Joko marjanpoimijat saapuneet

Joko marjathait ovat Suomessa ?

Täytyyhän niitä käydä aina katsastamassa, jahka ovat tulleet.
15667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 156

Vanhimmat

SenssuSianMyi menee kivittämään niitä.

Äänestä

Senssu pysyköön sikalassaan, Amaliaa ruokkimassa

Äänestä

Vastahan ne heinäkuussa tulevat, joku ennekkojoukko voi olla jo valmistelemassa poimintoja ja alueita katselemassa.

Äänestä
  • Taas tätä helvetin kouluja käymättömien tekstiä.

    Ne = He ja Ennakko ei ole ennekko.

    Junttejajumalauta.

    Äänestä

  • Nyt on marja poimintakuntoista ja mansikka makeimmillaan

    Äänestä

  • Takuupalkka eli 30 e kun on huhkinut 18 tuntia metässä. Ei käy kateeks ei.

    Äänestä

Mustikkasato on heikko koko maassa. Taas lähtevät takaisin kotiinsa tappiot niskassa ja mafia velkoo lainoja takaisin. Perheiden tyttöparat joutuvat lähtemään perinteisesti viihdealalle.

Äänestä
  • Kauhiassa kivisateessa raukat joutuvat marjansa poimimaan kun Senssu niitä kivittää.

    Äänestä

  • Jep, ehkä pääsevät CM sutenööri Sensein salaiseen HD ravintolaan kellohameissa tanssimaan?

    Äänestä

  • Paskammarjat ne mitään tappiota tee kun punikkipäällikkö Anderssonni hoitaa niiden tilit kuntoon, vaikkei ne poimis marjan marjaa tai halla olis kaikki marjat ennakkoon raiskannut.
    Vasemmiston päällikön mielestä Suomeen voi tulla kuka tahansa elätettäväksi yhteiskunnan varoin ja jos yhteiskunnan kassa sattuu olemaan kuiva niin se ottaa vaikka velkaa tulevien polvien iloksi, jotta vieraan on hyvä olla.

    Äänestä

Jopa Persut ovat muuttaneet propulsion imuvoimaksi thaikkupoimijoiden suhteen.

Hyvä että tulevat !

Äänestä

Hyvin tuota mustikkaa tullee, ei ole poimijoilla hättää.

Nyt kukkii puolokin jo.

Äänestä
  • Meillä täällä etelässä mustikka on jo kystä

    Äänestä

Vaan eipä löytynyt vielä torilta, varhaismansikkaa on, vaan ei vielä makiaa

Äänestä

Senssu tanssii kukkahamosessaan mansikoita hiuksillaan....hähähäähäää

Äänestä

Meillä Suonenjoen Ihtiässä ovat raakileita. Elekää vielä ottako, ko viime vuona, raakoina.

Äänestä

Pohjois-Pohjanmaan työ- ja elinkeinotoimisto (TE-toimisto) hoitaa Suomessa ulkomaalaisten luonnonmarjan ja muiden luonnonvaraisten tuotteiden poimintaan liittyviä neuvonta- ja lausuntoasioita. TE-toimisto neuvoo mm. ulkomaalaisia luonnonmarjanpoimijoita ja marjanpoimijoita kutsuvia yrityksiä. Kysy sieltä.

Äänestä

Järjestän teille bannia molopäät.

T. SikaSenssu.

Äänestä

Yleensä ensimmäiset tulevat jo kesäkuussa valmistelemaan asumisoloja, ajoneuvoja ja kartoittamaan poiminta-alueita. Keittiöhenkilökunta on naisia, kenttäjohto miehiä. Vanhempaa ja kokenutta väkeä.

Äänestä

Korpilahella majoituskylä on vielä tyhjä. Auton kottoset on huollettu, odottavat reippaita poimijoita.

Äänestä

Kyllä poiminnan voi aloittaa. Aamulla jo kävin puuromarjat ottamassa, nyt on hyvä aika aloittaa.

Äänestä
  • Vasta meillä Inarissa kukinta on käynnissä, vielä menee aikaa, että pääsevät jonkkaan poimintaan

    Äänestä

Aloittaja Amalia on kateellinen jo marjanpoimijoille.
Sano nyt... sano nyt vielä.... sano KHIAI !!!

Vittu mikä idiootti.

Äänestä

Ainakin Luonnonvarakeskuksen arvion mukaan mustikka- ja puolukkusato tulee olemaan keskimääräistä parempi.

Siinä voi KHIAIkin tunkea puolukan pyllyynsä.

Äänestä
  • Sika Amalian hanuriin menee saavillinen puolukkamurskaa

    Äänestä

Täälh jänkhällä tais halla viiä marjat.
Ensi vuinna uudestahan.
Terveisun Jänkhän mies

Äänestä

Joo, tekee hallayön, mitä markkinoilla tapahtuu ?

Äänestä

Ei paleltumisvaroitus toiminut, hyvvää on

Äänestä

Täällä Savommaalla käy yö 4 asteessa, sen mustikka kestää. Hyvältä näyttää sato.

Äänestä

Porkkalanniemessä mustikka jo kypsää, aamulla otin ämpärillisen, omat puuromustit. Saa tulla thait poimintaan.

Äänestä

Tänään oli kentällä ensimmäiset ryhmät.

Tänne vaan ihanan vilpoiseen hallaöitä marjametsässä viettämään.

Äänestä
  • Ehkä olisi syytä määritellä nämä "ryhmät" tarkemmin?

    Ehkä ei kuitenkaan niin tarkasti, kuten täällä on yritetty määritellä Thaimaassa asuvat suomalaiset.

    Ehkä on kuitenkin niin, että Suomeen on jo noin parisenviikkoa sitten tullut "pieniä thai ryhmiä" jotka tulevat poimimaan taloudellisesti menestyneesti marjoja ja sieniä. Ihan siis samoin, kuten ovat toimineet jo vuosia.

    Ehkä on kuitenkin niin, että joku "mielenrauhaltaan tasapainoinen sensei" tullee pilkkaamaan ja herjaamaan näitäkin thaimaalaisia parhaansa mukaan?

    Äänestä

Mäntyharjulla nähty jo thaikkuja

Äänestä
  • Niin, siellä taitaa niitä asua emäntinä ainakin kymmenisen kappaletta. Ahkeria työihmisiä.

    Äänestä

Tampere Kauppi-Niihama, hyvin on jo mustikkaa, menkää poimimaan, ette mökkiydy palstan ääreen

Äänestä

Pattayan tytölle ehdotin täällä Jyväskylässä että mentäiskö poimimaan mustikoita ennen kuin hän lähtee kotiin ensi kuun alussa. Näytin hänelle videota jossa thaimaalaiset on poimintatouhuissa. Nauroi ääneen ja läimäytti takapuolelle. Piti ehdotustani vitsinä ja esitteli kalliita rakennekynsiään. No ei sitten mennä marjaan.

Pattaya Nro1

Äänestä
  • Muistakaa poimia myös juolukkaa ja variksenmarjaa

    Äänestä

Märkiä ja osin raakileita, ainakin täällä Suomussalmella.

Loppuviikosta uudestaan. Nyt otin vain aamupuuroon käsin noukkimalla. Ja itikkaa aivan ........

Äänestä
  • Mitä sinne Suomussalmelle muuta kuuluu, onko Teuvo Hakkarainen käynyt ehtoolllisella ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mitä sinne Suomussalmelle muuta kuuluu, onko Teuvo Hakkarainen käynyt ehtoolllisella ?

    Teukka hörppää Rysselissä nykyään, ilmaisia ovat viinakset euroedustajille.

    Saas nähärä, miten kauan maksa kestää.

    Äänestä

Mikä tässä poiminta jutussa on niin tärkiää jotta pittää joka vuosi kirjotella samat jutut?

Vastaan itse:
-lehdistöllä on jutut vähissä
-hakemalla haetaan negajuttuja , koskee myös poimintapisnestä

Lehdistö kirjoittelee omiaan tästäkin aiheesta, ei oo marjayrittäjät vuosiin olleet kiinnostuneita toimittajista jotka kääntää ja vääntää juttunsa miten huvittaa , pääsääntöisesti järkytysuutisointi hakusessa.

Kansahan uskoo kaiken mitä kaikkitietävät toimittajat kirjoittelee.

1Äänestä
  • Lukemattomien poikamiesten haaveet on kyseessä. Juuri oli juttua jostakin suomalaisesta kaupungista jossa oli kaksi keraa enemmän miehiä kuin naisia.
    Jos on rahaa niin naisen voi hakea vaikka Thaimaasta tai Venäjältä.
    Jos ei ole rahaa niin sitten on tyydyttävä omanikäiseensä suomalaiseen.

    Äänestä

Teukka on täysin raitistinut. Hän ei aio muuttaa Brysseliin, vaan käydä siellä ainoastaan töissä.

Hakkarainen haluaa pyrkiä vaikuttamaan Euroopan parlamentissa muun muassa siihen, että metsäpolitiikka pysyy suomalaisten käsissä. Lisäksi hän haluaa, ettei Euroopasta tehdä "mitään Euroarabiaa".

– Sinä varmaan tiedät, mistä haittamaahanmuutto tulee Suomeen taikka Eurooppaan.

Äänestä

Korplahela komioita tyäriä, ovat jo mättähillä

Äänestä

Määs nuo taikut meinaa poimia, täällä Sysmässä vähä raakiletta ja itikkaa

Äänestä
  • Tuosta saisi Sysmän Erikoisen Sahdin

    Hyönteisprotskua

    Äänestä

Tämä avaus on kerrassaan käsittämätön kun marjanpoimijat tulevat niitä pitää käydä katsomassa, kuvaa hyvin naisen puutteessa elävää reppanaa, jossain laitoksessa jossain päin suomea, todennäköisesti jossain päin savoa, olisiko kuopiossa.
Jumalauta eräästä kuopion valtion ylläpitämässä sairaalasta voisi alkaa järjestää bussikuljetuksia metsämaille, katsomaan marjanpoimioita, todellla resuperse ajaus, yksi pahempia aikoimpia ja kuinka ollakaan pattayapalstalla... taas.

Äänestä
  • resuperse avaus, yksi pahimpia aikoihin...

    Äänestä

  • Lerppa Hiekkiksestä, hoivalasta, kateellisena tuottaa tekstiä, kun rahaa ei ole päästä edes poimijoita katsomaan.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Lerppa Hiekkiksestä, hoivalasta, kateellisena tuottaa tekstiä, kun rahaa ei ole päästä edes poimijoita katsomaan.

    Olet sinä poju pelle kateellisina siinä että pääset katsastamaan marjanpoimijoita, taidat itsekin olla "marjanpoimija", sanan ei niin positiivisessa merkityksessä.

    Äänestä

  • Resupetteri milloin dösän kanssa lähdette katsomaan thai poimijoita, onko hoitaja mukana jalähtö pääoven edestä, reppana, mukavaa aktiviteetti päivää sinulle.

    Äänestä

  • Tongtong ja vielä kerran TONG!

    Äänestä

  • Hienoa kun keskustelet oppaasi siis vuokravosun kanssa sinulle tärkeistä asioista, siis minusta, minä en koe sinua lainkaan tärkeänä en viitsisi kertoa mitään sinusta sinussa ei ole mitään kerrottavaa kellekään, muista että vuokravosu palautuu vuokraajalle siis sinne mistä sen noudit, kuin mopon...

    Ei poju sinä palaat suomen kylmyyteen, minä en, olen ja pysyn täällä... lähellä paratiisiäsi, sinä palaat paratiisiisi sitten kun taas sinulla on massia...

    Toki kaikki juttusi ovat heikkopäisen mielikuvitusta, menikö dösä jolla pääsisit katsastamaan marjanpoimioita ilman sinua, muista että apu löytyy pilleripurkista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Resupetteri milloin dösän kanssa lähdette katsomaan thai poimijoita, onko hoitaja mukana jalähtö pääoven edestä, reppana, mukavaa aktiviteetti päivää sinulle.

    654767567657
    15.12.2016 16:21
    Varmaan minunkin pitäisi sanoa mikä on tarinani opetus, 30 vuoden aikana useita tuhansia tunteja erilaisia luentoja, kantahenkilökunnalle ja varusmiehille, 8000 lentotuntia kaikilla mikä ilmassa pysyy...ja lentokapteenin lupakirja... joten luulen että Hanki kusipää se elämä, ellei se ole liian myöhäistä, väitteesi on yhtä harhainen kun kaikki muutkin väitteesi.

    on se tärkeä kaveri , eipä uskoisi kirjoituksista päätellen..
    melkoinen Luke Skywalker.

    1Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    654767567657
    15.12.2016 16:21
    Varmaan minunkin pitäisi sanoa mikä on tarinani opetus, 30 vuoden aikana useita tuhansia tunteja erilaisia luentoja, kantahenkilökunnalle ja varusmiehille, 8000 lentotuntia kaikilla mikä ilmassa pysyy...ja lentokapteenin lupakirja... joten luulen että Hanki kusipää se elämä, ellei se ole liian myöhäistä, väitteesi on yhtä harhainen kun kaikki muutkin väitteesi.

    on se tärkeä kaveri , eipä uskoisi kirjoituksista päätellen..
    melkoinen Luke Skywalker.

    Et siis ymmärrä lukemaasi, reppana... löytyikö marjanpoimijoita, resupeppu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Et siis ymmärrä lukemaasi, reppana... löytyikö marjanpoimijoita, resupeppu.

    *hahaaaa.... itsehän tuon olet kirjoittanut.. "etkö ymmärrä lukemaasi.."
    jokunen sylinteri pimeenä kun senssun mersusta...

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    *hahaaaa.... itsehän tuon olet kirjoittanut.. "etkö ymmärrä lukemaasi.."
    jokunen sylinteri pimeenä kun senssun mersusta...

    Resupetteri toki olen tuon kirjoittanut mutta irroitit sen asiayhteydestä, olet sinä aika pelle, syö poju lääkkeesi, reppana. Tuon lauseen kun tavaat monta kertaa voi olla että ymmärrät, tai todennäköistä on että et ymmärrä mutta se ei taas ole minun ongelma "Varmaan minunkin pitäisi sanoa mikä on tarinani opetus" eikä minulla ole mersua ei taida olla ollut koskaan... joskaan en varmasti muista... Ensimmäinen oma auto oli vuonna 1978 bmw 520.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Resupetteri toki olen tuon kirjoittanut mutta irroitit sen asiayhteydestä, olet sinä aika pelle, syö poju lääkkeesi, reppana. Tuon lauseen kun tavaat monta kertaa voi olla että ymmärrät, tai todennäköistä on että et ymmärrä mutta se ei taas ole minun ongelma "Varmaan minunkin pitäisi sanoa mikä on tarinani opetus" eikä minulla ole mersua ei taida olla ollut koskaan... joskaan en varmasti muista... Ensimmäinen oma auto oli vuonna 1978 bmw 520.

    luetun ymmärtäminen.??? missä lukee että sun mersu..?
    et todellakaan ole penaalin terävin kynä. oletko syönyt sieniä tänään vai muuten jossain kamoissa.???

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    luetun ymmärtäminen.??? missä lukee että sun mersu..?
    et todellakaan ole penaalin terävin kynä. oletko syönyt sieniä tänään vai muuten jossain kamoissa.???

    haeppas poju apua itsellesi... 60 vuotiaan ei enää tarvitse olla penaalin terävin kynä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Resupetteri toki olen tuon kirjoittanut mutta irroitit sen asiayhteydestä, olet sinä aika pelle, syö poju lääkkeesi, reppana. Tuon lauseen kun tavaat monta kertaa voi olla että ymmärrät, tai todennäköistä on että et ymmärrä mutta se ei taas ole minun ongelma "Varmaan minunkin pitäisi sanoa mikä on tarinani opetus" eikä minulla ole mersua ei taida olla ollut koskaan... joskaan en varmasti muista... Ensimmäinen oma auto oli vuonna 1978 bmw 520.

    Voisin vaikka vannoa, että olet 26.2.2019 11:35 kirjoittanut seuraavasti:

    "Mun ensimmäinen oma auto oli vuonna 1983 BMW 323i,"

    Eli valehtelet taas kuten aina.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Voisin vaikka vannoa, että olet 26.2.2019 11:35 kirjoittanut seuraavasti:

    "Mun ensimmäinen oma auto oli vuonna 1983 BMW 323i,"

    Eli valehtelet taas kuten aina.

    Eikö riitä puskarunkkauksen senseillä rohkeus vastata valheissaan kun vaikenee hän?

    Äänestä

Paahteisilta rinteiltä löytyy jo poimintakypsää mustikkaa, jos on ollut riittävän kosteaa ja pölytys on onnistunut.

Äänestä
  • Onko sitä oikeasti, kävin torilla Kuopiossa , ei ollut, ei kuulemma poiminta vielä alkanut ?

    Äänestä

Mustikkaa löytää, ainakin linnut, kun kakka on sinistä

Äänestä

Hallayön jäläkeen on kirpakkata Hyrynsalamella vou poiminnan alottaa !

Äänestä

Poimittakaa sienetkin, siellä on paljon hyvää luonnonanninta, pilu ei pienimmästä päästä

Äänestä
  • Varoitan !

    Siellä ei ole pilu kaupan

    Älkää menkö nolaamaan ittiänne

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Varoitan !

    Siellä ei ole pilu kaupan

    Älkää menkö nolaamaan ittiänne

    Pilua eli puolukkarouosta, aina ostan, jos jostain saa tuoretta

    Äänestä

  • Puolukka kannattaa säilöä kokonaisena

    Äänestä

VAAN MITENKÖHÄN KÄY, POIMIJAT JOUTUVAT KOVAN RAHASTUKSEN KOHTEEKSI ?

pieniä ovat, sano, silakat joulukaloiksi

Äänestä

Tuolla nuita näkhyy olevan, täälä Sallassa, muikioita tyäriä, mukavia paasasiva

Äänestä
  • Nyt oli jo torillakin thaikkuja myyntihommissa, marjat märkinä vaan hyvää oli, näin Suonenjoella

    Äänestä

joo.omakansa polvillaan iha muuton vaa.mut näläkää eivät tiä.ihan k.päätä.sos tuet kelpaa.työssäkyvien HIMISTEN veromarkat!?haistakaa huilu.kukaan ei tarvii sosapuu jos ei sairas tai päästäänsairas lahjaton hyväksikäyttäjä laiska ym,mielenterveys ongelmainen?!!!olenko provo.VAI oikeessa?

Äänestä
  • NIIN NIIN

    poimimaan vaan, niin pää selviää

    Äänestä

  • Jos on noin sekaisin, ei kannata lähteä metsäÄn ilman Niuvanniemen vartijoita

    Äänestä

Poimitetaanko nuilla kaarnikkaa ?

Sehähän on niin terveellistä, mutta mistään niitä ei saa,

Äänestä
  • Lappilaiset marjayhtiöt poimittavat, eteläiset eivät, variksenmarjaa on meillä Suonenjoella paljon, vaan metsiin se jää.

    Äänestä

  • Kai sitä poimittaisi, jos siitä maksetaan. RiitanHerkku maksaa kymmenkertaisen hinnan kaarnikasta, siksi thaikutkin huilaa sen perässä

    Äänestä

Näin ko näistä maaseuvun asioista puhutaan, niin kansalaisaloitteeseen kaivoslain muutokseen voisi jokainen laittaa nimensä.

Äänestä

Enää ei tarvitse suunnata yksin marjaan, nyt voi löytää jopa netistö kaverin.

Marttaliiton palvelujohtaja Marjahelena Salonen kehottaa etsimään mustikkametsään kavereita. Yhdessä marjastaminen on usein hauskempaa ja hyvät marjapaikat saattavat löytyä helpommin.

– Monesti esimerkiksi ikäihmiset ovat tottuneita marjastajia, mutta heidän ei enää tule itsekseen lähdettyä. Kannustamme, että monen ikäiset lähtisivät yhdessä metsään, Marjahelena Salonen sanoo.

Arktiset Aromit ry on heinäkuussa aloittanut Facebookissa Marjakaveri-kampanjan (siirryt toiseen palveluun). Kampanja kannustaa perustamaan ryhmiä, joissa voidaan sopia yhteisistä marjaretkistä. Ryhmän voi perustaa kuka tahansa. Tähän mennessä innokkaimmin on lähdetty mukaan Mikkelissä.

– Muutama muukin ryhmä on jo perustettu. Toivon, että paikallisryhmiä lähtee syntymään reippaasti ympäri Suomea, Arktiset Aromit ry:n toiminnanjohtaja Birgitta Partanen sanoo.

Äänestä
  • Tavan lehemiä tuo seurantarjuu palsta täynnä, thaikkutyttöjä, mistä niitä löytyy poimijakaveriksi ?

    Äänestä

Senssu on poistanut tähän mennessä vasta 22 (!) sääntöjen mukaista viestiä ketjusta!!!!!!!

Äänestä

Jos poimittavaa ei ole, eikö näitä voisi laittaa poimimaan kurtturuusua, kun se kuulemma pitäisi hävittää.

Töitä on jos vain annetaan tehdä.

Äänestä

Tappajaetanat voisi poimittaa kanssa syöttää eu herroille herkkuna

Äänestä

Korouoman rotkolla olivat katselemassa maastoa, taitaa poiminta alkaa täälläkin

Äänestä

Onkohan tuo Peräseinäjoen juoppokuski SenssuAmalioita ?

Äänestä
  • Tuskin SIKA AMALIA on koskaan korttia edes saanut, että voisi kiljutella sen kuivumaan

    Äänestä

Taas sama kuin menneinä vuosina, tulin metästä pois, niin thaikut tuli vastaan, täällä Sallasa. Nukkuuko net pitkään, sitten valittivat kuumuutta, miekin yritin heile sanua, poimisiva öisin, täälä näkkee yölläkin, ei pijä maata kesän paraita hetkijä.

Äänestä

Poimittakaa KORPIHILLAA !

SE ALKAA OLLA MAKIOIMILLAAN NYT, vaan eipä täällä Suomussalamella ennää kukkaan torille poimi.

Rupiaa taikuillakin raho poikimaan

Äänestä
  • Tuo on totta, Rubus Chamaemorus, korpihilla, aina makeimmillaan tähän aikaan vuodesta.

    Äänestä

Näillä lämmöillä kyllä marjat kypsyy, Posiollakin antoi kasvuvettä eilen, kyllä kelepaa

Äänestä

Pyhäselällä thaikut liikkeellä 4 autolla, hyvin tuntevat maastot, karhuille ja susille antaneet nimetkin, niin ovat vuosien varrelta tulleet tutuksi.

Äänestä
  • Itekin haastattelin niitä, jo toistakymmentä etappia tehneet, eivät valita. Ainut ongelma olleet jotkut harvat suomilaiset, Lerppa hylkiöt.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Itekin haastattelin niitä, jo toistakymmentä etappia tehneet, eivät valita. Ainut ongelma olleet jotkut harvat suomilaiset, Lerppa hylkiöt.

    Toivottavasti pysyvät ryhminä maastossa ollessaan, Pulkkila - Pyhäselkä alueella on kuulemma jo neljä isoa susilaumaa ja muutamia irtosusiryhmiä. Riistamiehet puhuvat noin sadan yksilön kiertelevän alueella.

    Äänestä

Tyhjiä on puskat, pölyttyminen ei ole onnistunut

Äänestä
  • Tuulipölytys on onnistunut eli etsi sellaisista paikoista.

    Pölyttäjien määrä on ennätysalhaalla.

    Äänestä

  • Joo, myös hyönteissyöjillä on ongelmia.

    Äänestä

  • Pattayan Pojat olleet Pattayalla Pölyttämässä

    Äänestä

Jokos se täällä Sallasa aikunaan kadonnut taikku on löyvetty, miekin kävi naaramasa

Äänestä

Löytyhän se, suohautaan hukkuneens

Äänestä

palstamatkailun hekumaa, joko marjathait ovat Suomessa ?
Täytyyhän niitä käydä aina katsastamassa, jahka ovat tulleet.

Äänestä

Siitä on hekumat kaukana ko elannon ottaa metästä

Mäne koithaman

Äänestä
  • Siinä on hehkuma vielä kauempana kun pattayalla vuokramorsian, yrittää elättää itsensä ja perheensä, ainakin elannon ottaminen metsästä on laillista työtä-

    Äänestä

Ken marjaisan paikan löytää, tekee kunnon rahat, musteja on senverta harvassa

Äänestä
  • Miten, thaikuille maksetaan 1 e kg ja myydään 15 e/kg

    Kuka huijaa ja ketä ?

    Äänestä

  • Saahan ne nykyisin sen 30e per päivä, jos poimittavaa ei ole eli tuo menee ylöspitoon suoraan

    Äänestä

  • Milläs ne lennot ja vakuutukset maksavat, jos tuo takuupalkka menee ylläpitoon ?

    Äänestä

Vielä on toivoa, jos puolo sato on hyvä, toivotaan niin.

Äänestä

Mistäs niitä vuokravossikoita pääsisi poimimaan, tarvetta olisi joo

Äänestä
  • Sika Amalia alias Lerppa kirjoittelee nälissään vuokravosuista eli vossikoista, vaikka taitaa olla sama asia

    Äänestä

  • ei ole sama asia

    Äänestä

Edellisen poiminnan "marjojen" punnitseminen on vielä kesken, Vaasan hovioikeus aloittaa tänään thaimaalaisten marjanpoimijoiden ihmiskauppajutun pääkäsittelyn.

Äänestä
  • Taisi olla 2015 kaikuja, kauempaa kuitenkin

    Äänestä

tyypillinen pattayapojan avaus, nyhverö

Äänestä

Hillalla tienuu päällä, oon poiminu jo 1100 l 14 e/l riittää taikuileki

Äänestä

Se on tietämisen paikka nyt, mustikka on loppu ja puolukka raakaa, mitäpä nyt piinaisi

Äänestä

Miten tuolla märässä metässä mithän poimit, on tienuut kovassa jos tästä elon ottaa

Äänestä

Mene poimimaan vaan, kosteallakin voi nauttia

Äänestä
  • Niinkuin thaityttösten kanssa muutoinkin, kumipukua päälle, jos siltä tuntuu.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Niinkuin thaityttösten kanssa muutoinkin, kumipukua päälle, jos siltä tuntuu.

    Eräs tunnettu radiojuontaja tarjoutui isännöimään thaimaalaisten marjanpoimijoiden suihkutiloja, jos vaan kauniisti pyydetään!

    Äänestä

  • menisi poimimaan itse

    Äänestä

Puolukka on parhaimmillaan, suojaisissa paikoissa, ainakin täällä Suonenjoen seudulla.

Äänestä

Teuvo Hakkaraisen sanoin

Luoja säätää ilmat

Äänestä

Ylen uutisten mukaan ensi vuodelle otetaan vakithaikkujen lisäksi vielä uusista maista poimijoita, ilmeisesti Kamputsea ja Burma saavat kunnian.

Äänestä
  • On se aivan hemmetin noloa että Suomessa on puolimiljoonaa työtöntä ja ollaan olevinaan sitkeää luonnonkansaa ja urheilijakansaa eikä saada edes omista metsistä marjoja poimittua vaan pitää 9000 kilometrin päästä tuotattaa poimijat... Hävettää. Eikös tuo nyt täytä rasisminkin tunnusmerkit laittaa köyhemmät halvalla hommiin pusikkoja möyryämään kun itse katsellaan telkkarista hömppäsarjoja mahat pömpöllään?

    Äänestä

  • Jaahas, sitä ollaan tuomassa uusia ihmiskaupan uhreja. Edelliset ovatkin jo konkurssissa.

    Niin kauan, kun mustikastakin maksetaan 1 /l ei noille keisareille kannata myyvä. Markka-aikaan sai 14 mk/l, miten ne hinnat on voinu romahtaa tuolle tasolle, vastaus, riisto ja ihmiskauppa, kirjoittelee se yle mitä vaan. Myö vanahat poimijat tiijetään, miten tällä vielä saa leipee. Thaikuille nostan hattua, suurin osa niistä tienaa, vaan osa riipivät puskat pahhaan kuntoon, mättäistä juuria irti ym..

    Äänestä

  • 2000 luvun alussa tuli markkinoille halpa pensasmustikka esimerkiksi Kanadasta, jossa sen poimii meksikolaiset ja muut halpikset. Espanjassa poiminnan hoitaa afrikkalaiset.

    Thaikut ovat Suomen pelastus !

    Äänestä

Onko tuo pensasmustikka halapaa K kaupassa 150 g päkki 3,99 eli kilohinnaksi tulee liki 30 eur/kg

Äänestä
  • Pensasmustikassa ei ole juurikaan antioksidantteja. Niitä syödään lähinnä värin vuoksi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Pensasmustikassa ei ole juurikaan antioksidantteja. Niitä syödään lähinnä värin vuoksi.

    No, onhan niissä jotain makuakin, jossei muuta niin poimijan kämmenpyyhinnän maut

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No, onhan niissä jotain makuakin, jossei muuta niin poimijan kämmenpyyhinnän maut

    Pensasmustikka pitää keittää, muuten saa hepatitin

    Äänestä

  • Kaikki espanjalaiset elintarvikkeet olisi keitettävä. Poimivat samalla kädellä jolla pyyhitään.

    Äänestä

  • Ammattimaisessa mustikan keruussa Suomessa ei varsinaisesti kosketa marjaan, vaan keräys tapahtuu harjaamalla ja puhdistus koneellisesti.

    Ei pelkoa hepatiiteista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kaikki espanjalaiset elintarvikkeet olisi keitettävä. Poimivat samalla kädellä jolla pyyhitään.

    eikös tuo ole arabialainen tapa ? no, nehän siellä poimiikin

    Äänestä

Mitenkähän ovat saalista saaneet ?

Omat poiminta-alueet ovat huonoja tänä vuonna, mahtaakohan kukaan päästä omilleen, jos tuo takuupalkkakin menee Suomen kuluihin ?

Äänestä
  • Ainakin Ranuan tytöt kehuivat saaneensa mukavasti

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ainakin Ranuan tytöt kehuivat saaneensa mukavasti

    MAHDATKO PUHUA ranuan kristillisen kansanopiston tytöistä ?

    Äänestä

Ranua-Posio+seutu+on+tänä+vuonna+huonoa+marjaseutua.+Jo+Kuusamon+ja+Ivalon+puolelle+mennessä+marjaa+on+paremmin.+Ja+niistä+jää+99+%+metsään.

Äänestä
  • Osarasta löytyy hyvin puolukkaa, tuo tänne poimintaan, harva tuolla metässä liikkuu. Porot ja karhut ja suvet vainen.

    Äänestä

  • Eikös Osara hatattu maan tasalle jatkosodan jälkeen, kasvaako siellä mitään ?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eikös Osara hatattu maan tasalle jatkosodan jälkeen, kasvaako siellä mitään ?

    Jo siellä on 30 metrinen männikkö ja puoloa palijon

    Äänestä

Saattaa tehä yöpakkasia, nyt olisi säilömarja otettava äkkiä

Äänestä
  • Kyllä kerran jäätyneen marjan voi vielä säilöä.

    Äänestä

Ei ole ollut vielä pakkasia sitten kesäkuun, hyvin voi vielä poimia

Äänestä
  • Meillä Kittilässä oli jo pakkasilla parina yönä jonkhissa

    Äänestä

  • Niin, Levihän mainostaa jo, että rinteetkin ovat avoinna

    Äänestä

Makuhan vaan paranoo, kun sitä pikkasen pakkanen pannoo

Äänestä
  • niin se on kaikessa panemisessa, harjoitus tekee mestarin

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    niin se on kaikessa panemisessa, harjoitus tekee mestarin

    se värkki ei käytöstä kulu

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    se värkki ei käytöstä kulu

    Vasta pesty ja kerran kustu niin makukin on parhaimmillaan!

    Äänestä

MARJAKateuden määrä on sanoinkuvaamaton

Äänestä

Näyttävät tekevän lähtöä, leirejä lyödään kasaan. Kohta on kiire kosimahan.

Äänestä

Nyt alkaa sienenpoiminta

Äänestä
  • Poimijat ovat palanneet, kiitos kaudesta "

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 25 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Joko marjathait ovat Suomessa ?

Täytyyhän niitä käydä aina katsastamassa, jahka ovat tulleet.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu