Vinkkejä mitä ruokaa

Anonyymi

ostais jos 20 € /vko selviäis? mikään kova kotikokki en ole.

15

122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hernekeittoa osaan jopa minä tehdä. Kuivahernepussi maksaa alle euron. Liota yön yli. Maukasta ilman lihaakin. Laita paljon vettä, niin tulee 'enemmän'. Tee iso annos kerralla, koska sitä on keitettävä ainakin pari tuntia. Maku paranee vaan seuraavana päivänä.

      Keitetyt perunat ja ruskea kastike. Tylsää, mutta sitäkin syö, eikä ole kallista.

      Kaurapuuro. Jos teet riisipuuroa, liota riisit yön yli ja kaada vesi pois, koska niissä voi olla jotain myrkkyä.

      Kananmunat keitettynä ovat kiva välipala. Viipale leivän päälle korvaa makkaran ja juuston.

      Jos voit, kerää voikukanlehtiä, horsman versoja, nuoria nokkosia, pieniä vuohenputkia salaatiksi. Tippa oliiviöljyä ja omenaviinietikkaa parantaa makua, mutta syö sitä ilmankin. Poimi vain paikasta, jonka tiedät puhtaaksi myrkyistä ja muista, ja huuhtele kasvit.

      Leivo ihan ohuita keksintapaisia jauhoista ja vedestä. Kahvia on kivempi juoda, jos on edes jotain pientä purtavaa.

    • Anonyymi

      Kerää mesiangervon kukkia tuoksuvaksi teeksi. Ilmaista ja hyvää. Luonnosta saa paljon yrttiteen aineksia.

      Makarori on halpaa, vaikka ei tietysti millään tavalla ravitsevaa, täyttävää kyllä. Keitä, lisää hiukan voita. Tee makaronilaatikko: anna makaronien kiehahtaa ja käännä levy pois, anna veden imeytyä ja hiukan haalistua, vatkaa joukkoon kananmuna, paista uunissa. Pinnalle hiukan korppujauhoja ja voita, jos haluat hiukan maukkaampaa.

      Uunipuurot ovat helppoja. Ryynejä astian pohjalle, maitoa tai vettä päälle, ja paista. Esiliotus nopeuttaa kypsymistä. Esimerkiksi härkäpavut, kikherneet ja muut pavut ovat aika kalliita, mutta jos liotat mukaan muutaman, ne antavat ruokaisuuden tuntua. Käyvät myös ruskeaan kastikkeeseen lihan sijaan.

      Juo paljon vettä. Varsinkin kesällä se on tärkeää, mutta pitää kylläisempää oloa viileämmälläkin ilmalla.



      Kaali on halpaa keitoksi, wokkiruokaan, pataruokaan tai salaattiin.

    • Anonyymi

      Varastamalla ruuat selviää 0€/vko

    • Anonyymi

      Humalastakin selviää olemalla pari viikkoa ryyppäättä.

    • Anonyymi

      Uudet perunat on halpoja nyt, niitä kannattaa syödä sillin kanssa nyt. Grillimakkarakin on halpaa perunoiden kanssa, sinappia vain päälle tai ketsuppia jos siitä tykkää enempi.

      • Anonyymi

        Rahapelit ei ole halpoja nyt.


    • Anonyymi

      Mistä riittävä päivittäisannos proteiinia eli 4 megakaloria päivässä, eli noin 3:lla eurolla päivässä, vitamiinit saa ilmaiseksi lääkärin reseptillä pillereillä, kun sanoo lääkärille että rahat eivät riitä hedelmiin koska ovat niin kalliita, pelkästään proteiiniin riittää rahat jos siihenkään.

      Eli juuri ja juuri pystyy säilyttämään lihasten toimintakyvyn tuolla proteiinimäärällä.

      • Anonyymi

        Siis 4000 megakaloria vastaava lihan määrä päivässä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siis 4000 megakaloria vastaava lihan määrä päivässä.

        Mitä tuo megakalori tarkoittaa? Yleensä puhutaan kilokaloreista. Normaali aikuinen mies syö keskimäärin 2500 kilokaloria päivässä. Tarvitsetko 4000 kilokaloria pelkästään proteiinia? Tuskin.

        Proteiinin optimaalinen saanti on 0,8-1 gramma / painokilo / päivä. Jos painat 70 kiloa, 70 grammaa proteiinia päivässä riittää vallan hyvin.

        Pavuissa, linsseissä ja kvinoassa on suhteessa enemmän proteiinia kuin lihassa, joten saat tarvittavat aminohapot muustakin kuin sisä- ja ulkofileestä. Lihoja - etenkin tarjouslihoja sekä halvempia lihatyyppejä kannattaa ostaa silloin kun ne ovat edullisia. Jos ostat kilon possun ulkofilettä tarjouksesta hintaan 7 euroa, saat siitä viisi erilaista ateriaa. Riisi on myös edullista ja risotto on helppo ja ravitseva ruoka.


    • Anonyymi

      Kauden juurekset käy patoihin, keittoihin ja uunijuureksiksi. Perunaa, lanttua, porkkanaa ja punajuurta kannattaa ostaa silloin kun ne ovat halpoja. Lisäksi niistä tekee hyviä kasvispihvejä tai röstejä.

      Lidlissä kalapuikot (18 kpl) taitaa olla 1,17 euroa ja hyvä valmis perunamuusi (5 pussia) alle kaksi euroa. Soijarouhe on riittoisa ja hyvä korvike jauhelihalle.

      Pavut, herneet ja linssit ovat edullisia. Myös kaurapuuroa saa todella halvalla.

      Rypsiöljystä, voista ja vedestä tekee mahtavaa levitettä 1-1-1-suhteella. Eli desi kutakin, tunti huoneenlämmössä, sauvasekoittimella sekaisin ja kylmään. Näin voin ja öljyn saa riittämään paljon pidempään. Jauhoja saa alle eurolla ja vaikka se on epäterveellistä ruokaa, sämpylöiden ja pataleipien tekeminen on halpaa.

    • Anonyymi

      oletko edunvalvonnan alla vai miksi noin pieni budjetti ruokaan?

      • Anonyymi

        Ei vaan menee juomiseen rahaa. Ei viitsi paljoa kuluttaa syömiseen koska se on oluesta pois.


      • Anonyymi

        Sekä rahapeleistä.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      79
      9021
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5739
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      137
      5118
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      25
      3949
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      85
      3500
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      56
      3418
    7. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      103
      2791
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      41
      2773
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2761
    10. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      4
      2100
    Aihe