mul on aika iso valheiden verkosto esim valehtelen minne mä menen ja valehtelen et mul ei oo poikkista vaik oon ollu koht kuukauden yhes mun pahun vale oli se et sanoin menevän kaverille yöksi vaik oikeesti menin junalla ouluun mut en ikinä jääny siitkii ja muuten ki oon hyvä valehteleen koska en oo ikin jääny kii mut kylmä myös puhun totta en mä aina valehtele mut mitäiskö mun kestoo totuus vai jatkaa vahehtelua vielä hetki mitä mun oikeesti pitäis tehä.
valheiden verkosto...
6
230
Vastaukset
Hei!
Kannattaa vanhemmille kertoa totuus missä liikkuu, niin heidän ei tarvitse huolestua turhaan. Jos sinua huolettaa heidän reaktionsa teidän suhteesta, niin uskon heidän suhtautuvan siihen positiivisesti. Muista, että he haluavat sinulle varmasti pelkkää hyvää, vaikka joskus tuntuisi siltä, että he suojelevat liikaa. On kuitenkin parempi kertoa missä liikut, koska jos sinulle esimerkiksi sattuisi jotain, niin vanhemmat tietää missä olet. Tsemppiä sinulle!
-NettiSaapas Oskari- Anonyymi
VERKOSTO TURMELEE IHMISEN SIITÄ TULEE ROPOTTI .
se nielee ihmisen kaiken aivan kaikki mitä sinulla on.
MIELENTERVEYDEN
-tää maailma on niin ilkeä että se MUSERTAA ei kelpaa mikään .
Jyrän alle menee niin ULKONÄKÖ KUIN Fyysinen minä.
VARASTAA KAIKENAIKASI
on pakko seurata mitä muut tekee!!!
MISTÄ JÄÄ PAITSI
OMA ELÄMÄ JÄÄ ELÄMÄTTÄ KUN MEDIA ON KAHLEET LAITTANUT YMPÄRILLE
KOULU SE KESTÄÄ VAAN SEN AJAN kun olet lapsi ja nuori.
SE PITÄÄ KÄYDÄ TÄYSILL Ä JA HYVIN
sillä todistus kertoo mitä oot miehiä mihin sinusta on .
jos on heikko todistus on aika kivinen alku elämälle.
LYÖTTäytykää kaikki kehän ulkopuolelle sysätyt YHTEEN ja hakekaa tuke toisisa.
kannustakaa toisia TE OOTTE ARVOKKAITA JA MENESTYJIÄ LOPPUPELISSÄ
VOITTAJIA! - Anonyymi
No, jos jotain kompromissia saa tarjota, niin kerro valheita joissa on mahdollisimman paljon totta. Sellaisista kärähtää vielä harvemmin, niitä on helpompi ylläpitää ja ne ovat joka tapauksessa osittain tosia.
Mut mää kehottaisin puhumaan ensisijaisesti totta. Ei menetä muiden luottamusta, omatunto ei vaivaa ja ihmisen täytyy sitä paitsi olla henkisesti vahva että pystyy ylipäätään puhumaan totta... vain "heikot" ja itsekkäät valehtelevat. Tämä on oma kärjistetty mielipiteeni. Luottamuksen voi menettää vain kerran...
- Anonyymi
Jos olet jo täysi-ikäinen, kannattaa mieluummin valehdella kuin puhua totta, jos on kyse itsemääräämisoikeuden kehittämisestä (mm. oman kumppanin valinta, koulutuksen, työn, harrastusten jne. valinta yms.). Ylihuolehtivat vanhemmat (mm. munchhausen-äidit) tuhoavat aikuisten lastensa itsetunnon ja minäkäsityksen. Kun valehtelet riittävän kauan, he menettävät luottamuksensa vähitellen ja saat varmemmin päätettyä omista asioistasi.
Suku on pahin-palstalla on paljon kirjoituksia holhoavista, ylihuolehtivista ja rajoittavista vanhemmista. - Anonyymi
Wmmäkää oo ikin mutsille mistää mun auhteiata kertonu joten mtä välii
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse464121SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2844058Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1383551Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky913504Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit282400Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361855Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575641751- 371650
- 331588
- 991583