Kalle Rovanperä ajaa Toyota Yaris WRC autoa ensikaudella.
Näinollen Meeke tai Latvala ei jatka Toyotalla.
Näinollen Meeke tai Latvala ei jatka Toyotalla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
ei kallen ois pitänyt skodan rotteloon sekaantua koskaan, koko ikänsä saa kuunnella naljailua että on erehtynyt ajamaan itäauto skodalla.
Skodalla Kalle on useimmiten eka. Luokkavoitot suvereenisti pikku Fabialla. Aika näyttää, kuinka riisipussi pärjää - ei mikään ole varmaa terot.
Skoda on luokkansa paras tuossakin tapauksessa ja Kallelle hyvä ponnahduslauta isompaan luokkaan.
Toivottavasti Toyota panostaa riittävästi rahaa Mäkisen talliin, että voi menestyä.
Toyotan kikottimet vaatii kuljettajalta enemmän. Sen on Latvalakin todennut ojanpohjia kolutessaan. Skodalla on helpompi voittaa ralleja.
sehän on selvä että toyota vaatii kuljttajalta enemmän, ihan samoin kuin moottoripyörä vaatii kuljettajalta enemmän kuin mopo
Joo kyllä moottoripyörälläkin on helpompi voittaa ralleja, kuin tojotan variksella, joka vastaa mopoautoa.
...kun vertaa muihin Toyotoihin.
Tojon kaistavahti on liian hidas yli 80 nopeuksilla, siitä tulee maakivien poimija.
"Toyotan kikottimet vaatii kuljettajalta enemmän. Sen on Latvalakin todennut ojanpohjia kolutessaan. Skodalla on helpompi voittaa ralleja".
Kolusi se latvala niitä ojanpohjia pokswagenilla ajaessaankin, joten autosta ei ole menestys kiinni, vaan kuskista. Miten muuten selität sen, että ott tänak johtaa rallin MM sarjaa, ja ajaa Toyotalla?....
latvalakin huomasi ettei vw kestänyt ralleja, moottorit ja vaihteistot vaihdettiin joka kilpailun jälkeen ja iskarit tulivat ruostuneen korin läpi tiellä olleen pikkukiven takia. sen takia vw lopetti rallin wrc luokassa. nykyiset polo wrc r5 polot syttyneet palamaan kesken kilpailun.
Toyotan tallipäällikköTommi Mäkien ei vahvista että Kalle siirtyy Toyotalle.
Kallen manageri Jouhki ei tiedä mitään neuvotteluista Toyotan kanssa.
Alkaa+Kallella+kivinen+tie+jos+Tojotalle+menee+pääsee+maaliin+vaan+50%+starteista+vikojen+ja+ojaan+suistumisien+takia..Skodalla+maaliintulo+100%+starteista+ja+aina+luokkavoitto..
Joo joka ikinen kerta tulee Kallen Skoda tallille luokkavoitto. Jos satut tietämään luokassa on tasan kaksi autoa jotka molemmat Skodia.
Toyota on vaan niin nopea, ettei Latvalan kyvyt riitä hallitsemaan WRC-luokan ylivoimaisesti nopeinta autoa. Tänäk on täysin suvereeni mutta hänellekkin sattuu virheitä. Nämä nykyiset WRC:t ovat ihan eri luokkaa kuin ne Volkkarin aikaiset WRC:t.
Kallelle olisi hieno asia jos Tommi saisi ottaa hänet talliinsa. Kalle pääsisi kokeilemaan mille tuntuu ajaa voittajaautolla muita vastaan. Varmasti ei ensimmäisenä vuotena pysy huippumiesten vauhdissa mutta jo kolmantena vuonna voidaan alkaa odottaa menestystä.
Tiedoksi vaan sinullekki hörhö, että wrc2 pro luokassa on muitakin merkkejä kuin Skoda. esim. Mats Östberg ajaa Citikalla.
Kallelle kaikkea hyvää, mutta kuitenkin: Se olisi vain Toyota. Länsiautojakin sarjassa valittavana.
Calle ajaa pöpelikköön. Jos pääsee toitsun rattiin kun ero on kuin yöllä ja päivällä?
Hauskinta tässä asiassa kuitenkin on, ettei tuossa ralliautossa ole Toyotaa kuin logo.
Juu ei siinä ole logon lisäksi muuta kuin kori suoraan Toyota Yariksesta, ja moottori tojotan tehtaalta.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Toyota_Yaris_WRC
Just joo ja muilla merkeillä ne ralliautot on vakiopirssejä, onhan? Voi viddu mikä ääliö!
Tekniikka on salaista eri talleissa, saas nähä pysyykö kaistalla?
Kalle Rovanperä,Ott Tänak ja Kris Meeke Toyotan kuskit kaudella 2020.
Latvalan pitkä ralli-ura jatkuu ja Latvala palaa M-Sportille.
Latvala on torpannut itsensä pois mm-tasolta, ei vaan mahdu enää minkään tallin kuskivalintoihin.
Tojota on vaan tojota vaikka voissa paistaisi.
Ja mitähän tuolla tarkoitit? Sitäkö, että Toyota johtaa rallin MM sarjaa niin kuljettajan, kuin tallinkin osalta sillä aikaa, kun rallista vetäytynyt VW makselee jättiläiskorvauksia asiakkailleen päästöhuijaus sekoiluistaan....
Ja tojota vetää miljoonia keskeneräisiä autoja takaisin juuttuneiden kaasupolkimien, palovaaran, sammumisten ym. ym. takia.
En ole kuullut että toyotalta olisi ikinä tarjottu mitään satojen eurojen "diiliä" kun tulee "parempaan kuntoon". Takuukin on toyotalla kolmanneksen pidempi kuin huijarvaakenilla.
Kallen manageri Timo Jouhki ei tiedä mitään siitä että Kalle siirtyisi Toyotalle.
No mistäs sinä sen tiedät?
Jouhki itse kertoi haastattelussa ettei tiedä mitään että Toyotan kanssa olisi neuvoteltu Kallen siirrosta.
Kalle Toyotalle.
Latvalan ura ainakin Toyotalla päättyy tähän kauteen.
JM voisi saada ajopaikan M-Sportilta.
Latvala(hon) voisi huoletta potkaista pihalle maailman johtavasta rallitallista.
Tietääkseni se ei vieläkään ole saanut heivattua sitä A. Smithin painamaa horoa kuvioistaan, joten sellaista miestä? ei arvonsa tuntevassa tallissa kaivata.
Muslimin nussimaa siis.....hehhhh
Jotenkin tuntuu, että sen nuppi jäänyt vajaaksi.