Täysin häiriintyneiden palsta

Ensin joku esittää täysin asiallisen kysymyksen, joka vielä liittyy palstan aihepiiriin. Sen jälkeen joku vastaa täysin asiallisesti ja oikein. Mutta mitä sen jälkeen tapahtuukaan? Palstan vakiohäirikkö alkaa suoltamaan omia lakiin perustumattomia mielipiteitään, kirjoittaa täysin eri asioista kun alun perin edes oli kysymys jne. Lopputulemana käsittämätön soppa, josta ei ole iloa yhdellekkään keskustelijalle.

Hyvänä esimerkkinä ketju, jossa kysyttiin vainajan sukulaisen tavoittamisesta tämän "kadottua" ulkomaille. Heti alussa tuli oikea vastaus, ellei perillistä tavoiteta, määrätään hänelle edunvalvoja, joka edustaa häntä kaikissa perintöön liittyvissä asioissa. Tämän jälkeen palstan vakioidiootti onkin saanut, hieman kärjistetysti ilmaistuna, sekoitettua mukaan kaiken Hitlerin mahdollisista asiaan liittyvistä mielipiteistä Jeesuksen ristiinnaulitsemisen vaikutuksiin saakka, meriveden korkeutta ja pilvien muotoa unohtamatta. Äly hoi, älä jätä!

8

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Nuo ovat täysin olennaisia seikkoja

      • Anonyymi

        Olen samaa mieltä, että tämä palsta on mennyt kummalliseksi.

        Itse pyydän palstan häirikköä ystävällisesti lopettamaan häirinnän.
        Kiitos etukäteen!


    • Anonyymi

      "...alkaa suoltamaan omia lakiin perustumattomia mielipiteitään"

      On tosi, että täällä "tapellaan ja vängätään turhasta" monen asian kanssa, mutta sen verran kommentoisin, että tämähän on ihan kansalaisten vapaamuotoinen palsta, eikä edellytä, että vastaukset olisivat jotenkin lakiin perustuvia. Tapauksiahan usein kommentoidaan myös omakohtaisten vastaavien tapausten kokemuksien perusteella, eikä niitä mielestäni tule heti käsitellä ilmiselvänä oikeana vastauksena - hyvää osviittaa asialliset vastukset toki usein antavat aloittajan tilanteeseen...

      Vastauksen lukijan siis pitäisi olla kriittinen lukemaansa, eikä hyväksyä "asiallisenkaan oloista" kommenttia 100% virallisena totuutena pl. suorat lainaukset esim. Perintökaareen.

    • Anonyymi

      Aivan samaa mieltä kanssasi.Olen joskus jotain kysynyt ,ajatuksena että jos jollain olisi ollut samanlainen kokemus asiasta ja osaisi neuvoa,niin heti kaikenlaisia kommentteja tulee ja ihan asiaan mitenkään liittymättä joten täältä ei oikein voi odottaa muuta kuin kinastelua.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      65
      4180
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      46
      3959
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      36
      3462
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      2863
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      34
      2709
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2512
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2114
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      12
      1196
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      145
      1147
    10. Mitä ajattelet

      Mies minusta tänään?
      Ikävä
      80
      1006
    Aihe