Firefox versio 1.0.1

Päivitin Firefox 1.0 version Firefox 1.0.1:ksi.Kaikki sujui ok. Katsoin Ohje>Tietoja Mozilla Firefoxista ja siellä oli Firefox versio 1.0.1 niinkuin kai pitikin. Työpöydälle ilmestyi kuvake Firefox setup 1.0.1. En käsittänyt mikä se on ja raahasin sen roskakoriin, mutta tuli varoitus, että Firefox Setup 1.0.1 on ohjelma ja jos poistan sen niin ... jotain... joten peruutin sen poistamisen.
Miten tästä eteenpäin. onko mulla nyt uusin Firefox versio vai pitääkö tuolle Firefox Setupille jotain vielä tehdä ????
6565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Setup- on siis asennustiedosto. Tässä tapauksessa FireFoxin. Kannattaisi tästä lähtien tehdä erillinen kansio, johon talletat kaikki ohjelmien asennsutiedostot- ei kannata siis työpöydälle niitä asentaa ja poistaa heti. Jos joudut joskus asentamaan ohjelman uudelleen, niin sinun ei tarvitse hakea netistä sitä enää uudestaan, vaan voit asentaa sen uudelleen sieltä kansioista.

Eli tee vaikka C:\Asennus -niminen kansio. Ohjelmaa ladatessa netistä valitse Talleta koneelle ja valitse se kansio, mihin talletat sen. Kun lataus on valmis, skannaa se viruksista (tarvittaessa pura .zip) ja käynnistä asennusohjelma.

Äänestä
  • Se asentui työpöydälle itsestään. En asentanut sitä, se tuli itsekseen siihen. Ja en poistanut sitä vaan siinä se työpöydällä vielä köllöttelee.
    Voinko viedä sen johonkin uuteen kansioon (C:\Asennus)

    Äänestä

se setup-tiedosto on tarpeeton, ellet sitten halua säilyttää sitä "varmuuden vuoksi". Työpöydälle sitä ei kuitenkaan kannata säilöä, siirrä jonnekin muualle tai poista (paina samalla shiftiä ettei jää maleksimaan roskikseen).
Nopealla yhteydellä sen voit ladata taas uudestaan, jos sinulla on toimiva selain käytössä. Vikatapauksia ajatellen 4 megan paketti ei vie paljon tilaa.

Äänestä

ko kuvakeen työpöydältä eikä se aiheuttanut mitään ongelmia, joten raahaa se vain roskikseen.

Äänestä
  • Sinne män !!!

    Äänestä

sanoo jokaisesta .exe päätteisestä tiedostosta. Yrittää varjella ettet poistaisi ainuttakaan ohjelmaa, oli se sitten asennusohjelma tai joku muu ohjelma. Roskiin vaan asennuspaketit tilaa viemästä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ääliö(kö) ? kirjoitti:

Päivitin Firefox 1.0 version Firefox 1.0.1:ksi.Kaikki sujui ok. Katsoin Ohje>Tietoja Mozilla Firefoxista ja siellä oli Firefox versio 1.0.1 niinkuin kai pitikin. Työpöydälle ilmestyi kuvake Firefox setup 1.0.1. En käsittänyt mikä se on ja raahasin sen roskakoriin, mutta tuli varoitus, että Firefox Setup 1.0.1 on ohjelma ja jos poistan sen niin ... jotain... joten peruutin sen poistamisen.
Miten tästä eteenpäin. onko mulla nyt uusin Firefox versio vai pitääkö tuolle Firefox Setupille jotain vielä tehdä ????

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu