Bike Lehti

Juuso

Uusimmassa Bike lehdessä kerrottiin kuinka mullistava keksintö Blade oli kun se tuli -92 markkinoille ja miten muilla valmistajilla meni useita vuosia pystyä samanlaiseen kompaktiin. itse olen samaa mieltä, pyörä on todella loistava.

5

1510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turo-Inkeri

      ...lehtikö kertoi sinulle tällaisen totuuden??

      Mahdoitko olla itse edes syntynyt v.1992?

      Suzuki GSX-R750 oli ensimmäinen race replica, ja vuosi oli 1985. CBR900RR (tai "Blade", kuten sinä / Bike? sitä tuttavallisesti kutsutte) oli vain eräs kehitysaskel, vaikka aikanaan olikin raju uutuus. Aivan vastaavanlainen askel otettiin 1998, kun Yamaha esitteli R-1:n.

      Hieno pyörä, ei siinä mitään. Muttei ehkä kannata ottaa kaikkea Biken hehkutusta aina ihan kirjaimellisesti.

    • Puro-Kinkeri

      Olihan toi bleidi tietyllä tavalla mullistava vehje 90 alkupuoliskolla, koska se tuli periaatteessa täysin puun takaa. Vertaa esim. siihen, että kawalla tais lähin olla zzr1100, joka sit taas painoi jotain 250kg korvilla, yamahalla fzr1000 suikella 1100r. Kaikissa oli paljon tehoa, mutta myöskin painoa rekan verran.

      Mutta eipä ne Firebladet ole juuri sen jälkeen säväyttänyt! :)

    • HONDA BIKE

      onse vähän niin minkä pyörän tuo bike milloinkin ottaa hehkutettavakseen .....sanotaan niin että lehti vilisee tietovirheitä ja käännös virheitä.Ei tuo blade ole koskaan niin mullistava ollut normaali uuden mallin luoma innostus esittelyn jälkeen sitten painui unholaan,ennemmin cbr1000 eli norsu oli aikaansa edellä vaikka kyllä blaaade parempi.Mutta aina on joltain pyörämerkiltä tullut huomattavasti parempi versio vaikka honda on jonkin esitellytki esim Yamaha on ollut monasti loppujenlopuksi kirkherra

      • Ei sitten vedetä hernettä kovin syvälle, kiitos ;)
        Mitähän tämä ainainen pyörämerkkien vertailu hyödyttää. Kas, kun mun pyörä on aina paras mikä mulla sillä hetkellä sattuu olemaan. Eikös asia olekkin näin jos peiliin oikeen syvään tihrustaa.
        Minä itse mukaan lukien...kesää odotellessa..lukekaamme mainoksia :)


    • raaseri

      Mutta aika ajaa nopeasti ohi varsinkin mopopuolella. Lähes joka vuosi tulee uudet mallit jotka ovat parempia ajaa ja tehokkaampia ja kevyempiä. Siksi en enää uskalla käydä kokeilemassa uusia pyöriä, kun tulee vimma vaihtaa ja kun tuota rahan paskoo ei ole niin paljon aina taskussa........:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10944
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1166
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe