Aloittelija yrittää opetella pilvipalveluita

Anonyymi

Voisiko joku ihana ihminen selittää ihan rautalangasta vääntäen mitä pilvipalvelua kannattaa käyttää, kun tarve on tallentaa kuvia ja asiakirjoja.

1) Mikä palvelu on hyvä ja helppo? Ja mielellään ilmainen?
2) Jos otan maksullisen palvelun ja vaikka sairastun ja maksut jäävät maksamatta, niin katoaako data?
3) Saako tiedostot siirrettyä helposti pilvestä koneelle?

Ja miten ihan konkreettisesti ne tiedostot sinne pilveen siirretään? Ovat nyt kännykässä ja tietokoneella.

11

67

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ensinnäkään välttämättä kannata tallentaa pilvipalveluun minkäänlaisia asiakirjoja tai tietoja.

      Ollenkaan hullumpi vaihtoehto ei ole ulkoinen kiintolevy jolle ottaa varmistuksia niistä tärkeistä tiedostoistaan aika-ajoin. Varmemmin näin data pysyy poissa toisten ja kolmansienkin osapuolien ulottuvilta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      En talleta tietokoneelle ikinä mitään. Minulle laite on puhdas viihdeväline. Kun kone hajoaa, ei ole huolen häivää.

      • Anonyymi

        Mitä tekemistä tuolla kommentillasi on sen asian kanssa että jotkut tekee tietokoneella töitä ja tarvitsee pilvipalveluja töittensä tallennuksessa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä tekemistä tuolla kommentillasi on sen asian kanssa että jotkut tekee tietokoneella töitä ja tarvitsee pilvipalveluja töittensä tallennuksessa?

        Kuka pilvipalveluja lopulta tarvitsee? Tärkeiden asioiden kotikonekin on viisainta pitää irti verkosta. Kummallista, että verkon turvattomuus ei ole vieläkään valjennut kaikille. Verkko on enemmän levällään kuin avoin kotiovi.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kuka pilvipalveluja lopulta tarvitsee? Tärkeiden asioiden kotikonekin on viisainta pitää irti verkosta. Kummallista, että verkon turvattomuus ei ole vieläkään valjennut kaikille. Verkko on enemmän levällään kuin avoin kotiovi.

        Niitä tarvitsevat ihmiset joiden on päästävä tiedostoihinsa käsiksi mistä päin maailmaa tahansa, ja kellonajasta riippumatta. Mielellään vieläpä täysin käytetystä laitealustasta riippumatta. Joillain voi olla kotonaan pyörimässä serveri, ja siinä esim. joku virtualisointiympäristö ja tarve käyttää virtuaalikoneita etänä. Tämä ei onnistu ilman jatkuvaa verkkoyhteyttä ja sitä, että käytetty kone on käynnissä. Esim. jotain Linux distron varassa pyörivää konetta voi turvallisesti etäkäyttää SSH:n kautta. Graafiseen etäkäyttöön on olemassa esim. VNC ja Teamviewer.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "mitä pilvipalvelua kannattaa käyttää, kun tarve on tallentaa kuvia ja asiakirjoja."

      • Pilvipalvelut on tiedostojen jakamista varten.
      • Paikalliset kiintolevyt on tiedostojen tallentamista varten.

      • - Ne ovat tiedostojen tallentamista- ja jakamista varten. Lisäksi ne antavat mahdollisuuden päästä tiedostoihin käsiksi, muualtakin, kuin vain siltä omalta kotikoneelta.

        - Riippuu ihan siitä, että kuinka paljon dataa on, ja minkä tyyppistä se on.
        Itse tallentelin ennen ulkoisille kiintolevyille. Lopulta levyjä oli liikaakin, enkä pysynyt kärryillä, mitä niissä oli. Hankin kunnollisen NAS:in, ja järjestelin tiedot sinne järkevästi. Aiemminkin oli NAS -laite käytössä, mutta senkään tiedostojärjestys ei ollut kaksinen.

        - Ulkoinen levy on hyvä silloin, kun pitää siirtää tietoa mukanaan paikasta a paikkaan b. Muutoin kannattaa hankkia NAS -laite, tai rakentaa oma ylijääneistä pc-komponenteisa. NAS käyttöön sopivia ilmaisia käyttöjärjestelmiä on mm. FreeNAS, XigmaNAS, OpenMediaVault ja kaupallinen UnRaid.


    • 1. Google Drive. Tarjoaa ilmaista tallennustilaa 15 Gt. Mikäli tarvitset enemmän, niin sitten maksat siitä x € / kk.
      2. Maksut menevät automaattisesti luottokortilta, niin laskua ei voi unohtaa maksaa
      3. Datan saa siirrettyä koneelta pilveen, ja pilvestä koneelle. Tähän on Google Drivella oma softa. Voit osoittaa sille koneelta jonkun kansion, mihin tallennat tärkeät tiedostot, ja tämä kansio synkronoituu automaattisesti pilveen.

      Tiedostoihin pääsee käsiksi selaimella, ja tuolla em. erillisellä ohjelmistolla. Mikäli käytät Android -käyttöjärjestelmällä olevaa puhelinta, pääset samoihin tiedostoihin käsiksi puhelimallakin. Puhelimesta voit samalla tavalla kopioida tiedostoja pilveen, ja pilvestä puhelimelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe