olen syönyt nyt mercilon pillereitä 9kuukautta mutta nyt yöllä, 4 päivää ennen kierron loppumista alkoi kuukautiset, muuten ovat aina ns normaalisti kun on ollut se 7 päivän tauko, mutta miksi nyt jo ennen taukoa?!?!?
onko jollain käynyt
vastaavasti
2420
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
.....
Se on välivuotoa, ihan normaalia jos sitä tapahtuu kerran tai kaksi mutta jos niitä vuotoja alkaa tulemaan jatkuvasti on ehkä syytä käydä gynellä ja vaihtaa ehkä pillerimerkkiä..pillerisi ei välttämättä sovi sinulle, ovat liian pieni hormonisia mikä aihuettaa sen että ne aiheuttavat välivuotoja. Eli seuraile tilannetta ja jos siitä tulee jatkuva riesa niin mene gynen puheille!
Syö pillerikuuri ihan normaalisti loppuun tottakai, ettei mitään enempiä heittoja tule ja ehkäisytehokin säilyy. Tärkeintä on aina syödä pillerikuurit säännöllisesti joten välivuodonkin sattuessa täytyy pitää huoli pillereiden ottamisesta.