ja paras auton valmistaja jota muut huonot auton valmistajat yrittävät kopioida huonolla menestyksellä. Jo vuosikymmenten ajan Toyota on näyttänyt autotekniikan suunnan ja uudet upeat keksinnöt vuosia ennen muita joten pulinat pois.
Toyota on innovtiivisin
Anonyymi
2151
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Nimepä yksikinteknologian keksintö joka olisi ollut tojossa ensimmäisenä.
Hybridin esitteli F. Porsche yli sata vuotta sitten.
Lataushybridin esitteli Chevrolet
Polttokennon keksi Nasa jo 60-luvulla ja Honda teki polttokennoautoja 10 vuotta ennen tojoa.
Moniventtilkoneet ovat esitelty useassakin eurooppalaisessa autossa ennen tojoa.
Eipä jää tojolle muuta kuin rimpulan ohjaustuntuman keksiminen.
Tässä on Porschen hybridi, jolla ei ole mitään tekemistä Toyotan hybridin kanssa. Harjat etupyörissä hankaamassa sähköä:
https://the-drive-3.imgix.net/https://api.thedrive.com/wp-content/uploads/2018/04/porsche-hybrid1.jpg?quality=85?w=1440&auto=compress,format&ixlib=js-1.2.1&s=a3bed502737b4f9b2b841cf9811bb7ee
Moniventtiilikoneet sarjatuotantoautoihin toi ensimmäisenä Toyota.
Nuo muutkin kilpilevat keksinnöt ovat olleet surkeita tekeleitä, joilla ei ole menestytty.
Minä nyt ikäni puolesta muistan tuon moniventtiilikoneiden tulemisen hyvin. Täällä pienet pojat haluavat unohtaa totuuden.
Toyota toi moniventtiilitekniikan kaiken kansan saataville perheautoluokkaan kun eurooppalaiset vasta tavailivat sanaa MONIVENTTIILITEKNIIKKA. Lisäksi lyijyttömän bensiinin käytössä ja venttiilimateriaaleissa Toyota oli eurooppaa kymmenisen vuotta edellä aikoinaan. Jo vuonna 1988 Toyota siirtyi kaikissa mottoreissaan moniventtiilitekniikaan. Samassa yhteydessä Corollat saivat katalysaattorit. Volkkarillakin moniventtiilitekniikan tuonti kaikkiin auto- ja hintaluokkiin kyllä kesti kauan.
Mitkä autot ne oli vaikeuksissa kun Teboil aikanaan aloitti lyijyttömän Terran myynnin. Opel kielsi koko bensan käytön, mutta japanilaisiin ja jopa vanhoihin autoihin sitä sai surutta tankata, eikä venttiilit jumiutuneet.
http://www.autotoday.fi/Paivan automainos Luokkansa edistyksellisin - Uusi Toyota Corolla 13i
Toyota on myös edelleenkehittänyt tekniikaansa:
http://fintoys.net/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=321&Itemid=102
Onhan se joku saattanut kehitellä asioita, mutta Toyota on aina tuonut markkinoille uusia toimivia ratkaisuja ja vain sillä on merkitystä.
Kovin on valikoiva muisti. Toyota ei ollut lähellekään ensimmäinen moniventtiilikoneita tehnyt valmistaja, ehkä ensimmäinen halpisautoihin moniventtiilikoneet esitellyt, mutta se on täysin eri juttu kuin moniventtiilitekniikan keksiminen.
Ja vielä sen verran aiheesta että Toyotan ensimmäisen moniventtilikannen suunnitteli ja valmisti Yamaha. Ei Toyota.
Kaikkialla netissä näköjään kirjoitetaan, että Toyota toi perheautoluokkaan ja sarjatuotantoautoihin moniventtiilitekniikan ensimmäisenä. Älä valehtele.
Se että tojo toi moniventtilikoneet halpisautoihin ei tarkoita sitä että tojo olisi keksinyt mitään. Niitä oli tehnyt jo moni valmistaja ennen sitä. Sarjatuotantontokin alkoi briteissä ennenkuin tojo tuli markkinoille omalla Yamahan suunnittelemalla ja valmistamalla viritelmällään.
Jo yli sata vuotta sitten Peugeot käytti neliventtiilitekniikkaa.
https://en.wikipedia.org/wiki/Multi-valve#Before_1914
Juu, japanilaiset toivat moniventtiilikoneet laajemmin perusautohin ekana, mutta mitään hyötyä tuosta tekniikasta ei otettu, vaan perinteisellä päästiin parempiin arvoihin vielä monet vuodet, siis eurooppalaiset merkit.
Ruostuvin Toyota on edelleen, siinä se on ollut aina edelläkävijä ja tällä hetkellä nopein.
"Onhan se joku saattanut kehitellä asioita, mutta Toyota on aina tuonut markkinoille uusia toimivia ratkaisuja ja vain sillä on merkitystä."
No nimeäpä yksikin keksintö jossa tojo olisi ollut eka. Hybridit, ladattavat hybridit, polttokennot ja moniventtiilikoneet on jo listattu muiden keksimiksi ja jokaisesta on nimettävissä automalli joka on ollut markinoilla ennen tojoa. Niitä on turha tyrkyttää.
Nimeä ja nimeä. Miksi se toyota on palkituin autonvalmistaja innovatiivisuudestaan. Eikö se kerro jotain.
http://blog.toyota.co.uk/outstanding-firsts-2017-toyota-prius-plug
Sinäkö et ymmärrä näitä tekstejä. Yksi patentti on yksi keksintö:
https://www.suomif1.com/2013/07/tassa-on-patenteissa-mitattuna-innovatiivisin-autovalmistaja-yhdysvalloissa/
Tuo eka on tojon oma nettisivu ja mainos.
Autonomisia autoja tojolla ei ole liikenteessä. Patentti ilman kaupallista sovellusta on yhtä tyhjän kanssa.
Jos tojo on niin innovatiivinen niin eipitäisi olla vaikeaa nimetä jotain teknologiaa jonka tojo on esitellyt ensimmäisenä . Näyttää kuitenkin olevan vaikea rasti terolle ja nyt aletaan kiukuttelemaan kuin pikkulapsi.
Jo ensimmäinen lause on suora valhe.
Did you know that Toyota was the first manufacturer to bring a plug-in hybrid vehicle to the market with the original Prius Plug-in, launched in 2012?
Chevrolet Volt oli markkinoilla eneen Toyotaa 2011. Tojolle valehteleminen on toinen luonto.
Ei Toyota valehtele, sinä valehtelet tökeröllä tavalla, kaikkihan sen tietää. Olet aito törppö.
Kyllä Toyota valehtelee ja voin todistaa sen.
Tässä on joulukuussa 2010 julkaistu artikkeli jossa kerrotaan ensimmäisen Voltin myymisestä. toyotan Prius tuli markkinoille vasta 2012.
Valehtelija on selkeästi Toyota. Tämä on taas kerran todistettu. Miksi jaksat valehdella samasta asiasta monta kertaa vuodessa? Lopputulos on aina sama.
https://money.cnn.com/2010/12/14/autos/chevy_volt_auction/index.htm
Ja jos mieleesi tulee inttää että plugin-prius esiteltiin jo 2008 (niinkuin aina teet) niin voin likata videon Detrotin automessuilta 2007 jossa Esitellään Voltin konseptiauto. Ennen Tojotaa.
muut huonot?
Ei kai kukaan täysillä käyvä osta mitään chevrolet volttia vaikka olisi keksinyt mitä tahansa. Ne on eri valmistajat jotka tekee uskottavia ja toimivia laatuautoja. Brändiarvo kertoo, kenen tuotteet ovat uskottavia. Ei siihen yllä mitkään kakkosluokan "keksijät".
Tojo on aina perässäkulkija tekniikassa. Ekana ainoastaan maantiellä jonossa.
Ei asiat valehtelemalla miksikään muuyu.
Eikö yrjölle ole tullut uni simmuun ja nyt yrjöttää, kun harmittaa. Maailman suosituin merkki valvottaa ja hermostuttaa.
Terolla on valehteluputki jäänyt päälle. VW on ollut suurin jo vuodesta 2017 saakka. Toisin kun teron valheekkiset väittämät ilman lähdetietoa, voin todistaa tämän.
https://largest.org/technology/automakers/
On tuo tero ihme-epeli. Luulee että muut ovat yhtä tieteämättömiä kuin se itse ja kuvittelee ettei valheesta jäisi kiinni joka kerta. Kyllä jää. Tässäkin ketjusssa jo monta kertaa. Miksi yleensä aloittaa tällainen valehteluketju? Nyt nolaat tojotistien maine kokonaan. Ilman teron avausta kukaan ei olisi ottanut asiaa esille.
Toyota on maailman myydyin ja suosituin automerkki ja corolla myydyin ja suosituin malli. Toyota on myös automaailman arvokkain brändi. Näin on päässyt käymään. Kaikki huijaavan konsernin pikkusinttimerkit tarvitaan kuningas toyotan ohittamiseen. Vw on suurin! ...........,.............,huijauksen maksaja. Onhan siinäkin meriittiä.