Vanhat ohjelmat uuteen koneeseen

Piti ostaa uusi kone jostain syystä koska kauppias sanoi sen olevan välttämätöntä.

Nyt kuitenkaan hankkimistani ja käyttämistäni ohjelmista ei asentunut kuin muutama uuteen koneeseen? Onko siinä vikaa kun jotkut ohjelmat ei asennu?
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Win 10 on kovin toimimaton, jotuneisko sittä

1Äänestä

uudessa koneessa käytetään tietysti uusia ohjelmia, jotka toimivat uudessa. Eihän vanhan corollan kaasutinkaan käy uuteen corollaan, eihän uusissa enää edes käytetä kaasuttimia.

Äänestä

Olen kyllä käyttänyt tässä Linux Mintissä samoja ohjelmia useammassakin koneessa. Eikä maksa mitään.

1Äänestä
  • "Eikä maksa mitään." No eipä niillä mitään teekkään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    "Eikä maksa mitään." No eipä niillä mitään teekkään.

    Olet väärässä.

    1Äänestä

  • Linux on vapautta.

    1Äänestä

Hanki käyttämistäsi ohjelmista sellaiset versiot jotka toimivat uuden koneesi käyttöjärjestelmässä.

Saattaahan se kenties maksaa, mutta olipa sinulla varaa siihen uuteen koneeseenkin.

Piratismiin ei kannata ryhtyä. Se Windows-vakoilu, tiedättehän.

1Äänestä

Googlaa: windows 10 virtualbox

Opiskele miten vanhat ohjelmat saa elvytettyä elämään uudessa koneessa.

Äänestä
  • Windows vaatii lehmän hermot.

    1Äänestä

Kyseessä ilmeisesti tosi vanhat ohjelmat? Voisiko niiden nimiä ja ehkä versioitakin mainita, niin joku ehkä tietäisi jotain keinoja tai osaisi ehdottaa korvaavia vaihtoehtoja uudelle koneelle.

Windowsissahan on erilaisia "yhteensopivuustiloja" joiden toimivuudesta ei minulla oikein ole kokemusta, mutta ehkä niistäkin voi olla apua.

Äänestä
  • Ei ap. kysyjällä mitään ongelmaa oikeasti ole. Tai on, mutta se ongelma on korvien välissä.

    Äänestä

  • W10:ssä en kyllä ole saanut vanhoja toimiin yhteenopivuutta muutamalla, taitaa olla lumetta sekin,.

    1Äänestä

  • Et ole asentanut virtualboxia. Ihan pelkällä uskon/ajatuksen voimalla ei tuokaan toimi.

    Äänestä

Ei ole mitään vikaa. Ne vanhat ohjelmat todennäköisesti eivät ole yhteensopivia.

Äänestä

Mikrosoft haluaa että ostat uudet ohjelmat.

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Piti ostaa uusi kone jostain syystä koska kauppias sanoi sen olevan välttämätöntä.

Nyt kuitenkaan hankkimistani ja käyttämistäni ohjelmista ei asentunut kuin muutama uuteen koneeseen? Onko siinä vikaa kun jotkut ohjelmat ei asennu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu