ostais jos 20 € /vko selviäis? mikään kova kotikokki en ole.
Vinkkejä mitä ruokaa
15
187
Vastaukset
- Anonyymi
Hernekeittoa osaan jopa minä tehdä. Kuivahernepussi maksaa alle euron. Liota yön yli. Maukasta ilman lihaakin. Laita paljon vettä, niin tulee 'enemmän'. Tee iso annos kerralla, koska sitä on keitettävä ainakin pari tuntia. Maku paranee vaan seuraavana päivänä.
Keitetyt perunat ja ruskea kastike. Tylsää, mutta sitäkin syö, eikä ole kallista.
Kaurapuuro. Jos teet riisipuuroa, liota riisit yön yli ja kaada vesi pois, koska niissä voi olla jotain myrkkyä.
Kananmunat keitettynä ovat kiva välipala. Viipale leivän päälle korvaa makkaran ja juuston.
Jos voit, kerää voikukanlehtiä, horsman versoja, nuoria nokkosia, pieniä vuohenputkia salaatiksi. Tippa oliiviöljyä ja omenaviinietikkaa parantaa makua, mutta syö sitä ilmankin. Poimi vain paikasta, jonka tiedät puhtaaksi myrkyistä ja muista, ja huuhtele kasvit.
Leivo ihan ohuita keksintapaisia jauhoista ja vedestä. Kahvia on kivempi juoda, jos on edes jotain pientä purtavaa. - Anonyymi
Kerää mesiangervon kukkia tuoksuvaksi teeksi. Ilmaista ja hyvää. Luonnosta saa paljon yrttiteen aineksia.
Makarori on halpaa, vaikka ei tietysti millään tavalla ravitsevaa, täyttävää kyllä. Keitä, lisää hiukan voita. Tee makaronilaatikko: anna makaronien kiehahtaa ja käännä levy pois, anna veden imeytyä ja hiukan haalistua, vatkaa joukkoon kananmuna, paista uunissa. Pinnalle hiukan korppujauhoja ja voita, jos haluat hiukan maukkaampaa.
Uunipuurot ovat helppoja. Ryynejä astian pohjalle, maitoa tai vettä päälle, ja paista. Esiliotus nopeuttaa kypsymistä. Esimerkiksi härkäpavut, kikherneet ja muut pavut ovat aika kalliita, mutta jos liotat mukaan muutaman, ne antavat ruokaisuuden tuntua. Käyvät myös ruskeaan kastikkeeseen lihan sijaan.
Juo paljon vettä. Varsinkin kesällä se on tärkeää, mutta pitää kylläisempää oloa viileämmälläkin ilmalla.
Kaali on halpaa keitoksi, wokkiruokaan, pataruokaan tai salaattiin. - Anonyymi
Varastamalla ruuat selviää 0€/vko
- Anonyymi
Humalastakin selviää olemalla pari viikkoa ryyppäättä.
- Anonyymi
Uudet perunat on halpoja nyt, niitä kannattaa syödä sillin kanssa nyt. Grillimakkarakin on halpaa perunoiden kanssa, sinappia vain päälle tai ketsuppia jos siitä tykkää enempi.
- Anonyymi
Rahapelit ei ole halpoja nyt.
- Anonyymi
Mistä riittävä päivittäisannos proteiinia eli 4 megakaloria päivässä, eli noin 3:lla eurolla päivässä, vitamiinit saa ilmaiseksi lääkärin reseptillä pillereillä, kun sanoo lääkärille että rahat eivät riitä hedelmiin koska ovat niin kalliita, pelkästään proteiiniin riittää rahat jos siihenkään.
Eli juuri ja juuri pystyy säilyttämään lihasten toimintakyvyn tuolla proteiinimäärällä.- Anonyymi
Siis 4000 megakaloria vastaava lihan määrä päivässä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis 4000 megakaloria vastaava lihan määrä päivässä.
Mitä tuo megakalori tarkoittaa? Yleensä puhutaan kilokaloreista. Normaali aikuinen mies syö keskimäärin 2500 kilokaloria päivässä. Tarvitsetko 4000 kilokaloria pelkästään proteiinia? Tuskin.
Proteiinin optimaalinen saanti on 0,8-1 gramma / painokilo / päivä. Jos painat 70 kiloa, 70 grammaa proteiinia päivässä riittää vallan hyvin.
Pavuissa, linsseissä ja kvinoassa on suhteessa enemmän proteiinia kuin lihassa, joten saat tarvittavat aminohapot muustakin kuin sisä- ja ulkofileestä. Lihoja - etenkin tarjouslihoja sekä halvempia lihatyyppejä kannattaa ostaa silloin kun ne ovat edullisia. Jos ostat kilon possun ulkofilettä tarjouksesta hintaan 7 euroa, saat siitä viisi erilaista ateriaa. Riisi on myös edullista ja risotto on helppo ja ravitseva ruoka.
- Anonyymi
Kauden juurekset käy patoihin, keittoihin ja uunijuureksiksi. Perunaa, lanttua, porkkanaa ja punajuurta kannattaa ostaa silloin kun ne ovat halpoja. Lisäksi niistä tekee hyviä kasvispihvejä tai röstejä.
Lidlissä kalapuikot (18 kpl) taitaa olla 1,17 euroa ja hyvä valmis perunamuusi (5 pussia) alle kaksi euroa. Soijarouhe on riittoisa ja hyvä korvike jauhelihalle.
Pavut, herneet ja linssit ovat edullisia. Myös kaurapuuroa saa todella halvalla.
Rypsiöljystä, voista ja vedestä tekee mahtavaa levitettä 1-1-1-suhteella. Eli desi kutakin, tunti huoneenlämmössä, sauvasekoittimella sekaisin ja kylmään. Näin voin ja öljyn saa riittämään paljon pidempään. Jauhoja saa alle eurolla ja vaikka se on epäterveellistä ruokaa, sämpylöiden ja pataleipien tekeminen on halpaa. - Anonyymi
oletko edunvalvonnan alla vai miksi noin pieni budjetti ruokaan?
- Anonyymi
Ei vaan menee juomiseen rahaa. Ei viitsi paljoa kuluttaa syömiseen koska se on oluesta pois.
- Anonyymi
Sekä rahapeleistä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä832423Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa522303SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622065Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171831Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön891391Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.811225HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363121156Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T3671140- 781005
Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1031002