Kumpi parempi MyHeritage vai Familytree DNA?

Anonyymi

Voisiko joku kertoa jos on kokemusta otsikon palveluista.

17

4770

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei eroa, käyttävät samaa labraa molemmat.

    • MH:sta saa vain serkkutestin, FTDNA:lta lisäksi (jos haluaa ja innostuu asiasta) äiti- ja isälinjojen haploryhmätestit. Katso kurrinsuku.net. Tuloksia voi kopioida ristiin (nyt on ollut jotain vaikeuksia sirujen vaihdon takia). Jos on sukua rapakon takana, niin Ancestryn testi, jonka tuloksen voi kopioida muihin (ei voi sinne). HM:sta saa vähän outoja etnisyystuloksia (kohinaa), FTDNA:lla on erikseen "tavallinen" etnisyys ja "muinaisetnisyys". HM on suomenkielinen. FTDNA:ssa on enemmän sukututkijoita ja käyttäjien sukupuita. FTDNAssa on keskustelusivu, adminien tuki ja erilaisia alaprojekteja. HM:sta saa kolminkertaisen määrän "serkkuja", mutta 99% näistä on hyvin pienin arvoin ja ties kuinka kaukaa "sukua".

    • Anonyymi

      Ancestry on suurin ja paras, silllä tuloksen voit siirtää noihin kaikkiin muihin. Hassua on tilata muualta, vaikka onkin ehkä jonkun euron halvempia. Siksi juuri ovat halvempia kun kilpailevat hinnalla laadun sijaan.

      • Anonyymi

        Ei kannata tuollaisiin Suomessa tuntemattomiin pikkupuljuihin kajota.


    • Anonyymi

      Katsoin eilen Youtubesta videon, jossa aikuiset identtiset kaksoset testasivat eri palvelut. Saivat eri tulokset eri firmoista, ja esim. My Heritagen testeistä myös keskenään eriävät tulokset (mikä siis aika älytöntä, kun ovat kaksosia?).

      Olin tätä ennen harkinnut testaavani jotain palvelua, mutta rupesi epäilyttämään aika kunnolla...

    • MyHeritage olen tyytyväinen ja tukee myös sukutikusohjemaa ja samala voit siirtää johonkin omaan ohjelmaasi. Kokemusta on

    • Anonyymi

      MH -testi on sama kuin FTDNAn Family Finder. Rajoitetumpi vain. Järkevämpää ostaa FTDNAlta, voi myöh.tilata muita testejä ja tulos laajempi.

    • Anonyymi

      Olen tehnyt perinteistä sukututkimusta, jossa ihan kirkonkirjoja tutkimalla olen päässyt aika pitkälle. MyHeritagen etnisyystulos vastasi omaa tekemääni tutkimusta kun taas familytreen dna-testi ei päässyt ihan niin lähelle. Tiedä sitten.. Tein testit ihan huvin vuoksi saadakseni edes vähän vahvistusta omille tekemilleni löydöille.

    • Anonyymi

      Onko eri firmojen testeissä kuinka paljon eroja etnisyyksien suhteen (esim. suomalaisuus %)?

      • Anonyymi

        Tässä on esimerkkinä minun etnisyyteni:
        FamilyTreeDNA
        97% Finnish
        4% Baltic
        MyHeritagessa
        90,5% Finnish
        5,5% Baltic
        3,1% Greek and South Italian
        0,9% Inuit


    • Anonyymi

      Tuli aika eri tulokset myheritagessa ja familythreedna:ssa meikäläisellä.

    • Anonyymi

      Myhrragessa on paljon virheitä ja sukupuu menee Israeliin

    • Anonyymi

      Kikkeli

    • Anonyymi

      Käytän MyHeritage ja olen erittäin tyytyväinen. Se on fantastinen ohjelma.

    • Anonyymi

      Myheirtas toimii hyvub

    • Anonyymi

      DNA-jutut on aivan turhia, ei niistä selviä mitään

    • Anonyymi

      Myherbitage ei ole sukututkimusta

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      308
      2431
    2. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      27
      1534
    3. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      277
      1462
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      152
      957
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      47
      946
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      257
      817
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      747
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      56
      600
    9. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      521
    10. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      508
    Aihe