https://www.is.fi/politiikka/art-2000006111591.html
Kotron mukaan Suomen ja Venäjän väliseen uuteen viisumivapaaseen järjestelmään voitaisiin ottaa esimerkiksi 10.000 suomalaista ja venäläistä, jotka saisivat matkustaa maiden välillä tekemällä pelkän matkustuslupailmoituksen internetissä.
- ..."ehdotin, että jos Suomella olisi oma viisumipolitiikka, meillä voisi olla sellainen rajoitettu, paljon Suomen ja Venäjän väliä matkustava joukko ihmisiä, jotka voisivat tällaisen helpotusmekanismin kautta mennä rajan yli. Suomi sitten päättäisi, kuka sinne listalle pääsisi... Se voisi helpottaa esimerkiksi sellaisten ihmisten arkea, jotka käyvät paljon kauppaa ja matkustavat."
Todella hyvä ehdotus.
Mutta kun lukee mielipiteet, tulee kummastelleeksi lukivatko ihmiset jutun vai eivät, vai ovatko he kaikki muuttuneet venäjästä julkaistujen negatiivisten uutisten takia rasistisiksi panikoijiksi jotka eivät enää osaa muuta pelätä kun suomen liittämistä venäjään?
Jos tämä niin suuri ajatus loppujen lopuksi on, niin ehkä tästä paniikista pääsee eroon toteuttamalla se liitos koeajalla viideksi vuodeksi? Kun sitten nähdään mitä se on, niin tutkitaan sitten uudelleen millaisia mielipiteitä tulee.
Sillä tavalla noiden panikoijienkin (pelkäävät lintujen sulkiakin) sairauttakin hoidetaan, antamalla heidän tehdä tuttavuutta pelkäämänsä asian kanssa. Suomi saa sitten päättää ketkä tulevat venäjältä suomeen.
Kotro oli oikeassa, viisumivapaus osalle
5
132
Vastaukset
- Anonyymi
Unohdit mainita että samaan pakettiin kuului Schengenistä irroittautuminen. Joo kiitos ei!!
- Anonyymi
Mitä pahaa siitä sitten seuraisi?
- Anonyymi
No mitäpä seuraa kun vaihtaa hyvän huonoon? Vienti on jo kuronut venäjän asettamien pakotteiden tekemän kuopan umpeen. Onko meillä jotain muita syitä kääntää selkä euroopalle?
- Anonyymi
Kun on vuoden tai kahden viisumi niin asialla ei ole mitään merkitystä. Turhaa määräysten lisäystä!
- Anonyymi
Juu kahden ja jopa kolmen vuoden viisumi korvaa täysin nämä ilmoittelua haluavien fantasiat, empä usko että se ilmoitus menettelyään on ilmaista mitä useammin käyt niin joka kerta maksaa kyllä Venäjä rahaa tarvitsee... ei kiitos ....
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2474639Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii773086- 472473
- 281813
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 811470
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851295PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69958
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894