Onneksi luin kirjan, ennen arvosteluja, nimittäin olisi voinut jäädä, mieleenpainuva yksinäisyyden, sattuman ja muiden valintojen, nuoruuden, elämän tämän ajan kuvaus ja mietiskely- kirja lukematta, jos olisin ensin vilkaissut suomalaisia, oudon vihamielisiä arvosteluja.
Kirja on ilmestynyt suomeksi jo 2010, kirjoitettu paria vuotta aiemmin.
Suomalaisissa arvosteluissa, ei selvästikään, oltu edes ymmärretty lukemaansa, mutta haluttiin tuoda kovasti esille, että ymmärretään kyllä, mitä alkuluvut ovat ja tarkoittavat.
Uskonnollisfanaattinen viha erilaisia elämänvalintoja, lapsettomuutta ja yksinelämistä kohtaan, tulkitsee, Alkulukujen yksinäisyyden, "inhottavaksi, itsekkääksi, rumaksi" ties miksi, siis sen, mikä alkaa olla, yhä useammalle suomalaisellekin, se yleisin valinta ja normaali elämää.
Kiitos sinulle, joka toit kirjan kierrätyshyllyyn kirjastoon, minulle luettavaksi. Sain paljon ideoita ja kiinnostavaa luettavaa.
Voihan olla, että uskonnolliseen ääriajatteluun ja ahtaisiin roolimalleihin, ollaan jo kyllästytty Italiassakin, joten niitä yritetään kaupitella, epäonnistuneissa arvosteluissa, täällä Suomessa, kuin pizzaa ennen muinoin. Jopa "pilkutkin olivat väärissä paikoissa" luki yhden teilaajan pamfletissa.
Tekisi mieli kysyä, että millä eväillä, teidät kriitikot, on päästetty alalle ?
Alkulukujen yksinäisyys, Paolo Giordano, väärinymmärretty Suomessa
Anonyymi
0
171
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1301906
- 1211375
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401150Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni601073Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v2831053- 491049
- 1361034
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet89876Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu58829Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?77816