täyteen tänä keväänä tuolle uskomattoman kauniille saarelle.
Vieläkin löytyy uusia kyliä joissa istahtaa kahville.
Vuoristoon on aina päästävä nauttimaan maisemista ja samoin pohjoisrannalle.
Sillä saarella rentoutuu täydellisesti.
Vieläkin löytyy uusia kyliä joissa istahtaa kahville.
Vuoristoon on aina päästävä nauttimaan maisemista ja samoin pohjoisrannalle.
Sillä saarella rentoutuu täydellisesti.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olis mukava tietää kuinka monta kertaa matkailijat ovat siellä vierailleet. Tiedän, että Madeira on paikka mihin mennään monta kertaa, kun siihen on ensin ihastunut.
Itse olen käynyt siellä kaksikymmentäkaksi kertaa.
Laittakaahan lukemia esiin.
Vuosien 2014 - 2018 välillä tuli reissattua peräti 8-kertaa. Kyllähän se Funchalin ja Lidon alue alkoi tuntumaan jo turhauttavan tutulta. Saattaa olla, että saari kiinnostaa eläkepäivien viettoa ajatellen ihan asumisen kannalta.
Vahingossa tälle sivulle tulleena, kysyn;
-onko saarella kaunista luontoa valokuvausta ajatellen? En kuvaa varsinaisesti luontoa, vaan maisemaa. Esimerkkinä Nizza ja siellä Ezen vuoristokylä.
-voiko Madeiralle mennä lapsien kanssa?
Ollaan oltu lähinnä Espanjassa, mutta uusi kohde kiinnostaa.
Madeiralla on paljon kaunista kuvattavaa. Voit katsoa Youtubesta videoita esim. haulla Madeiran levadoita: Levadas. Saari on hyvin erilainen pohjoispuolelta kuin eteläpuolelta. Saarikierros asian- tuntevan opastuksen kanssa on ensimmäistä kertaa saarelle matkaavalle hyvä alku tutustumiseen.
Saari ei ole kovin lapsiystävällinen ainakaan kovin pienten lasten kanssa suurien korkeuserojen ja mäkien takia.
Kiitos vastauksesta! Tutustutaan saareen ja kun lapset isompia, mennään varmasti.
Neljä kertaa tuolla tuli peräjälkeen käytyä, ennen kuin alkoi maistua puulta! Helppoahan tuohon on paikkana ihastua, mutta matkailun tarkoitus kun on uuden näkeminen, niin joutui kohdetta vaihtamaan. Ärsyttäväähän tuolla ei ole kuin agressiiviset sisäänheittäjät turistiravintoloiden edessä, ja vielä agressiivisemmat (suomalaiset) lomaosakekauppiaat!
Missä ne lomaosake kauppiaat käy kimppuun? Kohdalle ei ole koskaan sattunut.
Ja sisäänheittäjiä on joka maassa, missä turistit liikkuvat.
Lomaosakekauppiaat vaanii ainoastaan pariskuntia.Jos on yksin liikkeellä,he eivät ole näkevinäänkään
Joo, meilläkin on sovittu, etä emäntä tulee 50 metriä luomakunnan kruunun takana, jotta eivät heti ala kaupittelemaan. Tosin kultakelloni paljastaa rikkauteni.
Todella tuollainen nyanssi saatta kertoa totuuden varallisuudesta itselläni erittäin paksu lompakko puoliksi takataskusta näkyvissä aiheuttaa aina uteliaisuutta ja herättää kanssaihmisissä mielenkiintoa. No se on tämä varakkuuden taakka joka on pakko kantaa ei elämä rikkaana helppoa ole.
Joo, ei varmaan, kun viimeksi kehuivat että eivät kauppaa osakkeita, vaan jotain nimellä "Time Sharing". Varmaan joku laki kieltänyt...