äänet toistuisivat kunnolla ja tasapainoisesti. Konserttikokemuskin on aivan erilainen kuuntelupaikasta riippuen. Silti meille myydään läjäpäin laitteita ja toinen toistaan parempia konserttisaleja.:)

    • Anonyymi

      Jopa Windows media player -ohjelmassa on taajuuskorjain. Erilaisilla kuulokkeilla ja eri kaiuttimilla tulee erilaista äänensävyä. Tämän huomaa jo halvoista pikkuradioista, joita myydään marketeista: yhdessä on diskanttinen, terävä ääni, toisessa bassoisempi ja vähemmän suhiseva.

      Myös musiikkilajilla on merkitystä. Hevin kuuntelussa saattaa toimia taajuuskorjaimen keskialueen vähättely, ja ääripäiden korostus. Grunge saattaa kuulostaa aivan erilaiselta bassoisena kuin diskanttisena. Joissakin MP3-soittimissa on ollut taajuuskorjaimen asemesta musiikkilajin mukainen valinta: jazz, rock, pop, klassinen. Näissä on ikäänkuin ajateltu valmiiksi käyttäjän puolesta taajuuskorjaimen asetukset. Vastaavaa kuin kameroissa aiheohjelmat, sanelukoneissa "recording scene" asetukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      155
      9819
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      127
      7939
    3. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      260
      7472
    4. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      2
      7101
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      121
      6162
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      86
      5951
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      53
      5752
    8. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      94
      4831
    9. Oikeistohallitusten aikaan saannokset.

      Holkerin touhujen seurauksena lama. Aho jatkoi tuhoa osaamattomuudellaan. Katainen ja alkoi talouden alamäki. Sipilä ja
      Maailman menoa
      6
      2772
    10. Pelle Miljoona, 70, saa harvinaista taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on kuussa!

      Pelle Miljoona on kyllä symppis! Peace! Suomen punk-konkari Pelle Miljoona on yksi syksyn Vain elämää -kauden artisteist
      Vain elämää
      54
      1414
    Aihe