Aloittelija yrittää opetella pilvipalveluita

Anonyymi

Voisiko joku ihana ihminen selittää ihan rautalangasta vääntäen mitä pilvipalvelua kannattaa käyttää, kun tarve on tallentaa kuvia ja asiakirjoja.

1) Mikä palvelu on hyvä ja helppo? Ja mielellään ilmainen?
2) Jos otan maksullisen palvelun ja vaikka sairastun ja maksut jäävät maksamatta, niin katoaako data?
3) Saako tiedostot siirrettyä helposti pilvestä koneelle?

Ja miten ihan konkreettisesti ne tiedostot sinne pilveen siirretään? Ovat nyt kännykässä ja tietokoneella.

11

80

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ensinnäkään välttämättä kannata tallentaa pilvipalveluun minkäänlaisia asiakirjoja tai tietoja.

      Ollenkaan hullumpi vaihtoehto ei ole ulkoinen kiintolevy jolle ottaa varmistuksia niistä tärkeistä tiedostoistaan aika-ajoin. Varmemmin näin data pysyy poissa toisten ja kolmansienkin osapuolien ulottuvilta.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      En talleta tietokoneelle ikinä mitään. Minulle laite on puhdas viihdeväline. Kun kone hajoaa, ei ole huolen häivää.

      • Anonyymi

        Mitä tekemistä tuolla kommentillasi on sen asian kanssa että jotkut tekee tietokoneella töitä ja tarvitsee pilvipalveluja töittensä tallennuksessa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä tekemistä tuolla kommentillasi on sen asian kanssa että jotkut tekee tietokoneella töitä ja tarvitsee pilvipalveluja töittensä tallennuksessa?

        Kuka pilvipalveluja lopulta tarvitsee? Tärkeiden asioiden kotikonekin on viisainta pitää irti verkosta. Kummallista, että verkon turvattomuus ei ole vieläkään valjennut kaikille. Verkko on enemmän levällään kuin avoin kotiovi.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kuka pilvipalveluja lopulta tarvitsee? Tärkeiden asioiden kotikonekin on viisainta pitää irti verkosta. Kummallista, että verkon turvattomuus ei ole vieläkään valjennut kaikille. Verkko on enemmän levällään kuin avoin kotiovi.

        Niitä tarvitsevat ihmiset joiden on päästävä tiedostoihinsa käsiksi mistä päin maailmaa tahansa, ja kellonajasta riippumatta. Mielellään vieläpä täysin käytetystä laitealustasta riippumatta. Joillain voi olla kotonaan pyörimässä serveri, ja siinä esim. joku virtualisointiympäristö ja tarve käyttää virtuaalikoneita etänä. Tämä ei onnistu ilman jatkuvaa verkkoyhteyttä ja sitä, että käytetty kone on käynnissä. Esim. jotain Linux distron varassa pyörivää konetta voi turvallisesti etäkäyttää SSH:n kautta. Graafiseen etäkäyttöön on olemassa esim. VNC ja Teamviewer.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      "mitä pilvipalvelua kannattaa käyttää, kun tarve on tallentaa kuvia ja asiakirjoja."

      • Pilvipalvelut on tiedostojen jakamista varten.
      • Paikalliset kiintolevyt on tiedostojen tallentamista varten.

      • - Ne ovat tiedostojen tallentamista- ja jakamista varten. Lisäksi ne antavat mahdollisuuden päästä tiedostoihin käsiksi, muualtakin, kuin vain siltä omalta kotikoneelta.

        - Riippuu ihan siitä, että kuinka paljon dataa on, ja minkä tyyppistä se on.
        Itse tallentelin ennen ulkoisille kiintolevyille. Lopulta levyjä oli liikaakin, enkä pysynyt kärryillä, mitä niissä oli. Hankin kunnollisen NAS:in, ja järjestelin tiedot sinne järkevästi. Aiemminkin oli NAS -laite käytössä, mutta senkään tiedostojärjestys ei ollut kaksinen.

        - Ulkoinen levy on hyvä silloin, kun pitää siirtää tietoa mukanaan paikasta a paikkaan b. Muutoin kannattaa hankkia NAS -laite, tai rakentaa oma ylijääneistä pc-komponenteisa. NAS käyttöön sopivia ilmaisia käyttöjärjestelmiä on mm. FreeNAS, XigmaNAS, OpenMediaVault ja kaupallinen UnRaid.


    • 1. Google Drive. Tarjoaa ilmaista tallennustilaa 15 Gt. Mikäli tarvitset enemmän, niin sitten maksat siitä x € / kk.
      2. Maksut menevät automaattisesti luottokortilta, niin laskua ei voi unohtaa maksaa
      3. Datan saa siirrettyä koneelta pilveen, ja pilvestä koneelle. Tähän on Google Drivella oma softa. Voit osoittaa sille koneelta jonkun kansion, mihin tallennat tärkeät tiedostot, ja tämä kansio synkronoituu automaattisesti pilveen.

      Tiedostoihin pääsee käsiksi selaimella, ja tuolla em. erillisellä ohjelmistolla. Mikäli käytät Android -käyttöjärjestelmällä olevaa puhelinta, pääset samoihin tiedostoihin käsiksi puhelimallakin. Puhelimesta voit samalla tavalla kopioida tiedostoja pilveen, ja pilvestä puhelimelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3025
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2353
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      121
      2049
    4. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      127
      1733
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      67
      1379
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe