Potkurin Valinta 260 Mercruiseriin

Anonyymi

Osaako arvon raati antaa vinkkiä potkurin valintaan?
Vetolaite:Mercruiser Alpha1 gen2 1.45välityksellä.
Moottori:Mercruiser 260 pikkuvireillä imusarja kaasutin ~300hv.
Vene: Cris Craft 245 n.2100kg.
4-Lapaisella 4 1/4×17 Rosterilla nousee plaaniin hitaasti 2henkeä kyydissä, huiput 68km/h 4150rpm.
Matkavauhti 3200rpm 54km/h.
3-Lapaisella 15x17 Alumiinilla nousee plaaniin hyvin, huiput 62km/h4800 rpm RUOPII yläkierroksilla.
Mikä olisi sopiva potkuri kyseiseen komboon, ohjeistus koneen sopiville huippukierroksille on 4200-4600rpm.
Voisiko 14x19 toimia?
Plaaniin suht hyvin ja huiput saisi olla70km/h tietämillä jos saisi kiertämään tuonne 4400rpm.

4

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokeile vaan noita. Kokeilemalla selviää että alkuperäinen on yllättäen aika hyvä...toki kro.inkiiltävänä parempi kunnes joku pöllii sen.

    • Noilla heppamäärillä pitäisi kyllä päästä noin 40 solmuun. Toisaalta sinulla on jo nyt ihan kiva matkanopeus, eli päässä laskettuna noin 27 solmua.

      P.s. Opettele nyt ensialkuun veneilyssä käytettävät yksiköt!

    • 4-lapainen teräspotkuri on laskurin mukaan ihan ok. Voisit yrittää saada kokeiluun 3-lapaisen teräspotkurin samalla 17" nousulla ja isolla halkaisijalla,

      https://moottoriveneily.foorumi.eu/

    • Ja sitten on tämä vanha nyrkkisääntö :
      "The lower pitch makes the engine reach maximum rpm at slower speeds. ... Lowering the pitch will increase rpm and vice versa. For example, going from a 23 pitch to a 21 pitch will increase engine rpm by about 400 revolutions. The trick is to find a prop that delivers acceptable acceleration and top speed."
      Siis yhden tuuman muutos nousussa aiheuttaa moottorin kierrosluvun muutoksen 200 RPM. Ellet harrasta vesihiihtoa niin en tekisi mitään. Jos sinulla on mahdollisuus kokeilla (ostamatta sitä potkuria) eri nousuja niin tämän säännön mukaan niin kokeile 15x19, 3 lapainen.
      Minulla on koneena Volvo V-8, 5 L ja tehoa 225 hp, 4400 RPM. Siitä huolimatta potkurina on 14x21 ja ajan kierroksilla 3000-3200 RPM. Plaaniinnousu on hidasta mutta en harrasta vesihiihtoa joten sillä ei ole väliä. Tätä on jatkunut 19 vuotta ja kone ei näytä kärsineen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      288
      46010
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      52
      11493
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      242
      11090
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      41
      9884
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      92
      8716
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      293
      6787
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      4
      3575
    8. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      3
      3460
    9. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      8
      3209
    10. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3202
    Aihe