Vielä ihmetellään, että miksi Suomi on täynnä epäpäteviä opettajia:
olen viittä vaille aineenope. Pistin erääseen E-Suomen kaupunkiin, sen koulutoimistoon, paperini sijaisuuksien toivossa, syyskuussa 2004. Tällä viikolla tuli ensimmäinen soitto!
Ei siinä mitään, ajattelin. Hyvä, että päteviä sijaisia on paljon. Kattia kanssa!
Olen kuullut, että ainakin tässä nimenomaisessa kaupungissa sijaisuuksia saavat jatkuvasti eräät wanna-be-ope-kaupan kassat, tuoreet ylioppilaat, heikot ylioppilaat, joiden saavutuksia ovat tyyliin Miss N.N.
Olen miettinyt syytä: voiko se olla yksinkertaisesti, että halutaan säästää rahaa? Täysin epäpätevälle kun voidaan maksaa pienintä mahdollista tuntipalkkaa ja ajatellaan, että mitä me nyt parin tunnin sijaisuuden takia maksettaisiin ylimääräisiä jollekin, joka todella SUUNTAUTUU sille alalle!
Sanon vaan Suomen rehtoreille, että morjens!!!
olen viittä vaille aineenope. Pistin erääseen E-Suomen kaupunkiin, sen koulutoimistoon, paperini sijaisuuksien toivossa, syyskuussa 2004. Tällä viikolla tuli ensimmäinen soitto!
Ei siinä mitään, ajattelin. Hyvä, että päteviä sijaisia on paljon. Kattia kanssa!
Olen kuullut, että ainakin tässä nimenomaisessa kaupungissa sijaisuuksia saavat jatkuvasti eräät wanna-be-ope-kaupan kassat, tuoreet ylioppilaat, heikot ylioppilaat, joiden saavutuksia ovat tyyliin Miss N.N.
Olen miettinyt syytä: voiko se olla yksinkertaisesti, että halutaan säästää rahaa? Täysin epäpätevälle kun voidaan maksaa pienintä mahdollista tuntipalkkaa ja ajatellaan, että mitä me nyt parin tunnin sijaisuuden takia maksettaisiin ylimääräisiä jollekin, joka todella SUUNTAUTUU sille alalle!
Sanon vaan Suomen rehtoreille, että morjens!!!
Vastaukset 14
Vanhimmat
sinäkin saisit palkkaa kuin ne täysin opiskelemattomat; sitten kun saat paperisi ulos saat myöskin pätevän palkan! Kyllä ainakin meidän kunnassa sijaisuudet menee mahdollisimman hyville henkilöille: jos muodollisesti päteviä ei ole hakijoiden joukossa, niin sitten sellaiselle, joka muulla tavoin osoittaa sopivuutensa, joko aikaisemmalla kokemuksella tai alalle suuntautumisella juuri opiskelujen muodossa. Toivottavasti tärppää!
..saa palkkaa, jos on esim. kandin paperit ottanut ulos opintojensa aikana. Eli siis opiskellut ja siitä pätevän todisteen omaava saa todellakin sijaisena parempaa palkkaa kuin alaa opiskelematon. On omaa kokemusta tästä.
Kannattaa antaa tietonsa suoraan koulujen rehtoreille! Sijaisia tarvitaan joskus jopa tunnin varoitusajalla; silloin rehtori ottaa yhteyttä siihen, joka ensimmäiseksi tulee mieleen. Kun pääset johonkin kouluun, sinulle soitetaan sijaisuuksistakin herkemmin.
Tietysti on niitäkin rehtoreita, joiden mielestä sijaiseksi on tarpeellista saada HYVÄ TYYPPI, huolimatta siitä onko mitään koulutusta.
Totta, että rehtoreihin kannattaa ottaa yhteyttä. Totta, että rehtorit soittavat sille, joka ensimmäiseksi mieleen tulee. Eli siis: sijaisuuden saa se, joka ensimmäiseksi rehtorin mieleen tulee - ei pätevin.
Rehtoreita on monenlaisia, mutta monet palkkaavat sen tuntemansa hyvän tyypin. Se on kai inhimillistä, mutta koulun ja oppilaiden kannalta se ei ole hyvä.
Jos olisimme kirurgeja, emme sietäisi joukossamme omin päin oppineita tai ihan oppimattomia puoskareita, vaan nostaisimme kauhean hälyn. Opettajat sen sijaan eivät sanaa sano, vaikka koulut ovat puolillaan sekalaisia sijaisia.
Olen ihan varma, että Suomessa riittää ainakin 90%:iin sijaisuuksista ellei pätevä, niin alaa jo pitkälle opiskellut ihminen tai vähintäänkin sitten toisen alan pätevä opettaja. Vaan mikä on totuus: sijaisina on jatkuvasti ylioppilaita, insinöörejä, sairaanhoitajia ja tulkkeja.
Olen tehnyt hyvin paljon keikkaa ja nähnyt monenlaista määräaikaista opettajaa. On loppujen lopuksi aivan sama, että kuka sen homman hoitaa, ellei nyt sitten yhteiskuntajärjestyksen kannalta ole kuitenkin huomioitava alalle kouluttautuneet ensisijaisesti. Tämä edellyttää tietysti kaikilta opettajiksi palkattavilta kuitenkin sopivuutta alalle.
Asia on nimittäin niin, että vain harva koulutettukaan opettaja enää muutaman vuoden jälkeen todellakaan hoitaa työnsä pedagogisen puolen oppimansa mukaa vaan toistaa omia kouluaikaisia kuvioitaan. Väärinkäytös tapahtuu mielestäni vain silloin, kun TARKOITUKSELLA (johtamisen kannalta helppona ratkaisuna) palkataan oman koulun oppilas sijaiseksi tai vakituiseksi, jotta mikään ei muuttuisi.
Vertaus kirurgeihin on aika osuva, mutta se ei ole pelkästään sijaisongelmaan liittyvä.
Harmitti aikoinaan oman pojan kohdalla kun opetajat vaihtui tiuhaan ( liekö huono ilmapiiri ) Koulu oli pieni maalaiskoulu eteläsuomessa. Kouluun valittiin myös ylioppilas tyttö opettajaksi (kunnassa laajempikin tapa toimia näin) Syyksi kerrottiin että tarvii kokemusta että pääsee opettaja seminaariin. SIIS MUN LAPSENI KUSTANNUKSELLA HÄN HARJOITTELI ILMAN PÄTEVYYTTÄ . onko tämä oikein ???
Mielestäni jos muuten ei pääse kouluun niin menkööt muualle tai harjoitelkoot jonkun pätevän opettajan johdolla ylimääräisenä opettajana ilman palkaa..eikä itsenäisenä opettajana vaarantaen lasten tulevaisuuden.
Ymmärrän harmistumisesi, mutta en ole aivan samaa mieltä kanssasi.
Periaatteessa sijainen hoitaa hommansa, jos luokassa säilyy työrauha ja oman opettajan antamat ohjeet toteutetaan. Esim. ylioppilas on ala-asteen oppilaaseen nähden tiedollisesti kyllä korkeammalla. Toisaalta, kun näkee millaisia ylioppilaita nykyisin valmistuu ja miten koko käsite on romuttunut viimeisen 15 vuoden aikana... *huokaus*
Mutta siis: aina pitäisi tietenkin pyrkiä palkkaamaan pätevin mahdollinen henkilö. Ymmärrän kyllä sinua, kun puhut lastesi tulevaisuuden vaarantamisesta. Meidän pitää kuitenkin huomata realiteetit: ainoastaan täydellisessä maailmassa opettajan sijaisena toimii pätevä opettaja. Ei löydy rahaa ja ihmisiä. Suomessahan muistaakseni joka seitsemäs virassa oleva opettaja on epäpätevä!!
Tarkoitit kai, että joka seitsemäs opettajana toimiva hankilö on epäpätevä. Epäpätevä opettaja ei saa virkaa. Hän voi toimia viransijaisena tai virkaa tekevänä, mutta virkaa ei saa.
, mutta joka tapauksessa tämä epäpätevä on sen "paikan" haltija. Aktiivisesti hänen tilalleen ei etsitä ketään, ainakaan sen viransijaisuuden aikana, eikä usein jälkeenkään. Uutta määräaikaista sopimusta vain kehiin! :)
Olen itse kandin tutkinnon osana suorittanut opettajan pedagogiset opinnot ja oman pääaineeni syventävätkin opinnot ts. vain gradu uupuu maisterin tutkinnosta ja aineenopettajan pätevyydestä. Nyt olen liki vuoden ajan yrittänyt työllistyä kouluun tuntiopettajaksi tms. mutta turhaan. Yhteenkin hakemaani vs. luokanopettajan tehtävään valittiin lastenhoitaja, toiseen pelkkä ylioppilas. Näitä esimerkkejä riittää....
Itse päässyt sijaisuuksia peruskouluun tekemään pienellä kunnalla. Tänne metsän keskelle harvemmin on hakijoita. Ja onhan minulla hyvät suhteet kouluun.
Opettaja jättää hyvät tiedot käsiteltävistä aiheista ja sen pohjalta vedetään tunti. Lapset ja nuoret tuntuvat tykkäävän, kun välillä on nuorempiakin opettajia. Mielummin ne kyselevät minulta arempia asioita kuin vanhoilta opettajilta (esim. tervveystiedossa).
Niin ja lukio vasta kohta takana ;) Eli pikkukunnista löytyy kyllä vakinaisiakin virkoja, mutta harva tänne haluaa.
Opettajan sijaisuus ei ole vakituinen työ, kuten jo nimike "sijainen" asiaa valottaa. Tällöin tehtävään voidaan ottaa kuka vain tehtävään sopiva henkilö, katsomatta sen tarkemmin hänen koulutustaustaansa. Ei usein muissakaan töissä tilapäiset sijaiset ole päteviä, saati sitten yhtä laadukkaita työntekijöitä kuin sijaistettava henkilö.
Opettajan sijaisuuden hoitamiseen ei yksinkertaisesti tarvita sen kummempia vaatimuksia. Luokan oma opettaja ei usein tahdo, että uusia asioita – saati sitten asiakokonaisuuksia lähdettäisi opiskelemaan hänen ollessaan poissa päivän tai pari. Sijaisuuden aikanahan edetään oikean opettajan antaman ohjeistuksen mukaisesti, eikä tehdä omaa opsia.
Ala-asteella opettajan sijaisuus on vähintäänkin puolet kurinpitämistä ja jos hyvin käy – toinen puoli asian opettamista/opiskelemista. Tämän totuuden tietää jokainen, joka kyseistä työtä on tehnyt edes yhdenkin päivän verran. Kurinpitämiseen ja auktoriteetin ylläpitämiseen ei vielä riitä kasvatustieteen cum laude. Siinä vaaditaan jämäkkää otetta ja luonnetta. Siis asioita, jotka sopiva henkilö voi omata riippumatta koulutuksestaan. Asiaa auttaa myös työympäristönsä tunteminen, eli samassa koulussa useita sijaisuuksia tekeminen. Tähänkään ei vaikuta siis koulutus. Kun päästään tähän "pienempään puoliskoon", eli opetukseen ja oppimiseen on uusi ihminen aina uusi ihminen. Hän ei tunne oppilaita, ei toimintatapoja, eikä aikaisempia tekemisiä. Hän on aina enemmän tai vähemmän pihalla, eikä työn omaksumista nopeuta minkään maailman koulutus niin, että kahdessa päivässä edes tietäisi jokaisen oppilaan nimen.
Totta kai on hyvä, jos opettajan sijaisuuksia annetaan alaa opiskeleville. Ymmärrän silti täysin rehtorien ja apulaisrehtorien toimintamallin, joka suosii "hyvää tyyppiä" ja talon tavoille jo tottunutta kaveria. Opettajan sijaisuus kun edelleenkin on vain väliaikainen pesti, jossa ei vakituista virkaa olla täyttämässä.
Mikko X.
yritysjohdon tradenomi – opettajan sijaisuuksia jo yli neljä vuotta takana.
en ymmärrä!
Opettajan sijaisuus ei ole vakituinen työ, kuten jo nimike "sijainen" asiaa valottaa. Tällöin tehtävään voidaan ottaa kuka vain tehtävään sopiva henkilö, katsomatta sen tarkemmin hänen koulutustaustaansa.
-> kuka on väittänytkään, etteikö voitaisi ottaa? Siinä vain ei ole mitään järkeä!!
Olet rehtori, valitse kouluusi tästä: naapurin mukava tyttö, käynyt lukion B/C:n papereilla ja tällä hetkellä Siwassa "etsimässä itseään" tai 200 opintoviikkoinen kandi, gradu puolessa välissä, takana sijaisuuksia ennestään. Se, että on mukava ihminen, oikeuttaa joulukorttiin, mutta valita näistä kahdesta peruskoulun opettajan sijaiseksi...
Tuollainen "Ala-asteella opettajan sijaisuus on vähintäänkin puolet kurinpitämistä" tulee yleensä äärimmäisen heikkotasoisen opettajan suusta. Tuo ei ole lähtötilanne, vaan se mihin se on päästetty!
Kenenkään etua tuskin palvelee se, että kaiken maailman ylioppilastaustoilla päästään sijaiseksi automaattisesti, mikäli on ns. hyvä tyyppi. Mitä se muuten tarkoittaa? Porvarillinen elämäntyyli/pukeutuminen, nätti naama, ns. valtavirran kulkija, kaunis hymy?!
Kärjistän tässä hieman asiaani, mutta luulen kuitenkin, että joku lukijoista allekirjoittaa nämä näkemykseni.
"Hän on aina enemmän tai vähemmän pihalla, eikä työn omaksumista nopeuta minkään maailman koulutus niin, että kahdessa päivässä edes tietäisi jokaisen oppilaan nimen."
-> itse pystyn muistamaan 20-päisen luokan oppilaiden nimet saman päivän aikana. Pihalla olen luonnollisesti aluksi kuin lumiukko, mutta niinhän ovat nämä "hyvät tyypitkin". Onhan se varmasti vaivatonta soittaa samalle ihmiselle, että tulisitko taas, mutta pitkällä tähtäimellä varsin lyhytnäköistä toimintaa.
Eipä silti, opettajankoulutuksessakin päästetään aivan liikaa läpi seulan. Olen nähnyt tapauksia, jossa koulutuksenkin jälkeenkin vannotaan joidenkin 1960-luvun kasvatusoppien nimeen!
Tästä huolimatta Mikko X sanoisin sulle, että pohdipa asioita hieman lisää, juttele alan ihmisten kanssa ja lue alan julkaisuja. Osa näkemyksistäsi oli järkyttävän alkukantaisia.
"Olet rehtori, valitse kouluusi tästä: naapurin mukava tyttö, käynyt lukion B/C:n papereilla ja tällä hetkellä Siwassa "etsimässä itseään" tai 200 opintoviikkoinen kandi, gradu puolessa välissä, takana sijaisuuksia ennestään. Se, että on mukava ihminen, oikeuttaa joulukorttiin, mutta valita näistä kahdesta peruskoulun opettajan sijaiseksi"
Mikäli naapurin tyttö on tehnyt sijaisuuksia aiemminkin ja hänen työnsä laatuun ollaan oltu erittäin tyytyväisiä, eli hän on "hyvä tyyppi", niin tottakai valitsisin hänet. Vieras ihminen on aina vieras ihminen.
"Tuollainen "Ala-asteella opettajan sijaisuus on vähintäänkin puolet kurinpitämistä" tulee yleensä äärimmäisen heikkotasoisen opettajan suusta. Tuo ei ole lähtötilanne, vaan se mihin se on päästetty!"
Asiasta on keskusteltu opettajien keskuudessa ja jokainen on ollut tähän mennessä samaa mieltä kanssani. Sijaisia "kokeillaan" 99% tapauksissa... etsitään rajoja mitä saa ja mitä ei saa tehdä. Tähän asiaan ei vaikuta onko sinulla kasvatustieteen tohtorin vakanssi.
"itse pystyn muistamaan 20-päisen luokan oppilaiden nimet saman päivän aikana. Pihalla olen luonnollisesti aluksi kuin lumiukko, mutta niinhän ovat nämä "hyvät tyypitkin". Onhan se varmasti vaivatonta soittaa samalle ihmiselle, että tulisitko taas, mutta pitkällä tähtäimellä varsin lyhytnäköistä toimintaa."
viikossa opetettavia luokkia saattaa olla kolme/neljä kappaletta, eli 4x20 hlö on 80 uutta ihmistä, jonka nimi pitäisi muistaa. Ensi viikolla saattaa hyvinkin tulla uudet 80 nimeä. Jos sinä pysyt tässä tahdissa mukana, niin aika Einstein olet. Onnitteluni siitä!
Näkemykseni ei mielestäni ole täysin alkukantaisia, koska olen sijaisuuksia tehnyt neljä vuotta. Mutta olet silti tietysti täysin oikeutettu mielipiteeseesi.