selainlaajennus

Olen asentanut W 10:lle Microsoft Edge-kääntäjän. Toimii jonkin aikaa asennuksen jälkeen, kunnes kuvake häipyy hakukentästä, eikä kääntäminen onnistu. Uudelleen asennuksella sama tulos eli asentuu ja toimii muutaman päivän kunnes kuvake taas häipyy. Selain laajennus näyttää asennettu vaan kuvaketta mistä käyttää ei löydy.
Missä lienee vika?
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Translator on Microsoft Storen tuote. Jos olet asentanut sen jostain muualta, niin ongelmia lienee luvassa. Kirjaudu siis Microsoft-tililläsi Storeen ja hae kääntäjä sieltä Edgeen.

Äänestä
  • Näin juuri olen sen tehnyt Storesta ja lukuisia kertoja. Saan taas joksikin ajaksi sen käyttöön, kun poistan ja lataan uudelleen, niin kuvakkeet löytyvät hakukentästä ja hiirestä vaan miksi häipyvät vaikka selain näyttää translatorin olevan toiminnassa?
    Nytkin on tilanne, että selainlaajennuksissa näkyy translaattorin olevan toiminnassa vaan ei näy kuvakkeita mistä sitä käyttäisi.
    Kympissä on asennettu kaikki saatavilla olevat päivitykset, tämä vaiva oli jo edellisessäkin "puolivuotisuudistuksessa" joten ei johtune siitä.

    Äänestä

  • Vielä selventäisin. Selaimessa on kaksi laajennusta tämä translator ja U-Block-mainostenesto, joka toimii hyvin.
    Poistan päivittäin selaushistorian ja käytän aika ajoin myös ccleanerin siivoustoimintoa, mahtaisi nämä vaikuttaa tuon translaattorin toimintaan?

    Äänestä

Google-kääntäjä toimii ongelmitta. Niillä on muutenkin parempia tuotteita.

Äänestä
  • Paitsi melkosia käännöskukkasia viljelee.

    Äänestä

Edge ei toimi!

Äänestä
  • Firefox on Edgen jäljillä?
    Rupee meinaan olemaan toimimattomuutta ja ...vetillistä säätämistä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen asentanut W 10:lle Microsoft Edge-kääntäjän. Toimii jonkin aikaa asennuksen jälkeen, kunnes kuvake häipyy hakukentästä, eikä kääntäminen onnistu. Uudelleen asennuksella sama tulos eli asentuu ja toimii muutaman päivän kunnes kuvake taas häipyy. Selain laajennus näyttää asennettu vaan kuvaketta mistä käyttää ei löydy.
Missä lienee vika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu