Lisää susia

Kävinpä taas vähän tuulettumassa ulkomailla, ettei aina tarvi kuunnella susipelkureitten märyä. Tällä kertaa Italiassa.

Siinä sitten kun kone oli laskeutumassa Helsinkiin, niin katselin yläilmoista maisemia. Metsää näytti olevan niin paljon, jotta arvioni mukaan jo Helsingin lähiympäristöön mahtuisi satakunta sutta. Tämä tarkoittaa, että järkevä määrä susia koko valtakunnan alueella olisi helposti tuhansia.

Mutta kun täällä asuu ainakin neljä miljoonaa susimärisijää, niin vaikeata on toimia järkevästi. Kyllä ne Italiassa nauroivat noitten märisijöitten tyhmyyttä.

16

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Montako sutta on Roomassa. Mikä olisi järkevä määrä?

      • Anonyymi

        Ainakin neljä.


    • Oi niitä aikoja, kun Roomassa heitettiin tuommoset pallinaamakyselijät petojen raadeltaviksi.

      • En voi tässä kohtaa olla vertaamatta Colosseumia Susianalyysiin. Molemmat niin hienoja mahtipontisia teoksia. Molemmat huokuvat uljaitten petojen raivoa.


    • Anonyymi

      Sudet ovat täysin turhia harmeja luonnossa. Hullu pitää olla, jos niitä lisää haluaa. Ei mitään järkeä, ei hyötyä. Suojelu on mennyt överiksi ja pahoin. Mitä me niillä tehdään? Ei muuta kuin kiväärit paukkumaan ja turkit talteen. Suden lihaa tuskin kukaan syö, mutta turkit voisi olla arvossaan.

      • Heh heh...että tuommosta maitoa. Olet oikea maitovasikka, mutta kerma puuttuu. Kurriperse susipelkuri.


    • Kyllä oli hauskaa ja röhönaurua kerrakseen, kun Italiassa ruokapöydässä kerroin paikallisille Suomen susimärisijöistä. Siinä punaviini virtas ja Parman kinkusta leikeltiin pitkiä siivuja. Limoncelloa kyytipojaksi. Kyllä italialaiset osaavat kinkun tehdä tosi maukkaammaksi kuin täällä perähikiällä. Maistuis kyllä susillekin, vaikka vähän suolasta.

      Kyllä he kiinnostuneina kuuntelivat juttujani aslakeista, poronpurijoista, susihysteriasta, märyn valtakunnasta, Susianalyysin tekemisestä jne.....

      Kaikista parhaimpia kohtauksia oli aina valtaisat röhönaurut ja taputukset, kun kerroin jonkun huvittavan yksityiskohdan, mikä sattui tehdessäni maakuntareissuja susipelon valtaamilla alueilla Susianalyysin kenttätöitä tehdessäni.

      Paikalliset olivat ihan otettuja, kun hekin pääsevät Susianalyysiin osaan VI. Olenhan jo aiemmin maininnut, jotta analyysisarjaan on tulossa vielä yksi osa. Siinä laajennetaan maakuntareissut rajojemme ulkopuolelle. Tätä osaa olen kylläkin hionut jo 20 vuotta lukuisten ulkomaan matkojeni aikana.

      Paikalliset oli tukehtua jälkiruoka hunajameloniin, kun kerroin huvittavia juttuja miten suomipoika sekoittaa hirven teereen, poikansa suteen, jäniksen karhuun, ystävänsä riekkoon jne päissään ammuskellessaan. Niin paljon se naurattaa. Sitten kippis ja Parman kinkkua lisää, heh heh.

      • Anonyymi

        Tietysti on hyvä, että vertaat susianalyysiä Colosseumiin. Colosseum on rapautunut kivikasa, jota ihmiset käyvät töllistelemässä ylihintaisia lippuja ostellen.

        Et kuitenkaan osaa italiaa, joten sekoa vaan suteesi kaikessa rauhassa. Limoncellokin on jälkiruokalikööri. Prosciutton kanssa juodaan punaviiniä.

        Sinähän sitä juot vain prostituton kanssa. Pullonsuusta.


        HEHHEHHEHHEHHEHHEHHEH


      • Anonyymi

        Kertoo vain teidän porukan matalasta tietotasosta. Ilalialaisilla ei todellakaan ole varaa naureskella metsästysasioissa suomalaisille.


    • Anonyymi

      minä oisin kyllä kysyny miksi Italiassa ammutaan metsästys tilanteessa eniten ihmisiä kuin muualla mailmassa , ja Hörö naurut pääle .

    • Anonyymi

      hei! mihin on susianaalitappi hävinnyt kun ei ole kuulunut eikä näkynyt? onko sen sittenkin susi syönyt? hemmetti, minä taidankin lopettaa susien jahtaamisen kun ne onkin hyödyllisiä..

      • Anonyymi

        Kirjoitusten perusteella tuo susianalyytikko joko on suljetulla osastolla, mutta todennäköisesti siellä ei ole nettiä, joten sinne hän ainakin kuuluisi. Älkää vastatko mitään tämän häiriintyneen avauksiin/vastauksiin.


    • Anonyymi

      Suomalaisten luontotieto on nykyään tosi huono. Supikoiraakin luultiin karhuksi ja 200 gramman rottaa kissankokoiseksi.

    • Anonyymi

      He heh....kylläpä italialaisia nauratti.

      • Anonyymi

        Ai kun muistelet kolme vuota sitten tehtyä joutavanpäiväistä avausta? No kyllä oikein hekotuttaa.


    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      112
      7075
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      32
      4188
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      36
      3645
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      398
      1940
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1447
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      35
      1438
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      62
      1327
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      12
      1068
    9. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      172
      1045
    10. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      1000
    Aihe