millä prosessorilla kannattaisi toteuttaa kesämökin langaton verkko , jolla voisi valvoa kesämökin tapahtumia , kuten piharakennusten suojausta, ja pihalla liikkumista ,
mikä prosessori?
Anonyymi
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Prosessorilla? Ota langattomia viddeokameroita, ripottelet niitä ympäriinsä pihalle, eivät ole edes kovin kalliita.
Vaikka jokaiseen nurkkaan 1 sellainen. Useampi kamera hidastaa tietysti paristojen/akkujen latauksen ylläpitoa.
Bluetooth-yhteys taisi olla millä toimivat.
> Bluetooth-yhteys taisi olla millä toimivat.
Jooei. Ns. riistakamerat lähettelevät yleensä kuvat GSM verkon yli. Nämä toimivat paristoillakin, tosin niitä saattaa tarvita sen 8 kpl per kamera ja kestäväti silti vain pari kk. Ja tarvitaan se GSM liittymäkin eli menee kömpelöksi monen kameran kanssa.
Sitten on varsinaiset valvontakamerat, joita IP-kameroiksikin kutsutaan. Pääsääntöisesti pelaavat langattoman = W-lan -verkon kanssa, tosin on niitäkin mitä vaativat letkua perseeseen. Nämä tarvivat jatkuvan sähkönsyötön ja mökillä pitää olla myös W-lan tukiasema ja nettiyhteys. Mutta tämä 1 tukiasema siis riittää useammallekin kameralle.
Muuta ei sitten välttämättä tarvita. Kameroissa on sen verta älyä, että en reagoivat liikkeeseen (käytönnössä muutoksiin kuva-alalla) ja lähettävät tällöin hälytysviestin sähköpostitse.
Kameroita voi yleensä ohjata kännykkä tms. sovelluksella, mutta silloin mökin verkkoon pitää päästä ulkomaailmasta käsiksi. Se ei sitten ihan kaikilla liittymätyypeillä onnistu ja myös dynaaminen IP aiheuttaa oman kiusansa.
Tarve kameroiden etäohjaukselle syntyy, kun tuulessa heiluvan puun varjo innoittaa jokin kameran lähettämään päivän mittaan 500 kpl hälytysviestejä...
Minulla on riistakamera. Siinä on myös verkkolaitepistoke, eli jos sähköä on lähellä, paristoja ei tarvita. 6V, tarkista pistokkeen napaisuus.
Jos ei ole kovin pitkiä matkoja niin voi itse kaivaa maakaapelit lapiolla kameroille eikä tarvitse kaivaa syvällekään, kunhan hautaa vain pikkaisen, tarkistaa vain sen kaapelin resistanssin, jotta se on riittävän pieni sille etäisyydelle ja laitteen tehonkulutukselle.
No, jos tyhjästä meinaat nyhjästä, niin sitten on ARM-pohjainen ratkaisu halvempi. Senkun saa raspi-muodossa ja siihen saa kytkettyä kameroita. Tehoakaan se ei paljoa syö, toimitetaan muistaakseni 12W virtalähteen kanssa, ettei ainakaan enempää.
Sen sijaan, jos nurkista löytyy vanhoja koneita, niitä voi alikellottaa, kun surveilance ei vaadi älyttömästi tehoja. PC-pohjaisiin helppo kytkeä mitä tahansa ilman ajurien kanssa sähläämistä ja teholukematkin saa kutakuinkin järkeviksi, kun muistaa sulkea monitorin - ei kuitenkaan alle 30W mene, ellei ole kyseessä läppäri.
Säätämisen kannalta, se on oikeastaan makuasia, kummalla tekniikalla lähtee toteuttaamaan. Kannattaa myös muistaa, että osassa kameroita on linux-serveri sisäänrakennettuna, että osaavat lähettää kuvaa ftp:n kautta verkkoon, mikäli kuvassa tapahtuu muutoksia. Tällainen ratkaisu vie todella vähän virtaa, kun on SoC(system on chip) tekniikkaa.
Riippuu varmaan budjetista, eli jos alle 500EUR ptäisi saada tehtyä koko järjestelmä, että minkälaisia kameroita jne...