Kerrostalo, jossa asumme

Anonyymi

on koneellinen ilmanvaihto. Talo on rakennettu 1983. Miten saan pysymään sisällä ilmanpaineen samana kuin on ulkona? Tarkoitus on siis saada alipaine pysymään poissa.

6

207

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Avaa ikkuna.

    • Anonyymi

      Se on vaan nuo ilmanvaihtokoneistus sellainen buisnes, josta vaietaan ja jota kehutaan ja vielä sanotaan että estää rakennusten homehtumisen.

      Alipaine tarkoittaa samaa kuin ihminen eläisi kaiken aikaa jossakin vuoristossa eli ilma on harvempaa jota hengitetään.

      Alipaine muodostuu ilmassa olevien molekyylimäärän pienenemisestä huoneistossa; Typpi, happi, vety, jne, jotka kuuluvat ihmiselimistölle hyvän tasapainon ylläpitämiseen hengityksen kautta.

      Ihmiselimistö toimii hyvin tarkkaan hengityksen ja verenkierron avulla. Mikäli veressä jokin ainemäärä on liian suuri tai liian pieni seuraa siitä sairausoireita. Mikäli hengityksen kautta jotakin kaasumolekyyliä saadaan liian vähän tai liikaa seuraa siitä sairausoireita. Harva alipaineinen ilma aiheuttaa siis toisille heikotusta ja väsymystä, joissakin tapauksissa jopa lievää kroonista väsymystä.

      • Anonyymi

        Aivan näin fysiikan pohjalta vastaten. Lääketiede on vieras ala.

        Useimpien ilmanvaihtolaitteita valmistavien yritysten taloustiedot ovat aivan julkisia ja voit niistä halutessasi hakea lisätietoa. Eivät siis ole mikään vaiettu salaisuus.

        Koneellisessa tulo- ja poistoilmanvaihdossa alipaineen suuruus on 0..5Pa ja koneellisessa poistoilmanvaihdossa 6..20Pa.

        Kun tätä "suurta" alipainetta verrataan normaaliin ilmanpaineeseen, joka on 101 300Pa, niin huomaat eron olevan aika iso.

        Ilmanpaine pienenee ylöspäin mentäessä n. 12Pa metriä kohden. Eli kun nouset kerrostalossa yhden kerroksen ylöspäin on ilmanpaine pienentynyt enemmän, kuin mitä ilmanvaihto pienentää ilmanpainetta asunnon sisällä.

        Kun tätä yhden kerroksen nousua verrataan sitten vaikka siihen, että hissillä noustaan 5 kerrosta ylös, autolla ajetaan mäkeä ylös, tai matkustetaan junalla sisämaahan, niin korkeuserot ovat huomattavasti suurempia.

        Jos yhden kerroksen nousua vastaava ilmanpaineen pieneneminen vaikuttaa sinun terveyteesi, niin ilmanvaihto ei ole oikea palsta kysellä asiaa, vaan kehotan kääntymään lääkärin puoleen. Muut ihmiset eivät tätä paine-eroa mitenkään huomaa, saati että sillä olisi terveydellisiä vaikutuksia.

        Mitä kaasujen erilaiseen pitoisuuteen tulee, niin juuri tämän takia ilmaa vaihdetaan. Halutaan se hiilidioksidi ja muut epäpuhtaudet pois ja tilalle raikasta ilmaa. Mitä muuten molekyyleihin tulee, niin kirjoituksesi edustaa jotain muuta kuin nykytietämystä asioista.

        Nopean avun ongelmaasi saat avaamalla ikkunan, kuten joku aikaisemmin kirjoittikin.

        OnnellinenSipokki


    • Anonyymi

      Reino Mantsisen hyvä kirjoitus kannattaa lukea.

      Kirjoituksessa on tuotu esille lainattuna " Perussyy huonoon sisäilmaan on rakenteita homehduttava alipaineilmastointi."

      Aino Nevalaisen homeongelmatutkimukset.

      Seppo Mölsä, Homerakentamisen historiikki.

      • Anonyymi

        Onneksi essonvaarit tietävät tämäkin paremmin. Ei ole suoli24:ssä eikä muuallakaan pulaa tyhjistä tynnyreistä, jotka ulisee "rakennus menee välittömästi homeeseen jos siellä on vähänkin ylipainetta".

        Tämän vuoksi tulo- ja poistojärjestelmät säädetään varmasti, reilusti, riittävästi ja varman päälle alipaineisiksi sillä kikalla, että poistoilmavirta on varmasti., reilusti ja varmuuden vuoksi ja varman päälle tuloilmavirtaa suurempi.

        Hatarassa talossa koneellinen poisto aikaansaa vain parin Pa alipaineen. Sekin voi olla ongelma. Kantapään kautta on jo opittu, ettei painovoimaista ilmanvaihtoa kannata kouluissa yms. muuttaa koneelliseksi poistoksi.

        Joten vanhoihin kouluhin ja uusiin tottakai pukataan koneellinen tulo ja poisto, joka säädetään niin, että alipainetta on varmasti. Uudet rakennukset ovat tiiviitä ja vanhoihinkin tehdään usein tiivistyskorjaus. Sen jälkeen sisälle saadaankin varmaan riittävä 15-30 Pa alipaine.

        Tulo- ja poistojärjestelmissä alipainetta on nykyään enemmän kuin pelkän koneellisen poiston rakennuksissa, koska ne pelkän kon. poiston talot ovat vanhoja ja epätiiviitä.

        Näin hienosti on sisäilmaongelmien jatkuvuus taattu essonbaarin opeilla. Eikä muutosta ole ihan lähivuosina luvassa vielä pariin vuosikymmeneen. Niin paljon näitä essonbaarin huippuasiantuntijoita riittää.


      • Anonyymi

        Ihan höpöjuttuja. Tavoitearvot ovat muutamia pascaleita alipainetta. Toimenpiderajakaan ei ole kuin 15 Pa alipainetta. Liika alipaine aiheuttaa hallitsemattomia tuloilmareittejä rakenteiden epäjatkuvuuskohdista, joista tulee tuolloin myös epäpuhtauksia sisäilmaan.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      120
      1319
    2. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      230
      1077
    3. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      67
      990
    4. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      58
      942
    5. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      916
    6. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      250
      860
    7. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      37
      798
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      775
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      762
    10. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      736
    11. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      58
      700
    12. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      66
      688
    13. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      608
    14. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      116
      556
    15. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      82
      556
    16. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      181
      523
    17. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      504
    18. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      498
    19. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      24
      494
    20. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      487
    Aihe