Riistakameran kuvat

Mulla on mökillä kaikki kielto ja yksityisalue kyltit. Muutama riistakamerakin on. Nyt mulla on kuvia naapurin mökkiläisistä. Ovat uineet laiturilta laiturille. Käyneet pihalla ja riistakameran alueella.
Saanko pitää ne?
Minkä ikäisistä saa "saunakuvia" säilyttää?

9

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ilmeisesti "tallentava kameravalvonta" kyltit vielä puuttuu?

      • Kyllä löytyy. Tulivat paketin mukana.


      • Anonyymi

        Ainakin kuvien julkaiseminen on kiellettyä. Aiotko tehdä rantautumisesta rikosilmoituksen? Jos et ja jos joku porukasta näyttää alle 18 vee niin älä säilytä kuvia.


    • Anonyymi

      Mitä laitonta uimarit tekivät?

      • Eivät mitään. Minulla on vaan nippu kuvia alastomista teineistä.


    • Anonyymi

      Kaikenlaiset kieltotaulurykelmät saattavat jopa innostaa jotain juoppoporukkaa ilkivallan tekoon.

      Omalla tontillaan taas saa kuvata niin paljon kuin haluaa kunhan ei kuvaa naapurin pihaa. Mitään kameravaroitustauluja ei tarvita. Ei poliiseillakaan sellaisia yleensä ole. Kuvien julkaisu sitten onkin hieman eri asia.

      Kulku pihan poikki ei ketään häirite varsinkaan silloin kun ketään ei ole kotona. Laiturisi taas ei välttämättä ole omalla tontillasi vaan vesialueet ovat yleensä yhteisiä. Antaa nuorten kesäillä.

      Mikäli poliisin tietoon tulee että sinulla on alaikäisten tai alaikäisiltä näyttävien alastonkuvia hiin lähes poikkeuksetta häkki heiluu. Huomaa että myös alaikäiseltä näyttävän aikuisen kuva on rangaistavaa. Vanhan ukkotuomarin silmissä helposti jo täysi-ikäinkin näyttää kovin nuorelta.

      • Anonyymi

        Kylläpä taas puntti tutisee kääkällä, joka on pitänyt ikiaikasena nautintaoikeutenaan käydä naapurien nurkissa nuuskimassa.


    • Anonyymi

      Kysy niiltä teineiltä lupa laittaa kuvat nettiin, ja laita linkki kuviin tänne.

      • En taida laittaa. Osassa kuvissa tulee selvästi ilmi että kuvattava tiedostaa kuvauksen. Kädet ylös ja rinnat eteen. Selvää poseerausta.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      91
      6079
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      54
      5050
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4202
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3799
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      7
      3543
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      111
      3086
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2513
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2439
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      50
      2163
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      7
      1505
    Aihe