Eikö tuo ole enemmän 80-90 luvun juttuja? Olihan noita kirjekavereita 80-luvulla ulkomaita myöten. Aina tuntui kyllä kivalta saada kirje ja lukea se🙂
Nykyinen sähköpostikulttuuri on tietysti nopeampaa mutta ei se yhtä jännältä tunnu. Ajat muuttuvat eipä siinä muuta.
Lähettääkö joku vielä kirjeitä?
5
186
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä monikin lähettää paperipostia joilekin, jotkut jopa vaatii sellaista sillä perusteella että kiva kun luukku kolahtaa ja saa avata kirjeen. Siitä on ihanuus kaukana, koska sille tulee hurja hinta. Ensinnäkin se kaikki vaiva ostaa kynää, kuoria, kirjoituslehtiöt, postimerkit ja raahata se laatikkoon joka voi olla kaukanakin. Kirjeelle tulee hintaa, ikimerkki 1,50€ kpl, kirje maksaa omansa ja paperi, joten hintaa kertyy yhdelle helposti vähintään 2€. Jos sitten vie sen autolla laatikkoon, sillekin tulee hintaa, ei bensa ilmaista ole. Tuo vitosen hinta per kirje on aika lähellä todellisuutta kaikkine kuluineen. Sitten jos niitä raapustaa enempi, kk hinta voi kertyä kymppeihin ja vuosilasku on satasissa. Kyllä maili on aina maili, menee nopeasti ja tulee kun ehtii syystä, koska ruotsin rajalla lukevat kaiken ja mailien operoivat lukevat ne myös. Mutta ainahan sen voi koodata, tosin on täysin salattujakin yhteysmuotoja olemassa.
- Anonyymi
Kyllä lähettää, ja kirjeenvaihto on monelle harrastus siinä missä muutkin. Edellinen vastaaja, keksitkö sitten jonkin ilmaisen harrastuksen? Lenkkeilyynkin tarvitaan vähintään kengät ja ruoanlaittoon ainekset. Tottakai postimaksun kallistuminen ärsyttää, mutta on ihan itsestä kiinni montako kirjettä viikossa tai kuukaudessa haluaa lähettää. :)
- Anonyymi
Olen joskus aikoinaan lähettänyt paljonkin kirjeitä postin kautta. Nykyisin en koska postin kulku on niin hidasta eikä aina tule edes perille asti. Nykyisin sähköposti on nopea ja varma perille meno sekä ilmainen lähetys.
- Anonyymi
Tyttökaveri aikoinaan harrasti kirjeenvaihtoa, oli pari miestäkin kirjekaverina.
Toisen luona meni käymään, sitten loppui harrastus. - Anonyymi
Tottakai perinteinen kirjeenvaihto on hienoa! Aito kirje on jotain, mutta kyllä sähköpostistakin voi saada kivoja kavereita.... kaikki vaatii vain aikaa ja luottamusta. Yksi asia on se, että ekassa kirjeessä pitää sitten sanoa suoraan ne asiat mitä jutellaan/ei jutella, niin ei tule ongelmia.
Yksi hieno juttu on ns. perinteisten tekstareitten lähettely. viestipaketti saattaa olla rajaton tai muuten iso ja se jää usein hyvin pienelle käytölle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata1073199Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2412019Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois611939- 1361869
Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641372- 961275
- 611195
Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻851179- 591167
- 691035