Lomamatka rahatta

Mieheni saa tavata poikaansa vain kun äidille sopii. Esim jouluna lapsi sai vain hakea lahjat ja piti mennä heti kotiin. Olemme menossa lomalle ja poika saa tulla mukaamme. Äiti olettaa että maksamme kaiken - yleensä joudumme ostamaan ainakin uusia alusvaatteita ja sukkia kun mukana olevat ovat liian pieniä. Tietysti lomakohteet yms maksavat. Onko oikein vaatia äidiltä pojalle edes käyttörahaa mukaan äidiltä?? Miten te toimisitte?
462
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jaa eikö teillä ole rahaa pojan osuuteen matkasta vai mitä vingut rahasta?

Äänestä
  • Älkää sitten ottako mukaan jos on noin vaikeeta?

    Äänestä

  • Kiitos vastauksista. Jos mieheni maksaa elatusmaksut, puhelimen ja harrastuksen, niin pitääkö vielä maksaa lomamatkatkin. Viikko ulkomailla ei ole ilmaista. Mutta teidän neuvosta emme ota mukaan. Kyse oli pojan käyttörahasta. Siis mitä olisi itse saanut käyttää mihin haluaa. Kai äidilläkin joku maksuvelvollisuus olis. Hyvä idea tuo ettei oteta mukaa

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kiitos vastauksista. Jos mieheni maksaa elatusmaksut, puhelimen ja harrastuksen, niin pitääkö vielä maksaa lomamatkatkin. Viikko ulkomailla ei ole ilmaista. Mutta teidän neuvosta emme ota mukaan. Kyse oli pojan käyttörahasta. Siis mitä olisi itse saanut käyttää mihin haluaa. Kai äidilläkin joku maksuvelvollisuus olis. Hyvä idea tuo ettei oteta mukaa

    Älkää ottako mukaan jos kerran käyttörahasta kiinni on .
    Näytätpä ainakin omat karvasi uusioäiti ;) Isi varmaan ottaisi ellet valittaisi korvan juuressa ja antaisi matkarahaakin???

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mieheni saa tavata poikaansa vain kun äidille sopii. Esim jouluna lapsi sai vain hakea lahjat ja piti mennä heti kotiin. Olemme menossa lomalle ja poika saa tulla mukaamme. Äiti olettaa että maksamme kaiken - yleensä joudumme ostamaan ainakin uusia alusvaatteita ja sukkia kun mukana olevat ovat liian pieniä. Tietysti lomakohteet yms maksavat. Onko oikein vaatia äidiltä pojalle edes käyttörahaa mukaan äidiltä?? Miten te toimisitte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu