Ja sydän, vaikka ootkin välillä tuittupää :) tykkään
Sulla on hyvä luonne
Anonyymi
58652
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 58
Vanhimmat
Ollaan samiksii, minäkin tykkään :)
Samaa mieltä.
Miten se tuittupäisyys ilmenee?
Palstaraivona=) piiloaggressiivinen yksilö😁😅
Tuittupää ainakin Uusi Päivä -sarjan Tuija Haaviston, tuittu lempinimi. Luonnekuvaus on:
Tuija on luonteeltaan suorasukainen, peloton ja vahva. Näin ollen hän on luonteeltaan hankalin Haavistojen lapsista ja häntä kutsutaankin lempinimellä ”Tuittu”. Nuorempana hän osoitti usein mieltään vanhemmilleen ja aiheutti näille päänvaivaa äkkipikaisilla tempauksillaan ja juonillaan
Eli Suorapuheinen, peloton, vahva, kuriton, mieltään osoittava, itsepäinen, äkkipikainen.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_televisiosarjan_Uusi_päivä_henkilöistä#Tuija_Haavisto
harva palstalla on suora, peloton ja vahva. Perinteisiä anonyyminä selän takaa haukkuja pelkureita kaikki tyynni
Ja tuossa kommentoija haukkui tylysti kaikki palstalaiset. Millähän resursseilla? Suurin osa yrittää kirjoittaa ihan asiallisia aloitteita/kommentteja. Sitten on näitä besserwissereitä jotka nostavat itsensä kaiken yläpuolelle ja kuvittelevat olevansa oikeutettuja haukkumaan palstalla kaikkea mikä liikkuu.
Mitä se on raivonnut? :D
Ohhoh, olipas nolo, mistäs sinä tiedät kuka täällä mitenkin kirjoittelee, hyvänen aika sentään. Kuitenkin menet julkisesti syyttämään.
Jos tuntee tulevansa väärin kohdelluksi, niin silloin on oikeus puolustaa omia arvojaan ja oikeuksiaan. Ei aina pidä vain kiltisti hyväksyä kaikkea.
Bici lulz urpå! 🤢
Samaa mieltä, itseään saa puolustaa jyrkinkin sanoin
:) :) Onneksi sinä et minua koskaan katsonut yhtä vihaisesti ku niitä miehiä silloin:D Jos olisit niin olisin säikähtänyt ja lähtenyt karkuun :D
Tästä tunnista itteni :D
Kiitos samoin ;)
Varmaankin myös monet muut "Tuittupäät" ja "PikkuMyyt" :D
Palstan naiset ja miehet jotka luulevat olevansa tuittupäitä olisivat niin haarat auki kun mies sanoisi että haluaa hänet. Ei vastaan laittaisi. Todellinen tuittupää ei tee mitään vaikka tietää, koska tuittuilee
Nämä palstan eukot on vaan itseään jakavia horoja jotka huutaa hiii ja kirmaa syliin heti jos ihastus kutsuu. Yhtään ei tuittupäisesti vastaan laita.
Sellaisia ne suomi24-lehmät ovat. Eivät ne luonnolleen mitään mahda. Kun sonni käskee niin naudathan tottelevat. Yksin on hyvä esittää ylpeää ja tuittupäistä mutta todellisuudessa suostuvat ihan kenen tahansa ihan mihin tahansa ehdotukseen. Periaatteettomia kantturoita.
Sua taitaa vaan vituttaa kun rakastuneet ovat löytäneet toisensa ja saaneet onnen niin sinä katkera et muuta osaa kuin valehdella. Joo be happy. 👍
Kiristää vissiin hiukkasen?
Jos hyppääkin ihastuksensa syliin ilman tuittuilua ei tarkoita ettäkö hyppäisi jokaiseen syliin.
Niin hypätään syliin sitten kun aika on.
Jäärä ja tuittupää kuulostaa tutulta.
Tuttujuttu.
Suomenkieltä osaava ymmärtää, että jäärä ja tuittupää ovat aivan eri asia. Tuittupää on sellainen joka tuittuilee kun asiat eivät suju oman mielen mukaan. Jäärä taas on vakaa persoona, joka toimii päämäärätietoisesti sivuilleen vilkuilematta. Saahan sitä heittää ilmaan epäilyksiä miten haluaa. Ne vaan valuvat hukkaan silloin kun ihmiset ovat tavanneet toisensa ilr.
Ei miakaan ei näytä osaavan suomea.
wikisanakirja antaa aivan erilaista selitystä kuin joku sinun hemmoteltu penska uhma iässä kuvaus, Sori vaan näsäviisas tässä oikea merkitys
tuittupäinen
impulsiivinen, harkitsematon, hurjapäinen, rämäpäinen, villi, äkillinen, äkkipikainen, kiivas, pikavihainen, kipakka, pippurinen, lyhytpinnainen, äkeä, äreä, ärhäkkä.
https://www.suomisanakirja.fi/tuittupäinen
Ei. mialle selitetään lisää suomn sanoja jotta tuittupäisyys avautuu, sillä tuittupäisyys on tätä kaikkea yhdessä
impulsiivinen = hetken mielijohteita noudattava, innostuva(inen), helposti syttyvä, herkkä.
harkitsematon = harkitsematon
uhkarohkea, varomaton, piittaamaton, yltiöpäinen, hullunrohkea, tyhmänrohkea, holtiton, rämäpäinen, huimapäinen, ajattelematon.
hurjapäinen= hurjapäinen
tuittupäinen, impulsiivinen, harkitsematon, rämäpäinen, villi, äkillinen, äkkipikainen.
Rämäpää= Mitään pelkäämätön rämäpää
Villi = kesytön, vallaton, raisu, hillitön, raju, vauhko
kiihkeä, temperamentikas.
Äkillinen = Yhtäkkinen, nopea, yllättävä, hätäinen, hätiköivä
Äkkipikainen = Helposti kiivastuva.
Kiivas= helposti kiihtyvä, kuohahtava, äkkipikainen, tuittupäinen, kuumaverinen, pikavihainen,tulinen, kiihkeä. nopea, ripeä, raju.
pikavihainen= lyhytpinnainen
Kipakka= Kiivas, kiihkeä, äkkipikainen, tulinen,äkillinen, pikainen, nopea.
Pippurinen = sisukas, sitkeä, ponteva
äkeä= ärtyisä, kiukkuinen
äreä= kiukkuinen, pahantuulinen
Ärhäkkä = vihainen, raivoisa
Tuittupäinen = pippurinen= sisukas = Sitkeä, lannistumaton, hellittämätön, peräänantamaton, sinnikäs.
eli on myös jääräpäätä
Tuittupäinen = pippurinen= sitkeä = hellittämätön, herpaantumaton, lannistumaton, sinnikäs, sisukas, kestävä, itsepintainen, taipumaton.
Tuittupäinen = pippurinen=ponteva= Ponnekas, tarmokas, jäntevä, luja, voimakas, energinen, reipas, rivakka, painokas, vaikuttava.
Tuittupäinen = pippurinen= sisukas= sisukas
peräänantamaton, luja, virkeä, rohkea, lujahermoinen, uppiniskainen, itsepäinen, omapäinen, jääräpäinen, jukuripäinen, itsepintainen.
Tuittupäinen = pippurinen= sisukas= Jukuripäinen= Itsepäinen, härkäpäinen.
härkäpäinen = Itsepäinen, itsepintainen, omapäinen.
Jääräpäinen= jääräpäinen
vastahakoinen, uppiniskainen, kuriton, jästipäinen, itsepäinen, omapäinen, jukuripäinen, itsepintainen, sisukas.
Sisukas = Tuittupäinen
Kuriton= villi, raisu, vallaton tottelematon, tuittupäinen
Villi= Tuittupäinen
Mikä taas kiukuttaa. Ei ne kantturat taida sulle suostua🐮
Mä en ainakaan oo mikään tuittupää! Mikä sä oot lokeroimaan ihmisiä, idiootti.
...ehkä joskus vähän tiukka ja äksykin, mutta yleensä ihan mukiin menevä. huviks vastasin.
Miten tunnistat täältä palstalta jonkun tietyn anonyymin?
mä tunnistan teidät kaikki. ..
Tunnistatko harhoissasi useinkin palstalaisia?
Mitäs jos kirjoitan ensimmäistä kertaa ja sinä tunnistat minut?
No kerro nyt ihmees sit että kuka minä olen?
Vai oletko harhainen?
Ihanasti sanottu. Vaikutat fiksulta :)
Taidankin olla. Mutta en halua tunnistaa:)
Miksi?
Fiksu ihminen ei kylläkään " tunnista " ketään täällä palstoilla mistään eikä hauku ketään palstaraivosta niinkuin sinä teit tuolla ylempänä. Kaukana fiksuudesta.
Tai raivoa yleisesti löyhämielisistä suomi24lehmistä, jotka on palstalla haarat levällään, mielenkiintoista tietysti on, että kuinka se akti tänne suolistoon realisoituu
Ei täällä voikaan tunnistaa.
Tuollainen törky ei tule mieleen kuin sellaiselle henkilölle jolla itsellä on kieroutunut käsitys palstan köytöstä. Joko on kateellinen ämmä tai mies joka ei ole kelvannut kelleen!
Niin, pakit saatuaan voi äityä yllättävän katkeraksi
Jaa. Ja minä täällä ihan yksin. Koitan saada itseni kuntoon. Ja saankin. Se on nyt ensimmäinen tavoitteeni.
Ensin annat, sitten otat. Tuntuu aika oudolta syyttää ketään palstaraivosta, se voi mennä väärään ihmiseen se syytös. Oma kuvitelma ei välttämättä ole totuus. Aika ikävästi ketjussa asialla retostelit vaikka kyseessä on pelkkä oma luulo.
Jos haluat ajatella aina pahaa niin en voi sille sitten mitään.
Tämän ketjun lukemisen jälkeen, ehti kahvikin jäähtyä, kun aloin miettimään, että millainen luonne pitää ihmisellä olla että hän ihan tosissaan luulisi palstan yhden lauseen ketjun itselleen olevaksi?
Millainen luonne kokee että on suomessa ainoa nainen? Millainen ihminen pitää olla luonteeltaan että pystyy ottamaan kierroksia jostain netti kommentista joka voi tarkoittaa ketä vain suomessa asuvaa?
Itseni on aina ollut täällä vaikea sulkea pois 5 522 858 suomen kansalaista ja nostaa itseni ainoaksi suomessa asuvaksi. Minulla on aina täällä ongelmana ollut henkilökohtaistaa ja kaventaa ajatteluani. Netti on suuri alue ja itsekin sellaisella ajalla kasvanut että peruskoulussa jo oli tietokoneen käytön opetusta ja nettiin tutustumista ja käsitys netin laajuudesta on tullut jo lapsena.
On vaikea suhtautua tähän yhtä tunteella kuin johonkin whatsappiin tulleeseen viestiin. Nää on mulle ainakin enemmän sellaisia " jaahas,
5 522 858 suomen kansalaista voisi olla kohteena..."
Mun ajatuksissa nousen kartastossa suomen yläpuolelle ja näen järjettömän ison yli 5 miljoonan ihmisen lössin alhaalla jotka näyttävät muurahaisilta ja mietin että tosta joukosta yksilöityminen on jokseenkin hankalaa ja on vaikea ajatella olevansa se "punainen muurahainen" siis se spessu jota homma koskee.
Ajattelijana ajattelija ajatellessaan ymmärtää myös että hän itse ei välttämättä ole lainkaan olemassa vaan kaikki mitä hän pitää todellisuutena on oikeasti vain harhaa hänen omassa päässään.
Itseasiassa olen joskus spekuloinut sellasta että jos kerran ihminen on yksi eläinlaji joka kuuluu kädellisten lahkoon, niin ihminen on verrattavissa muihin eläimiin.
Muilla eläimillä on omat puutteet ja omat erityisyydet. Joku eläin on erityisen hyvällä kuulolla, toinen näkee todella hyvin pimeässä, kolmannella ei ole värinäköä, jne. Ihminen siis luulee tietävänsä kaiken tästä maailmasta, mutta mitäpä jos olemmekin yksi eläinlaji muiden joukossa jonka aisteissa on kaiken hyvän lisäksi puutteita? Entäpä jos kuulomme, näkömme, tuntomme ja hajuaistimme ulottumattomissa on sellaista jonka joku muu eläinlaji aistii aisteillaan mutta me emme? Jos maailma missä elämme onkin erilainen kuin mitä luulemme?
Miksihän aina pitää olla nälvimässä toista ihmistä.
Menkäähän nyt muut vinkumasta tästä aloituksesta. Tämä on Naiselle. Eli Minulle. Olen niin ihana!
No sehän nyt on selvä kaikille että naiselle on aloitus, palstan veetuilijamieheltä.
Ja veetuilijamies yrittää olla kerrassaan luova taas v*ttuilujensa kanssa, kuten kirjoitella itserakkaan oloisena naisena
Saipahan taas aikaan kinastelua 😂
Kaikki nyt tuntuvat ajattelevan, että tämä olisi jollekin anonyymille mutta mitä jos se onkin suunnattu joillekin meistä nimimerkkiä käyttävistä, meitäkin nimittäin täällä pyörii... Silloin on katsokaas helppo tunnistaa kuka kirjoittaa ja mitä.
Muistakaa ottaa ne lääkkeet vitu avohoidokit!
Olisko pitänyt alkaakin tuittuilla koska et olekaan ottanut ytheyttä ;) :/
Sä oot niin jäärä kun et ole laittanut sitä spesiaalia Txt.
Satama huomenna klo 11:50 tai n. Pari tuntia myöhemmin. Nähdään:) !