Kalle Rovanperä Toyotalle.

Kalle Rovanperä ajaa Toyota Yaris WRC autoa ensikaudella.
Näinollen Meeke tai Latvala ei jatka Toyotalla.
33123
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

ei kallen ois pitänyt skodan rotteloon sekaantua koskaan, koko ikänsä saa kuunnella naljailua että on erehtynyt ajamaan itäauto skodalla.

3Äänestä

Skodalla Kalle on useimmiten eka. Luokkavoitot suvereenisti pikku Fabialla. Aika näyttää, kuinka riisipussi pärjää - ei mikään ole varmaa terot.

1Äänestä

Skoda on luokkansa paras tuossakin tapauksessa ja Kallelle hyvä ponnahduslauta isompaan luokkaan.
Toivottavasti Toyota panostaa riittävästi rahaa Mäkisen talliin, että voi menestyä.

Äänestä

Toyotan kikottimet vaatii kuljettajalta enemmän. Sen on Latvalakin todennut ojanpohjia kolutessaan. Skodalla on helpompi voittaa ralleja.

Äänestä
  • sehän on selvä että toyota vaatii kuljttajalta enemmän, ihan samoin kuin moottoripyörä vaatii kuljettajalta enemmän kuin mopo

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    sehän on selvä että toyota vaatii kuljttajalta enemmän, ihan samoin kuin moottoripyörä vaatii kuljettajalta enemmän kuin mopo

    Joo kyllä moottoripyörälläkin on helpompi voittaa ralleja, kuin tojotan variksella, joka vastaa mopoautoa.

    Äänestä

  • ...kun vertaa muihin Toyotoihin.

    Äänestä

  • Tojon kaistavahti on liian hidas yli 80 nopeuksilla, siitä tulee maakivien poimija.

    Äänestä

  • "Toyotan kikottimet vaatii kuljettajalta enemmän. Sen on Latvalakin todennut ojanpohjia kolutessaan. Skodalla on helpompi voittaa ralleja".

    Kolusi se latvala niitä ojanpohjia pokswagenilla ajaessaankin, joten autosta ei ole menestys kiinni, vaan kuskista. Miten muuten selität sen, että ott tänak johtaa rallin MM sarjaa, ja ajaa Toyotalla?....

    2Äänestä

latvalakin huomasi ettei vw kestänyt ralleja, moottorit ja vaihteistot vaihdettiin joka kilpailun jälkeen ja iskarit tulivat ruostuneen korin läpi tiellä olleen pikkukiven takia. sen takia vw lopetti rallin wrc luokassa. nykyiset polo wrc r5 polot syttyneet palamaan kesken kilpailun.

2Äänestä

Toyotan tallipäällikköTommi Mäkien ei vahvista että Kalle siirtyy Toyotalle.

Äänestä
  • Kallen manageri Jouhki ei tiedä mitään neuvotteluista Toyotan kanssa.

    1Äänestä

  • Alkaa+Kallella+kivinen+tie+jos+Tojotalle+menee+pääsee+maaliin+vaan+50%+starteista+vikojen+ja+ojaan+suistumisien+takia..Skodalla+maaliintulo+100%+starteista+ja+aina+luokkavoitto..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Alkaa+Kallella+kivinen+tie+jos+Tojotalle+menee+pääsee+maaliin+vaan+50%+starteista+vikojen+ja+ojaan+suistumisien+takia..Skodalla+maaliintulo+100%+starteista+ja+aina+luokkavoitto..

    Joo joka ikinen kerta tulee Kallen Skoda tallille luokkavoitto. Jos satut tietämään luokassa on tasan kaksi autoa jotka molemmat Skodia.
    Toyota on vaan niin nopea, ettei Latvalan kyvyt riitä hallitsemaan WRC-luokan ylivoimaisesti nopeinta autoa. Tänäk on täysin suvereeni mutta hänellekkin sattuu virheitä. Nämä nykyiset WRC:t ovat ihan eri luokkaa kuin ne Volkkarin aikaiset WRC:t.
    Kallelle olisi hieno asia jos Tommi saisi ottaa hänet talliinsa. Kalle pääsisi kokeilemaan mille tuntuu ajaa voittajaautolla muita vastaan. Varmasti ei ensimmäisenä vuotena pysy huippumiesten vauhdissa mutta jo kolmantena vuonna voidaan alkaa odottaa menestystä.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Joo joka ikinen kerta tulee Kallen Skoda tallille luokkavoitto. Jos satut tietämään luokassa on tasan kaksi autoa jotka molemmat Skodia.
    Toyota on vaan niin nopea, ettei Latvalan kyvyt riitä hallitsemaan WRC-luokan ylivoimaisesti nopeinta autoa. Tänäk on täysin suvereeni mutta hänellekkin sattuu virheitä. Nämä nykyiset WRC:t ovat ihan eri luokkaa kuin ne Volkkarin aikaiset WRC:t.
    Kallelle olisi hieno asia jos Tommi saisi ottaa hänet talliinsa. Kalle pääsisi kokeilemaan mille tuntuu ajaa voittajaautolla muita vastaan. Varmasti ei ensimmäisenä vuotena pysy huippumiesten vauhdissa mutta jo kolmantena vuonna voidaan alkaa odottaa menestystä.

    Tiedoksi vaan sinullekki hörhö, että wrc2 pro luokassa on muitakin merkkejä kuin Skoda. esim. Mats Östberg ajaa Citikalla.

    Äänestä

Kallelle kaikkea hyvää, mutta kuitenkin: Se olisi vain Toyota. Länsiautojakin sarjassa valittavana.

Äänestä

Calle ajaa pöpelikköön. Jos pääsee toitsun rattiin kun ero on kuin yöllä ja päivällä?

Äänestä

Hauskinta tässä asiassa kuitenkin on, ettei tuossa ralliautossa ole Toyotaa kuin logo.

Äänestä

Just joo ja muilla merkeillä ne ralliautot on vakiopirssejä, onhan? Voi viddu mikä ääliö!

Äänestä
  • Tekniikka on salaista eri talleissa, saas nähä pysyykö kaistalla?

    Äänestä

Kalle Rovanperä,Ott Tänak ja Kris Meeke Toyotan kuskit kaudella 2020.
Latvalan pitkä ralli-ura jatkuu ja Latvala palaa M-Sportille.

2Äänestä
  • Latvala on torpannut itsensä pois mm-tasolta, ei vaan mahdu enää minkään tallin kuskivalintoihin.

    Äänestä

Tojota on vaan tojota vaikka voissa paistaisi.

Äänestä
  • Ja mitähän tuolla tarkoitit? Sitäkö, että Toyota johtaa rallin MM sarjaa niin kuljettajan, kuin tallinkin osalta sillä aikaa, kun rallista vetäytynyt VW makselee jättiläiskorvauksia asiakkailleen päästöhuijaus sekoiluistaan....

    2Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja mitähän tuolla tarkoitit? Sitäkö, että Toyota johtaa rallin MM sarjaa niin kuljettajan, kuin tallinkin osalta sillä aikaa, kun rallista vetäytynyt VW makselee jättiläiskorvauksia asiakkailleen päästöhuijaus sekoiluistaan....

    Ja tojota vetää miljoonia keskeneräisiä autoja takaisin juuttuneiden kaasupolkimien, palovaaran, sammumisten ym. ym. takia.

    Äänestä

En ole kuullut että toyotalta olisi ikinä tarjottu mitään satojen eurojen "diiliä" kun tulee "parempaan kuntoon". Takuukin on toyotalla kolmanneksen pidempi kuin huijarvaakenilla.

3Äänestä

Kallen manageri Timo Jouhki ei tiedä mitään siitä että Kalle siirtyisi Toyotalle.

Äänestä
  • No mistäs sinä sen tiedät?

    3Äänestä

  • Jouhki itse kertoi haastattelussa ettei tiedä mitään että Toyotan kanssa olisi neuvoteltu Kallen siirrosta.

    Äänestä

Kalle Toyotalle.
Latvalan ura ainakin Toyotalla päättyy tähän kauteen.
JM voisi saada ajopaikan M-Sportilta.

Äänestä

Latvala(hon) voisi huoletta potkaista pihalle maailman johtavasta rallitallista.
Tietääkseni se ei vieläkään ole saanut heivattua sitä A. Smithin painamaa horoa kuvioistaan, joten sellaista miestä? ei arvonsa tuntevassa tallissa kaivata.

Äänestä
  • Muslimin nussimaa siis.....hehhhh
    Jotenkin tuntuu, että sen nuppi jäänyt vajaaksi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kalle Rovanperä ajaa Toyota Yaris WRC autoa ensikaudella.
Näinollen Meeke tai Latvala ei jatka Toyotalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu