täyteen tänä keväänä tuolle uskomattoman kauniille saarelle.
Vieläkin löytyy uusia kyliä joissa istahtaa kahville.
Vuoristoon on aina päästävä nauttimaan maisemista ja samoin pohjoisrannalle.
Sillä saarella rentoutuu täydellisesti.
Tuli tusinan verran matkoja....
11
169
Vastaukset 11
- Anonyymi
Olis mukava tietää kuinka monta kertaa matkailijat ovat siellä vierailleet. Tiedän, että Madeira on paikka mihin mennään monta kertaa, kun siihen on ensin ihastunut.
Itse olen käynyt siellä kaksikymmentäkaksi kertaa.
Laittakaahan lukemia esiin. - Anonyymi
Vuosien 2014 - 2018 välillä tuli reissattua peräti 8-kertaa. Kyllähän se Funchalin ja Lidon alue alkoi tuntumaan jo turhauttavan tutulta. Saattaa olla, että saari kiinnostaa eläkepäivien viettoa ajatellen ihan asumisen kannalta.
Vahingossa tälle sivulle tulleena, kysyn;
-onko saarella kaunista luontoa valokuvausta ajatellen? En kuvaa varsinaisesti luontoa, vaan maisemaa. Esimerkkinä Nizza ja siellä Ezen vuoristokylä.
-voiko Madeiralle mennä lapsien kanssa?
Ollaan oltu lähinnä Espanjassa, mutta uusi kohde kiinnostaa.- Anonyymi
Madeiralla on paljon kaunista kuvattavaa. Voit katsoa Youtubesta videoita esim. haulla Madeiran levadoita: Levadas. Saari on hyvin erilainen pohjoispuolelta kuin eteläpuolelta. Saarikierros asian- tuntevan opastuksen kanssa on ensimmäistä kertaa saarelle matkaavalle hyvä alku tutustumiseen.
Saari ei ole kovin lapsiystävällinen ainakaan kovin pienten lasten kanssa suurien korkeuserojen ja mäkien takia. Anonyymi kirjoitti:
Madeiralla on paljon kaunista kuvattavaa. Voit katsoa Youtubesta videoita esim. haulla Madeiran levadoita: Levadas. Saari on hyvin erilainen pohjoispuolelta kuin eteläpuolelta. Saarikierros asian- tuntevan opastuksen kanssa on ensimmäistä kertaa saarelle matkaavalle hyvä alku tutustumiseen.
Saari ei ole kovin lapsiystävällinen ainakaan kovin pienten lasten kanssa suurien korkeuserojen ja mäkien takia.Kiitos vastauksesta! Tutustutaan saareen ja kun lapset isompia, mennään varmasti.
- Anonyymi
Neljä kertaa tuolla tuli peräjälkeen käytyä, ennen kuin alkoi maistua puulta! Helppoahan tuohon on paikkana ihastua, mutta matkailun tarkoitus kun on uuden näkeminen, niin joutui kohdetta vaihtamaan. Ärsyttäväähän tuolla ei ole kuin agressiiviset sisäänheittäjät turistiravintoloiden edessä, ja vielä agressiivisemmat (suomalaiset) lomaosakekauppiaat!
- Anonyymi
Missä ne lomaosake kauppiaat käy kimppuun? Kohdalle ei ole koskaan sattunut.
Ja sisäänheittäjiä on joka maassa, missä turistit liikkuvat.- Anonyymi
Lomaosakekauppiaat vaanii ainoastaan pariskuntia.Jos on yksin liikkeellä,he eivät ole näkevinäänkään
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lomaosakekauppiaat vaanii ainoastaan pariskuntia.Jos on yksin liikkeellä,he eivät ole näkevinäänkään
Joo, meilläkin on sovittu, etä emäntä tulee 50 metriä luomakunnan kruunun takana, jotta eivät heti ala kaupittelemaan. Tosin kultakelloni paljastaa rikkauteni.
- Anonyymi
Todella tuollainen nyanssi saatta kertoa totuuden varallisuudesta itselläni erittäin paksu lompakko puoliksi takataskusta näkyvissä aiheuttaa aina uteliaisuutta ja herättää kanssaihmisissä mielenkiintoa. No se on tämä varakkuuden taakka joka on pakko kantaa ei elämä rikkaana helppoa ole.
- Anonyymi
Joo, ei varmaan, kun viimeksi kehuivat että eivät kauppaa osakkeita, vaan jotain nimellä "Time Sharing". Varmaan joku laki kieltänyt...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mulla on ikävä sua
Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri651722- 931048
- 591000
Koska tulet minulle näkyväksi
Koska astut piilostasi esiin? Miksi pysyttelet niin kaukana? Etkö voisi tulla päättämään tämän ikävöinnin? Saisin vihdoi45834Nainen, olet ihanin maan päällä
Ei ole toista. Olet ihanteellinen, kaikkien mittapuitteni täyttymys. Sisäinen kauneutesi sinetöi ulkoisen ja juuri se sa41800Poliis. Poliisi osoitti aseella Tampereella kun mies avasi oven
Poliisi Poliisi osoitti aseella Tampereella, kun mies avasi siviilipoliisiauton oven Mies kuvasi keskiviikkoiltana bus284789Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,257707- 55687
" Hae roolisi miljardien Pyhäjärveltä"?
Perjantain 14.8. viesti TV:ssä oli hätkähdyttävän todellista kuultavaa. Tähän on tultu. Pyhäjärvi- selvitykseen, tied92642Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l114593