Toivon teille hyvää elämää ja sellaisia oman elämän valintoja jotka eivät elämässä myöhemmin kostaudu ja masenna. Nuoruus on lyhyt, älkää kiirehtikö silti aikuisuuteen vaan hellikää huoletonta lasta itsessänne. Arvostakaa itseänne älkääkä antako kenenkään loukata mieltänne ja kehoanne. Ystävällisyys herättää ystävällisyyttä, kunnioitus kunnioitusta. On liian helppoa olla ruma mieleltään. Olkaa enemmän, aina!
te nuoret ihmiset
7
2315
Vastaukset
- Anonyymi
Samaa mieltä olen edellisen kirjoittajan kanssa.
Nuoruus saa olla vapaa, ilman vakisuhteita. Seurustella voi ja kulkea vaikka elokuvissa, kunhan tulee yöksi kotiin. Seurustelu on vapaata ja siinä oppii tuntemaan toisen paremmin ja tajuamaan, olisiko hänestä puolisoksi !
Ettei sitten myöhemmin katuisi! - Anonyymi
Seurustelu on sitä varten, että oppii tuntemaan.
Jos ei kiinnostakaan , parempi silloin lopettaa. - Anonyymi
Mie en ainaskaan pese hiuksiain joka päivä, ettei mene niin kuivaks ja pörröseksi.
Laitan vaan suihkuhupun alle, ettei kastu lainkaan.
Pysyvät kauniimpana ja kiiltävänä myös! - Anonyymi
Tietääkö nuoret sellaisen asian, että kun tytöille tulee kuukautiset, on käytettävä terveyssiteitä ja vaihdettava tarpeen mukaan.
Joskus tulee siteestä huolimatta verta pöksyihin, tai pyjamaan, silloin veri kannattaa pestä pian pois melkein kylmällä vedellä, tai haalealla, silloin se paremmin lähtee.
Kyllähän näistä varmaan terveydentieto-tunnilla Opekin puhuu! - Anonyymi
Ei kannata kiirehtiä, nuoruus on ihanaa aikaa, saa olla vapaa kaikista "sidoksista"!
Pitää katsoa, ettei tarvitse katua!
Ainakin terveyttä kannattaa vaalia, puolin ja toisin!
Hyvät geenit periytyy, mutta myös huonot! - Anonyymi
Oikein viisaita puheita nuo edellä olevat.
Kannattaa harkita, kenen kanssa seurustelee ja myöhemmin, kenen kanssa lapsia hankkii. - Anonyymi
Samaa mieltä edellisten kanssa, kannattaa elää niin pitää huolta ystävyyssuhteista, heitä tarvitaan elämän varrella. Vaalia terveyttään hoitamalla kuntoaan ja pitämällä paino kurissa. Hyvät harrastukset tuovat nielekkyyttä elämään. Liian vakaviin suhteisiin ei kannata kiirehtiä, ehtii vähän vanhempanakin sitoutua ja silloinkin kannattaa pitää ystävistään kiinni, jos kuitenkin parisuhde loppuu silloin ei jää täysin yksin. Lapsien hankkiminen kannatta myös harkita että on valmiuksia vanhemmuuteen, nykyään on liian paljon huostaanottoja kun lapsista ei ole huolehdittu ja oma elämä ja talous ei ole hallussa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845147Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.253470Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j382818Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin91972Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581820- 471586
Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2611464- 941372
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441356Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731078