Mulla on mökillä kaikki kielto ja yksityisalue kyltit. Muutama riistakamerakin on. Nyt mulla on kuvia naapurin mökkiläisistä. Ovat uineet laiturilta laiturille. Käyneet pihalla ja riistakameran alueella.
Saanko pitää ne?
Minkä ikäisistä saa "saunakuvia" säilyttää?
Riistakameran kuvat
9
117
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmeisesti "tallentava kameravalvonta" kyltit vielä puuttuu?
- Anonyymi
Ainakin kuvien julkaiseminen on kiellettyä. Aiotko tehdä rantautumisesta rikosilmoituksen? Jos et ja jos joku porukasta näyttää alle 18 vee niin älä säilytä kuvia.
- Anonyymi
Mitä laitonta uimarit tekivät?
- Anonyymi
Kaikenlaiset kieltotaulurykelmät saattavat jopa innostaa jotain juoppoporukkaa ilkivallan tekoon.
Omalla tontillaan taas saa kuvata niin paljon kuin haluaa kunhan ei kuvaa naapurin pihaa. Mitään kameravaroitustauluja ei tarvita. Ei poliiseillakaan sellaisia yleensä ole. Kuvien julkaisu sitten onkin hieman eri asia.
Kulku pihan poikki ei ketään häirite varsinkaan silloin kun ketään ei ole kotona. Laiturisi taas ei välttämättä ole omalla tontillasi vaan vesialueet ovat yleensä yhteisiä. Antaa nuorten kesäillä.
Mikäli poliisin tietoon tulee että sinulla on alaikäisten tai alaikäisiltä näyttävien alastonkuvia hiin lähes poikkeuksetta häkki heiluu. Huomaa että myös alaikäiseltä näyttävän aikuisen kuva on rangaistavaa. Vanhan ukkotuomarin silmissä helposti jo täysi-ikäinkin näyttää kovin nuorelta.- Anonyymi
Kylläpä taas puntti tutisee kääkällä, joka on pitänyt ikiaikasena nautintaoikeutenaan käydä naapurien nurkissa nuuskimassa.
- Anonyymi
Kysy niiltä teineiltä lupa laittaa kuvat nettiin, ja laita linkki kuviin tänne.
En taida laittaa. Osassa kuvissa tulee selvästi ilmi että kuvattava tiedostaa kuvauksen. Kädet ylös ja rinnat eteen. Selvää poseerausta.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026738
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t324038törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303465Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3871853- 331428
- 321389
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi491169Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111016Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11960- 42909