Kumpi parempi MyHeritage vai Familytree DNA?

Anonyymi

Voisiko joku kertoa jos on kokemusta otsikon palveluista.

17

4513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei eroa, käyttävät samaa labraa molemmat.

    • MH:sta saa vain serkkutestin, FTDNA:lta lisäksi (jos haluaa ja innostuu asiasta) äiti- ja isälinjojen haploryhmätestit. Katso kurrinsuku.net. Tuloksia voi kopioida ristiin (nyt on ollut jotain vaikeuksia sirujen vaihdon takia). Jos on sukua rapakon takana, niin Ancestryn testi, jonka tuloksen voi kopioida muihin (ei voi sinne). HM:sta saa vähän outoja etnisyystuloksia (kohinaa), FTDNA:lla on erikseen "tavallinen" etnisyys ja "muinaisetnisyys". HM on suomenkielinen. FTDNA:ssa on enemmän sukututkijoita ja käyttäjien sukupuita. FTDNAssa on keskustelusivu, adminien tuki ja erilaisia alaprojekteja. HM:sta saa kolminkertaisen määrän "serkkuja", mutta 99% näistä on hyvin pienin arvoin ja ties kuinka kaukaa "sukua".

    • Anonyymi

      Ancestry on suurin ja paras, silllä tuloksen voit siirtää noihin kaikkiin muihin. Hassua on tilata muualta, vaikka onkin ehkä jonkun euron halvempia. Siksi juuri ovat halvempia kun kilpailevat hinnalla laadun sijaan.

      • Anonyymi

        Ei kannata tuollaisiin Suomessa tuntemattomiin pikkupuljuihin kajota.


    • Anonyymi

      Katsoin eilen Youtubesta videon, jossa aikuiset identtiset kaksoset testasivat eri palvelut. Saivat eri tulokset eri firmoista, ja esim. My Heritagen testeistä myös keskenään eriävät tulokset (mikä siis aika älytöntä, kun ovat kaksosia?).

      Olin tätä ennen harkinnut testaavani jotain palvelua, mutta rupesi epäilyttämään aika kunnolla...

    • MyHeritage olen tyytyväinen ja tukee myös sukutikusohjemaa ja samala voit siirtää johonkin omaan ohjelmaasi. Kokemusta on

    • Anonyymi

      MH -testi on sama kuin FTDNAn Family Finder. Rajoitetumpi vain. Järkevämpää ostaa FTDNAlta, voi myöh.tilata muita testejä ja tulos laajempi.

    • Anonyymi

      Olen tehnyt perinteistä sukututkimusta, jossa ihan kirkonkirjoja tutkimalla olen päässyt aika pitkälle. MyHeritagen etnisyystulos vastasi omaa tekemääni tutkimusta kun taas familytreen dna-testi ei päässyt ihan niin lähelle. Tiedä sitten.. Tein testit ihan huvin vuoksi saadakseni edes vähän vahvistusta omille tekemilleni löydöille.

    • Anonyymi

      Onko eri firmojen testeissä kuinka paljon eroja etnisyyksien suhteen (esim. suomalaisuus %)?

      • Anonyymi

        Tässä on esimerkkinä minun etnisyyteni:
        FamilyTreeDNA
        97% Finnish
        4% Baltic
        MyHeritagessa
        90,5% Finnish
        5,5% Baltic
        3,1% Greek and South Italian
        0,9% Inuit


    • Anonyymi

      Tuli aika eri tulokset myheritagessa ja familythreedna:ssa meikäläisellä.

    • Anonyymi

      Myhrragessa on paljon virheitä ja sukupuu menee Israeliin

    • Anonyymi

      Kikkeli

    • Anonyymi

      Käytän MyHeritage ja olen erittäin tyytyväinen. Se on fantastinen ohjelma.

    • Anonyymi

      Myheirtas toimii hyvub

    • Anonyymi

      DNA-jutut on aivan turhia, ei niistä selviä mitään

    • Anonyymi

      Myherbitage ei ole sukututkimusta

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1583
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1233
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      46
      1010
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe