Kovasti tätä Google Chromea kehutaan, mutta kyllä IE oli parempi.
Vai osaako joku selittää, miksi:
1. GC:ssä KAIKKI tekstit, jotka kirjoitan tekstikenttiin (esimerkiksi juuri tämä) alleviivataan punaisella, niin kuin muka olisi väärin kirjoitettu? Kieliasetuksissa on päällä suomi.
2. jos avaan yhden selainikkunan, aloitussivuksi tulee Youtube, kuten pitääkin. Jos avaan sen jälkeen muita välilehtiä tai kokonaan uusia ikkunoita, niihin aukeaa Google. Miksi?
Kieli ja aloitussivu Google Chromessa
7
172
Vastaukset
- Anonyymi
1. Oikoluku on eri asia kuin selaimen kieli, asetuksista se oikolukukin löytyy.
2.Tarkista aseuksista kun ei tässä ole Chromea.- Anonyymi
1. & 2.: Kun olen etsinyt ja tarkastanut varmaan puolen vuoden ajan. En vaan löydä! :(
- Anonyymi
1. Ota oikoluku pois päältä. Se on tarkoitettu kirjoitustaidottomille amerikkalaisille.
2. Hae Google Storesta ilmainen New Tab Redirect -laajennus ja laita sinne asetuksiin:
Redirect URL: about:blank
Jo vain uusi välilehti avautuu tyhjänä kuin lomalaisen mieli.- Anonyymi
Tälle ISO pystypeukalo !!
- Anonyymi
1, Mutta kun minäkin - vaikken olekaan amerikkalainen - saatan tehdä kirjoitusvirheitä, silloin tuo punainen alleviivaus on hyödyllinen. En haluaisi kytkeä sitä kokonaan pois - haluaisin sen vain ymmärtävän, että kirjoitan suomea, en englantia tjms... Luulisi, että nykytekniikalla tähän jo pystyisi...
2. Turhan monimutkaista, edelleen olen sitä mieltä, että nykyään pitää pystyä parempaankin. IE:ssä tätä ongelmaa siis ei ollut - eli GC ei joko osaa tai ei välitä. No, ei tämä niin suuri ongelma ole, että minä mitään laajennuksia rupean latailemaan, olkoon... Kummastuttaa vain, että tämä paljon kehuttu GC toimii näin, tuntuu minusta vähän keskeneräiseltä ja hutaisemalla tehdyltä... Mutta sehän on vain minun mielipiteeni! :)
- Anonyymi
2. Olet ilmeisesti laittanut kotisivuksi Youtuben. On myös asetus (ainakin FF:ssä) mitä uusissa sivuissa näkyy oletuksena. Katsopa Chromen asetuksista mitä asiasta siellä sanotaan.
- Anonyymi
Google omistaa Chromen ja siksipä aina kun Chromessa klikkaa Uusi välilehti, niin se tietysti tuo oletusarvoisesti yhtiön oman hakukoneen näyttöön. En minäkään ohjelmiston rakentajana halua, että porukat karkaa jonkun Bingin kainaloon kesken ilonpidon. Jos tuota oletusta ei olisi, niin voi sitä itkua ja hammasten kiristelyä, kun tuotakaan eivät osanneet laittaa valmiiksi. Niille harvoille, jotka tuosta ei tykkää, on olemassa kätsy New Tab Redirect -laajennus, millä saa haluamansa sivun ruutuun aina uuden välilehden avauksen yhteydessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 425847
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?815541Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2485391Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️494679Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k284616Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1783924- 1383455
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!283116Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233105Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe42621