Ollaan menossa syksyllä ruska-aikaan Lappiin ja tarkoitus olisi muunmuassa käydä Savukoskella sijaitsevalla Kivitunturin retkeilyalueella. Kivitunturin maastoa sanotaan Lapin erikoisemmaksi tunturi maastoksi juurikin erikoisen kauniin kivikkoisuuden/liuskekivien vuoksi. Lyhyellä noin 6km reitillä näyttäisi olevan todella paljon nähtävää itse Kivitunturin lisäksi eli Luojanluomalaavu, riippusiltarotko ja äitipetäjänlampi.
Onko Kivitunturilla siis käyneitä?
Huikea Kivitunturi Savukoskella
3
220
Vastaukset
- Anonyymi
Käyty on ja kyllä se yksi Lapin erikoisemmista paikoista on ja nähtävyyksiä riittää todellakin 6km rengasreitillä. Syksy ja ruska-aika on todella hyvä ajankohta sillä maaruska Kivitunturilla on perinteisesti sanoin kuvailettoman kaunista.
- Anonyymi
Ruska-aikaan käsittömän kaunis Kivitunturi. Kivikoiden välistä liuskeiden keskeltä punaisena ja keltaisena hohtava maaruska. Riippusilta ylitys kanjonista ja lankutettu polku liuskeiden keskellä.
- Anonyymi
Sanotaan että Lapissa on neljä tunturia jonka päällä pitää jokaisen vähintään kerran elämässä käydä. Saanatunturi, Kivitunturi,Pyhä-nattanen ja Pyhitystunturi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1642579Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668