te nuoret ihmiset

Anonyymi

Toivon teille hyvää elämää ja sellaisia oman elämän valintoja jotka eivät elämässä myöhemmin kostaudu ja masenna. Nuoruus on lyhyt, älkää kiirehtikö silti aikuisuuteen vaan hellikää huoletonta lasta itsessänne. Arvostakaa itseänne älkääkä antako kenenkään loukata mieltänne ja kehoanne. Ystävällisyys herättää ystävällisyyttä, kunnioitus kunnioitusta. On liian helppoa olla ruma mieleltään. Olkaa enemmän, aina!

7

2309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa mieltä olen edellisen kirjoittajan kanssa.
      Nuoruus saa olla vapaa, ilman vakisuhteita. Seurustella voi ja kulkea vaikka elokuvissa, kunhan tulee yöksi kotiin. Seurustelu on vapaata ja siinä oppii tuntemaan toisen paremmin ja tajuamaan, olisiko hänestä puolisoksi !
      Ettei sitten myöhemmin katuisi!

    • Anonyymi

      Seurustelu on sitä varten, että oppii tuntemaan.
      Jos ei kiinnostakaan , parempi silloin lopettaa.

    • Anonyymi

      Mie en ainaskaan pese hiuksiain joka päivä, ettei mene niin kuivaks ja pörröseksi.
      Laitan vaan suihkuhupun alle, ettei kastu lainkaan.
      Pysyvät kauniimpana ja kiiltävänä myös!

    • Anonyymi

      Tietääkö nuoret sellaisen asian, että kun tytöille tulee kuukautiset, on käytettävä terveyssiteitä ja vaihdettava tarpeen mukaan.
      Joskus tulee siteestä huolimatta verta pöksyihin, tai pyjamaan, silloin veri kannattaa pestä pian pois melkein kylmällä vedellä, tai haalealla, silloin se paremmin lähtee.

      Kyllähän näistä varmaan terveydentieto-tunnilla Opekin puhuu!

    • Anonyymi

      Ei kannata kiirehtiä, nuoruus on ihanaa aikaa, saa olla vapaa kaikista "sidoksista"!
      Pitää katsoa, ettei tarvitse katua!
      Ainakin terveyttä kannattaa vaalia, puolin ja toisin!
      Hyvät geenit periytyy, mutta myös huonot!

    • Anonyymi

      Oikein viisaita puheita nuo edellä olevat.
      Kannattaa harkita, kenen kanssa seurustelee ja myöhemmin, kenen kanssa lapsia hankkii.

    • Anonyymi

      Samaa mieltä edellisten kanssa, kannattaa elää niin pitää huolta ystävyyssuhteista, heitä tarvitaan elämän varrella. Vaalia terveyttään hoitamalla kuntoaan ja pitämällä paino kurissa. Hyvät harrastukset tuovat nielekkyyttä elämään. Liian vakaviin suhteisiin ei kannata kiirehtiä, ehtii vähän vanhempanakin sitoutua ja silloinkin kannattaa pitää ystävistään kiinni, jos kuitenkin parisuhde loppuu silloin ei jää täysin yksin. Lapsien hankkiminen kannatta myös harkita että on valmiuksia vanhemmuuteen, nykyään on liian paljon huostaanottoja kun lapsista ei ole huolehdittu ja oma elämä ja talous ei ole hallussa.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      69
      8907
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5584
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      5036
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      16
      3886
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3470
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3379
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      39
      2730
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2691
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      44
      2633
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1737
    Aihe